Jaki system dla PowerBook G3

Wpadł w moje ręce dosyć już leciwy sprzęt, Macintosh PowerBook G3 Codename Lombard.

Co dla takiego reliktu przeszłości można by wybrać jako system operacyjny?

Jeżeli nie masz z nim systemu od Appla i nie masz zamiaru go kupować, to pozostaje Ci jakaś dystrybucja Linuksa.

Na allegro można dopaść płyty z OSX 10.4 za grosze (ostatnio chyba za 10zł były).

Tiger będzie ok. Zarówno funkcjonalnie, jak i wydajnościowo.

Dodane 20.04.2011 (Śr) 13:45

P.S.: Ważne! Poluj na płyty PPC, nie Intel.

A np. jakieś Ubuntu dało by radę na tym postawić?

mając PowerBooka G3 postaw najpierw Mac OS

dopiero po jego instalacji wgraj Debiana, Ubuntu, cokolwiek ale pamiętaj że musi być pod PowerPC

tak jest najwygodniej, linux instaluje YaBoot czyli bootloader gdzie możesz wybierać system, płytka z Tigerem raczej tego nie uczyni :wink:

Tiger nie wspiera takiego klasyka więc odpada (co prawda są sposoby ale nie warte zachodu IMO)

do niego wrzucali standardowo Mac OS 8.6, licencja na ten system jest przypisana do komputera więc możesz legalnie pobrać z torrentów tą wersje systemu i legalnie użytkować… ale nie polecam za bardzo tego rozwiązania, Mac OS 8 i 9 w porównaniu do OS X to jak porównać 95 do XP :wink:

i na taki komputer nie polecam ubuntu, po prostu nawet go nie odpalisz, Debian bez interfejsu graficznego, doinstalować fluxboxa i tyle, GNOME ani KDE nie będzie za bardzo śmigać na takim komputerku

ja bym proponował wrzucić na niego panterę (10.3) zaaktualizować przez Software Update i się pobawić :wink:

Chyba odpuszczę całą tą zabawę. Szkoda czasu na taki wiekowy sprzęt. Dziękuję za porady.

http://en.wikipedia.org/wiki/PowerBook_ … eyboard.29 poczytaj to… tam cos pisze że max OS to Mac OS X 10.3.9

Oj przepraszam dat nie zauwazyłem…