Jaki system dla wolnego komputera?

(Kontaktmateuszpiekorz) #1

Witam wszystkich , mam duży dylemat.Czeka mnie format komputera i nie wiem jaki system wybrać czy zwykły XP czy jakąś modyfikacje tego systemu.Komputer strasznie muli,niekiedy zawiesza się.Wiem że teraz są inne czasy ,lepsze programy i wymagają więcej od komputera.Ale jaki mam system zainstalować żeby móc normalnie pracować na moim komputerze.Dodam że na moim PC przeglądam internet,czasami gram ,gadam przez komunikatory,oglądam filmy , słucham muzyki i to chyba wszystko.Na dole podaję też raport mojego sprzętu z Everest Home Edition.Jeśli moglibyście podać też jaki poradnik lub napisać swój jak najlepiej po instalacji systemu zoptymalizować swój komputer.

Komputer:

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3

DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Nazwa komputera PC

Nazwa użytkownika Administrator

Płyta główna:

Typ procesora Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133)

Nazwa płyty głównej Nieznane

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport-G i945G

Pamięć fizyczna 2551 MB (DDR2 SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (08/11/06)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran:

Karta wideo Intel® 82945G Express Chipset Family (128 MB)

Akcelerator 3D Intel GMA 950

Monitor Monitor Plug and Play [NoDB] (000551)

Monitor Monitor Plug and Play [NoDB] (000551)

Multimedia:

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Magazyn:

Kontroler IDE Intel® N10/ICH7 Family Serial ATA Storage Controller - 27C0

Kontroler SCSI/RAID D347PRT SCSI Controller

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny SAMSUNG HD160JJ (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N

Status dysków SMART OK

Partycje:

C: (NTFS) 49999 MB (25027 MB wolne)

D: (FAT32) 31980 MB (11129 MB wolne)

E: (NTFS) 70488 MB (18094 MB wolne)

Rozmiar całkowity 148.9 GB (53.0 GB wolne)

Urządzenia wejściowe:

Klawiatura Urządzenie klawiatury HID

Mysz Mysz zgodna z PS/2

Sieć:

Karta sieciowa Realtek PCIe GBE Family Controller (192.168.0.102)

(SeBoLaS) #2

pozostań przy xp

(ktośtam) #3

XP nie powinien sprawiać najmniejszych problemów na tej konfiguracji.

Przede wszystkim nie instaluj pierdyliarda zbędnych aplikacji, w autostarcie trzymaj tylko naprawdę niezbędne programy, wyłącz zbędne usługi systemowe, używaj CCleanera i przeprowadzaj raz na np. pół roku defragmentację partycji systemowej.

Dodatkowo wybierz jakiś lekki antywirus np. avast! Free.

(msb156) #4

polecam ci wypróbować xp-AntiSpy w którym wyłączysz kilka zbędnych ■■■■■ół (np. usługa indeksowania)

(Aml Lin) #5
  1. Twoja maszynka starcza dla XP z dużym zapasem - skorzystaj z poradników picasso , szczególnie w zakresie optymalizacji usług

http://searchengines.pl/topic/7723-services-usługi-w-xp/

http://www.fixitpc.pl/topic/43-optymali … indows-xp/

1. Do zabezpieczenia polecam Comodo, dobre i darmowe, są na dobreprogramy.pl. Jeśli pozostawisz “Zaporę systemu Windows”, to tylko Comodo Antivirus, a jeśli Comodo Internet Security, to “Zaporę systemu Windows” wyłącz - jest o tym w optymalizacji usług.

2. Użyj płytki instalacyjnej ze zintegrowanym SP3. Temat rzeka, ale tylko tak unikniesz zaśmiecania dysku.

3. A tak przy okazji zachęcam do zainstalowania dodatkowo Puppy Linuksa, np. Precise 5.5. Możesz to zainstalować na partycji z XPekiem i mieć alternatywę, która Ci się nie zamuli. Taki spolszczony Precise zajmie Ci na dysku 0,5 do 1,5 GB.

(Adrianoss) #6

Proponuję ci Windows XP.

(Bogdan_G) #7

Piszesz

Mało kto zdaje sobie sprawę, że modyfikacja polegająca na usuwaniu komponentów, to okaleczanie Windowsa. Współdziałanie aplikacji jest zgrane, po to jest system i można kilka komponentów wyłączyć, nie narażając się na naruszenie prawa użytkowania licencji. A co z aktywacją przeróby?

XP jest dobry i lata trzyma po zainstalowaniu. Na tyle lekki, że 1 GB RAM jest wystarczający, pograć można, używać Worda, przeglądarek itp.

(Kontaktmateuszpiekorz) #8

Aha ,no dzięki na pewno już sobie poradzę :wink: Inni mi doradzają też np. Widnows JG czy inne modyfikacje.Możecie mi powiedzieć czy warto to instalować ,czy rzeczywiście są te systemy szybsze na takich komputerach jak moje ? Czy jednak zwykły Windows XP będzie szybszy i lepszy ?

(MrBeckham666) #9

jest kilka udanych modyfikacji ale o ile pamietam ten cały JG na nawalone jakieś efekty graficzne;]

napisz na GG3064787 pomoge coś ciekawego znaleść;]

(Bogdan_G) #10

No i po modyfikacji nie znajdziesz pomocy Tu, w dobrychprogramach, ani z supportu microsoftu. Ani to legalne, ani bezpieczne.

(ra-v) #11

… I aktualizacjami do 2014 roku?

Mody nie dość że są nielegalne, to często mało stabilne i stare (nie ma np. aktualizacji).