Jaki sterownik dla GT330M odpowiedni?

Witam Wszystkich. Chciałbym was prosić o kilka porad, gdyż dziś zainstalowałem sobie “Ubuntu 16.04.1”   z LXDE na laptopie samsunga “R580” z 

grafiką “Geforce gt 330m” i procesorem “I3 m330” no i na starcie pojawiły się problemy z prawidłowym wyświetlaniem grafiki oraz wydajnością 

spróbowałem zainstalować sterownik ten z “NeteXt’73” w wersji 340.93 bo te obsługują moją kartę jednak teraz mam problem z niską rozdzielczością.

Czy może to być spowodowane przez kompatybilność sterownika z kernelem ?.

 

Dodaje raport z programu “Hardinfo”:

hardinfo_report.html

Jeśli instalujesz bloby nexta to zwracaj się do niego w sprawie pomocy technicznej, ale możesz spróbować wygenerować xorg.conf programem nvidia-xconfig.

Dla tej karty można używać albo nouveau (z jego jakością), albo nvidia serii 340.x. Instalując sterownik NVidii musisz go instalować dla danego kernela, czyli jeśli masz kernel od ext’73 to instalujesz od niego sterownik. Sam sterownik i inny kernel, to nieporozumienie i nie ma to prawa prawidłowo działać. Jeśli kernel i sterownik są z “tej samej parafii”, a nie działa prawidłowo - kwestia ustawienia sterownika.

Ale gdzie znajdę ten program?

A Jaki kernel byłby odpowiedni dla sterownika w wersji  “340.101”, nie bardzo się orientuję z jakim jądrem pracuje obecnie  najnowsze “Ubuntu” gdyż zainstalowaną mam te wersję 4.8.14-ext73-48.14.

  1. nvidia-xconfig to polecenie konsolowe - jeśli zainstalowałeś sterownik nvidia, to polecenie to jest już w systemie

  2. To nie tak, że kernel ma być odpowiedni dla jakiegoś sterownika, a sterownik ma być dla danego kernela. Skoro masz wersję kernela od Tomka, to w narzędziu netext (bodaj tak się nazywa) masz wszystkie opcje zautomatyzowane; program powinien pobrać odpowiedni sterownik.Niemniej jednak rozwiązanie jest tomkowe, źródła jego nie są znane, wobec powyższego jedyne gdzie mogę odesłać to na netext73.pl - jest tam opis i dostępne jest system komentarzy, który umożliwi rozwiązanie problemów, albowiem obaj jego twórcy dość chętnie się udzielają.

Ok  “Lubuntu” zainstalowany od nowa i zaktualizowany a sterownik jest w wersji 340.98 własnościowy, no i teraz mam problem ze zmianą jasności matrycy,  przy okazji czy taki wynik “glxgears” jest prawidłowy “303 frames in 5.0 seconds = 60.457 FPS”?

Prawidłowy.

Czy to nie czasem “Nvidia” zablokowało możność zmiany jasności ekranu ?

Blokada do 60 FPS w “glxgears” jest spowodowana VSYNC i dostosowaniem ilości FPS do odświeżania pionowego twojego monitora (60Hz).

Zauważ, że jeżeli uruchomisz “glxgears” z wyłączonym VSYNC:

to wynik FPS będzie dużo wyższy.

 

Nie zablokowało tylko skróty zmiany jasności matrycy Ci najprawdopodobniej nie działają.

Jasność możesz z powodzeniem zmienić w Nvidia X Server Settings. (suwakiem)

No ale gdzie znajdę tą opcje bo coś jej nie widzę w panelu ?

Zakładka “Color Correction”

http://i.imgur.com/EbRmDBP.png

I co dalej ?

Regulujesz jasność suwakiem “Brightness”…

Nie widzę tam opcji dla podświetlania matrycy 

No ale to jest zmiana intensywności koloru 

Gdy zmniejszę jasność matrycy za pomocą klawiszy to zmiana jasności następuje po restarcie 

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf.d/99-nvidia.conf

Wpisujesz polecenie w terminalu. W otworzonym oknie wklejasz poniższy tekst:

Section "Device"

    Identifier "Device0"

    Driver "nvidia"

    VendorName "NVIDIA Corporation"

        Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"

        Option "EnableBrightnessControl" "1"

        Option "NoLogo" "True"

EndSection

Zapisujesz. Restartujesz. Będzie działać :wink:

1 polubienie

Nie ma folderu “xorg.conf.d” ?

2017-01-20-164448_1366x744_scrot.png

W takim wypadku utwórz taki folder lub edytuj plik xorg.conf i nanieś poprawki w odpowiedniej sekcji.

No niesamowite, to nie był mój jedyny laptop w którym napotkałem taki problem i nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi aż tu nagle bach. Wytłumacz mi proszę jak to się stało że sterownik nie utworzył pliku “99-nvidia.conf”  i jak to jest że większość użytkowników linuxa proponuje zmiany w pliku “GRUB” lub instalowanie dodatkowych aplikacji w pythonie, by naprawić ten błąd sami wprowadzają ludzi w błąd a ty mi tu pomogłeś brawa wielkie. (: