Jaki system dla wolnego komputera?

Witam wszystkich , mam duży dylemat.Czeka mnie format komputera i nie wiem jaki system wybrać czy zwykły XP czy jakąś modyfikacje tego systemu.Komputer strasznie muli,niekiedy zawiesza się.Wiem że teraz są inne czasy ,lepsze programy i wymagają więcej od komputera.Ale jaki mam system zainstalować żeby móc normalnie pracować na moim komputerze.Dodam że na moim PC przeglądam internet,czasami gram ,gadam przez komunikatory,oglądam filmy , słucham muzyki i to chyba wszystko.Na dole podaję też raport mojego sprzętu z Everest Home Edition.Jeśli moglibyście podać też jaki poradnik lub napisać swój jak najlepiej po instalacji systemu zoptymalizować swój komputer.

Komputer:

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3

DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Nazwa komputera PC

Nazwa użytkownika Administrator

Płyta główna:

Typ procesora Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133)

Nazwa płyty głównej Nieznane

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport-G i945G

Pamięć fizyczna 2551 MB (DDR2 SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (08/11/06)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran:

Karta wideo Intel® 82945G Express Chipset Family (128 MB)

Akcelerator 3D Intel GMA 950

Monitor Monitor Plug and Play [NoDB] (000551)

Monitor Monitor Plug and Play [NoDB] (000551)

Multimedia:

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Magazyn:

Kontroler IDE Intel® N10/ICH7 Family Serial ATA Storage Controller - 27C0

Kontroler SCSI/RAID D347PRT SCSI Controller

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny SAMSUNG HD160JJ (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N

Status dysków SMART OK

Partycje:

C: (NTFS) 49999 MB (25027 MB wolne)

D: (FAT32) 31980 MB (11129 MB wolne)

E: (NTFS) 70488 MB (18094 MB wolne)

Rozmiar całkowity 148.9 GB (53.0 GB wolne)

Urządzenia wejściowe:

Klawiatura Urządzenie klawiatury HID

Mysz Mysz zgodna z PS/2

Sieć:

Karta sieciowa Realtek PCIe GBE Family Controller (192.168.0.102)

pozostań przy xp

XP nie powinien sprawiać najmniejszych problemów na tej konfiguracji.

Przede wszystkim nie instaluj pierdyliarda zbędnych aplikacji, w autostarcie trzymaj tylko naprawdę niezbędne programy, wyłącz zbędne usługi systemowe, używaj CCleanera i przeprowadzaj raz na np. pół roku defragmentację partycji systemowej.

Dodatkowo wybierz jakiś lekki antywirus np. avast! Free.

polecam ci wypróbować xp-AntiSpy w którym wyłączysz kilka zbędnych ■■■■■ół (np. usługa indeksowania)

  1. Twoja maszynka starcza dla XP z dużym zapasem - skorzystaj z poradników picasso , szczególnie w zakresie optymalizacji usług

http://searchengines.pl/topic/7723-services-usługi-w-xp/

http://www.fixitpc.pl/topic/43-optymali … indows-xp/

  1. Do zabezpieczenia polecam Comodo, dobre i darmowe, są na dobreprogramy.pl. Jeśli pozostawisz “Zaporę systemu Windows”, to tylko Comodo Antivirus, a jeśli Comodo Internet Security, to “Zaporę systemu Windows” wyłącz - jest o tym w optymalizacji usług.

  2. Użyj płytki instalacyjnej ze zintegrowanym SP3. Temat rzeka, ale tylko tak unikniesz zaśmiecania dysku.

  3. A tak przy okazji zachęcam do zainstalowania dodatkowo Puppy Linuksa, np. Precise 5.5. Możesz to zainstalować na partycji z XPekiem i mieć alternatywę, która Ci się nie zamuli. Taki spolszczony Precise zajmie Ci na dysku 0,5 do 1,5 GB.

Proponuję ci Windows XP.

Piszesz

Mało kto zdaje sobie sprawę, że modyfikacja polegająca na usuwaniu komponentów, to okaleczanie Windowsa. Współdziałanie aplikacji jest zgrane, po to jest system i można kilka komponentów wyłączyć, nie narażając się na naruszenie prawa użytkowania licencji. A co z aktywacją przeróby?

XP jest dobry i lata trzyma po zainstalowaniu. Na tyle lekki, że 1 GB RAM jest wystarczający, pograć można, używać Worda, przeglądarek itp.

Aha ,no dzięki na pewno już sobie poradzę :wink: Inni mi doradzają też np. Widnows JG czy inne modyfikacje.Możecie mi powiedzieć czy warto to instalować ,czy rzeczywiście są te systemy szybsze na takich komputerach jak moje ? Czy jednak zwykły Windows XP będzie szybszy i lepszy ?

jest kilka udanych modyfikacji ale o ile pamietam ten cały JG na nawalone jakieś efekty graficzne;]

napisz na GG3064787 pomoge coś ciekawego znaleść;]

No i po modyfikacji nie znajdziesz pomocy Tu, w dobrychprogramach, ani z supportu microsoftu. Ani to legalne, ani bezpieczne.

… I aktualizacjami do 2014 roku?

Mody nie dość że są nielegalne, to często mało stabilne i stare (nie ma np. aktualizacji).