Jaki system będzie najlepszy dla tego laptopa?

Witam, zastanawiam się jaki system będzie najlepszy dla mojego już nie najnowszego laptopa, głownie słucham muzyki, oglądam filmy, i oczywiście używam internetu. W gry gram na nim bardzo rzadko. Oto specyfikacja:

HP550 Compaq

procesor: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T8100, 2100 MHz (10.5 x 200)

pamięć: 4 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM

karta wideo: Mobile Intel® 965 Express Chipset Family (384 MB) - X3100

Dysk : WDC WD3200BEKT-75PVMT1 (298 GB)

Mikroukład płyty głównej: Intel Crestline GME965

Z Windowsów to XP.

Z innych… polecałbym Xubuntu.

Taki, na jaki był przewidziany, Windows XP lub Vista 32-bitowa.

jeśli chcesz w pełni korzystać z wszystkich możliwości laptopa bez problemów to trzeba zainstalować taki system pod który były robione sterowniki a sterowniki są pod Windowsa XP i Vista

Próbowałem też Windows 7 i przyznam że chodził lepiej niż Vista :slight_smile: Choć ograniczył możliwości i tak juz słabej karty graficznej do 64mb… Co do XP, fajny system ale przecież wsparcie się kończy dla niego wkrótce i bedzie podatny na ataki jeszcze bardziej :frowning:

tutaj o tym artykuł:

http://www.networld.pl/news/391548/Cyberprzestepcy.czekaja.na.moment.gdy.system.XP.przejdzie.na.emeryture.html

I jeszcze mam pytanie odnośnie XP, miałem wersję Home OEM bo mam do niej oryginalny klucz, nie mogłem zainstalować najnowszych sterowników do karty graficznej ze strony Intela, musiałem zainstalować te z 2008 ze strony HP …

I bardzo dobrze zrobiłeś, że zainstalowałeś te ze strony HP! Tak to z laptopami bywa i jest to zupełnie normalne! Firmy laptopowe przekształcają sterowniki, szczególnie graficzne, na potrzeby konkretnego modelu laptopa i nic na to nie poradzisz. Kupując laptopa trzeba się z tym liczyć, jak i z tym, że kiedyś czas wspierania jego systemu operacyjnego minie. Taki jest “urok” postępu.

Vista z SP2 taka słaba już nie jest ale Windows 7 32-bit według mnie powinien być dobry. Chociaż z drugiej strony 64MB grafiki? Zależy do czego chcesz laptopa używać?

Poraj, tak jest tylko w przypadku wersji HOME, na XP Pro da się ten ster ze strony Intela zaintalować. Takiktos, X3100 ma 384mb pamięci, lecz jak np chcąc odpalić PESA wyskakuje że Vram 64mb, na Vista jest 128bm, na XP całe 384mb :slight_smile: Już pisałem do czego chcę używać laptopa, muzyka, filmy, internet, sporadycznie gry. Próbowałem nawet 7 64 bity, tylko martwi mnie to że na oficjalnej stronie tego modelu nie ma sterów na 7.

Sterowniki do Vista i do 7 bardzo się nie różnią, z tego co wiem.

Nie doczytałem, przepraszam.

Nie wiem, czy przy tej grafice będzie działało dobrze. Myślę, że najlepszą opcją będzie Vista z SP2. Sterowniki są, system z SP chodzi dość dobrze(jak na Vistę :stuck_out_tongue: ). Można też XP, ale jest fakt faktem starym systemem, który straci niedługo wsparcie. Decyzja należy do Ciebie. :slight_smile:

Laptop ma dysk SATA więc będę musiał wyłączyć ten tryb przed instalacją XP :slight_smile: Czy opłaca się potem doinstalowywać ster i zmieniać z powrotem na SATA?

Albo dołączyć stery do płytki Windowsa. Można dodać je za pomocą np. nLite.

Z drugiej strony możesz doinstalować stery po instalacji, na jedno wyjdzie w tym przypadku. Tylko więcej roboty z tym dodawaniem sterów do XP’ka.

Według mnie tak, opłaca się. :slight_smile:

Hej,

Trzeba tylko pamiętać o jednym - nie zawsze możliwa będzie zmiana. W niektórych konfiguracjach sprzętowych podmianka sterowników i zmiana trybu pracy kontrolera z IDE na SATA (AHCI) już po instalacji systemu będzie powodować ciągłe BSOD przy uruchamianiu systemu. By tego uniknąć, warto zintegrować sterowniki z płytką i od razu mieć to z głowy - tym bardziej że samo przygotowanie płytki to maksymalnie 10 minut roboty.

Oczywiście, że tak - największą korzyścią będzie aktywowanie NCQ. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Opłaca się w ogóle instalować XP, jak za pół roku i tak nie będzie miał aktualizacji?

Ja bym instalował Vistę, ewentualnie jeśli uda się prawidłowo uruchomić sterowniki grafiki, to Windows 7.

nie ma sterowników pod Win7 dlatego zostaje Vista i lepiej ją było by instalować nie musiał byś też wtedy kombinować z dyskami i już lepszy system niż przestarzały XP który łapie wirusy jak lep

Hmm, XP jeśli jest aktualizowany i ma się dobry pakiet jak KIS2014 to myślę że nie powinno byc kłopotów z wirusami, myślałem że takie myślenie to kampania microsoftu żeby ludzie kupowali 7…

Problem w tym, że bodaj od kwietnia nie będzie go CZYM aktualizować.

Panowie, zintegrowałem stery SATA z XP Home SP3 i poszło :smiley: Nawet udało mi się zainstalować ten najnowszy ster z INtela, poprzez menadzer urządzeń i aktualizację :slight_smile: Na razie wszystko ładnie śmiga, mam czas do kwietnia 2014 na zmiane na Viste/7.

pisałem 7 odpada bo nie ma sterów

Nie ma potrzeby po kwietniu 2014 zmieniać systemu na nowszy, bo i tak nie ma co się bać, żaden hacker cię nie zaatakuje, a co do wirusów to wystarczy jakiś antywirus, np. AVG Free.

Poza tym jest jedna dobra zasada polaka: Działa dobrze to nie tykać! =P~

puki będą użytkownicy tego systemu to hakerzy będą na niego pisać wirusy a że luki nie będą łatane to system będzie na nie podatny, na luki w systemie żaden antywir ci nie pomoże