Jaki system dla PC?

Chciałbym parę odpowiedzi. Jaki system będzie najlepszy, jaki system w ogóle ruszy (mam na myśli Vista wzwyż). I jaki z tych nowszych będzie w miarę możliwy do użytku (jakiegokolwiek).
Specyfikacja:
Płyta ABIT IC7-G
1,5gb RAM DDR
Pentium 4 HT 2,6ghz
I raczej nie przydatna informacja:
Karta Graficzna
NVIDIA GeForce 2 MX200

Vista przemieli ten komputer i wypluje.
Najlepszy XP SP3
Ale z Windowsów jedynym sensownym rozwiązaniem na ten komputer będzie W7 ale o komforcie pracy zapomnij.

Możesz się w Linuxy pobawić, np. Q4OS albo Antix, ale to prędzej będzie zabawka niż sprzęt do używania.

Lubuntu, Xubuntu, Mint XFCE.
Minta oceniam jako najbardziej funkcjonalnego, Lubuntu jest najlżejszy.
Dadzą jakąś funkcjonalność, nawet na tych bebechach powinno to w miarę pracować.

MS-DOS 6.22.
IBM PC-DOS.
FreeDOS.

1 polubienie

Jeśli linugz, to tylko “biedan from skrecz”:

Sprzęt będzie do używania ale trzeba zainstalować normalną dystrybucję a nie ulepa napisanego na kolanie.

Bieda linuks, tylko. :wink:
Dasz radę napisać emaila, napisać dokument, popisać na komunikatorach.
Z wielkimi problemami wejdziesz do internetu i zamówisz coś w sklepie internetowym. YT, gry-> zapomnij.

Wincyj pamięci :wink:
Tam chyba wchodzi DDR 1 400MHz, o ile się nie mylę (trzeba to jeszcze sprawdzić). Takie moduły kosztują kilka złotych, dosłownie, ceny zaczynają się od 3 wzwyż, a kończą na kilkunastu.
Nie wiem ile ta płyta obsługuje, ale chipset do 4GB.

Jedyny sensowny system to XP. Ewentualnie Windows 98SE.
Vista być może pójdzie, ale tylko być może. Mam wątpliwości, czy 7 pójdzie, czy nie się nie wykrzaczy, jeśli pójdzie to się zamuli z powodu braku dwurdzeniowego procesora.

Ten komputer może mieć spore problemy z obsługą internetu. Wiele nowszych przeglądarek na tym nie pójdzie, a jak pójdą, to będzie spory problem z płynnością przeglądanych stron. Można by spróbować Seamonkey, to przeglądarka oparta jeszcze na Netscape (jak to dawno było…), później od niej odłączył się Firefox i poszedł własną drogą, ale Seamonkey rozwijają po dziś dzień. W zasadzie to kilka miesięcy temu przestali rozwijać ze względu na nikłe zainteresowanie czymś tak staroświeckim (nie wiem czy obsługuje karty), ale jeszcze jakieś aktualizacje bezpieczeństwa się pojawiają.
I taki komputer powinien być za sprzętowym routerem, z IP lokalnym, pod żadnym pozorem nie podłączać bezpośrednio do Internetu z IP publicznym.
I pozbyć się Flasha, bywa dziurawy, a na XP nie ma już aktualizacji.

Do zaglądania do Internetu lepiej utworzyć dodatkowe konto zwykłego użytkownika, lub aktywować konto gościa, nie używać konta z pełnymi uprawnieniami administratorskimi.

Za to na XP można trafić kilka ciekawych programów, w tym kompletne pakiety Adobe z 2006 roku (CS2, Acrobat Pro, Photoshop itp.), kiedyś Adobe udostępniło linki wraz z kluczami na swojej stronie.
Ale raczej nie do użytku w firmie, tak to trochę półoficjalnie udostępnili, jak im wyciekło z wewnętrznego forum to machnęli ręką, bo i tak programy są niekompatybilne z wyższymi niż XP systemami, a XP już wychodził z użytku.

Można też spróbować jako drugi system jakiegoś linuksa, ale to nie może być całkiem współczesny, na przykład nowe Ubuntu i jego odmiany nie pójdą (są tylko 64-bitowe).
Linuks jest w miarę bezpieczny nawet jeśli nie jest najnowszy, bo “samo” tam nic się nie zainstaluje bez znajomości hasła administratora. Tylko dobrze by było podłączać jak to wyjaśniłem dla XP, za pośrednictwem routera z firewallem.

a czy ten procek na pewno nie obsługuje 64bit ?

Ten poradnik jest dawno nieaktualny.

1 polubienie

Bo nie umiesz.

Nie, jest 32bitowy. Mam drugiego PCta z Pentium 4 524, jedną kościa 512mb DDR2 i Płytą ASRock 775i945gz. Będzie lepszy zdecydowanie, można zrobić upgrade nawet dobry. Tylko na co zamienić?

Jaki jest cel? Sztuka dla sztuki czy konieczność stworzenia działającego komputera?

Raczej sztuka dla sztuki, bo przecież za 200 zł można kupić 4 rdzeniowy laptop z 8 GB RAM :thinking:

Z tego co pamiętam, to obsługiwał zanim pojawiły się systemy 64-bitowe. Ale na współczesny system 64-bitowy byłby za słaby. No i może nie obsługiwać którejś z nowszych instrukcji, więc system się wykrzaczy nie wiadomo dlaczego, z braku kompatybilności.

Jak mógł obsługiwać coś czego nie było?

32bit.

[QwerK]

https://www.linuxmint.com/download.php

Ciągnij 32bit XFCE, instaluj i zobacz co z tego wyjdzie.