Jaki system do starego laptopa?

Witam wszystkich, mam pytanie. Posiadam laptopa Toshiba L30 10Y/X posiada on procesor Intel Core 2 Duo T7200 1.6Ghz ze względu na 1,5 GB ram z taktowaniem 533Mhz (wkrótce zmienię na 2GB 667Mhz) i Ati Radeon Xpress 200M ustawiony na 256MB pamięci, chciałbym na nim oglądać filmy na youtube w 720p, słuchać muzyki i pograć na emulatorach nes, snes i psx, poleci mi ktoś jakiś lekki system np. jakieś distro linuxa które będzie dobrze współpracować z tymi podzespołami? próbowałem z lubuntu 16.04 i niestety w firefox filmy działają znośnie ale dźwięk się psuje, a opera nie chce się nawet zainstalować, dodatkowo pakiety .deb nie działają i sypie błędami także w centrum oprogramowania.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

Windows XP sp3 i powinno wszystko chodzić bez problemów.

I nie będzie. Coraz więcej programów ma wymuszony brak wsparcia dla xp. Użyj minta lub manjaro.

Linux Mint. Ostatnio przekonałem kolegę, aby uruchomił go z pendrive dla przetestowania. Po jakimś czasie otrzymałem SMSa “Moje pierwsze wrażenia - jak to zap(cenzura)la”.

Dokładnie jest tak jak pisze MacGregor.Na XP odpali się Firefox,czy starsza Opera,ale nie ruszy nowy Blender,czy Vivaldi,albo Pale Moon.Coraz więcej twórców oprogramowania porzuca wsparcie XP i przechodzi na nowsze biblioteki,których XP nie obsłuży.XP tylko do starszych programów i z drugiej ręki.Dokładnie tak zmuszają do przejścia na nowe systemy.

zobaczę tego minta, windows xp chodzi na tym lapku ślamazarnie miałem kiedyś na podobnym lapku z celeronem M 550 windows xp black edition ale on ma wywaloną aktywację i windows update, a używanie windows xp bez aktualizacji i antywirusa (zmula go kompletnie, głownie dysk i braknie ramu na przeglądarkę) jest za bardzo ryzykowne dla mnie. dziękuję za propozycję jak przetestuje systemy to dam znać. Pozdrawiam!

 

małe pytanie co do minta Cinamon czy MATE? głównie chodzi o wymagania co do grafiki, mi by nawet nie przeszkadzał wygląd z windows 3.11 aby dobrze chodziło :smiley:

do tego widzę jakąś edycję z obsługą pakietów debiana, jestem trochę skołowany :S

Cinammon ładniejszy, mate lżejszy.

 

Na starszy komputer polecałbym raczej MATE. Jest nieźle konfigurowalny, poza tym na Mincie wygląda bardzo ładnie, bez porównania z Windows 3.11 :wink:

a wersja z obsługą pakietów debiana dodaje tylko obsługę ich czy coś usuwa?

Laptop był sprzedawany z systemem Windows Vista.

Tu masz sterowniki na Windows XP oraz inne systemy.

http://www.driverscape.com/manufacturers/toshiba/laptops-desktops/satellite-l30/2230

Wybierz odpowiedni system operacyjny.

 

Zainstaluj Windows XP - 32 bit.

 

Następnie kolejno:

  1.  Windows XP Service Pack 3

  2. Chipset.

  3. Sterowniki do karty dźwiękowej.

  4. Sterowniki do karty graficznej.

  5. Pozostałe.

 

Zoptymalizuj system, wyłącz zbędne usługi.

Lapek powinien hulać :slight_smile:

 

Jeżeli masz procesor dwurdzeniowy (masz)

to pójdzie nawet na 2GB 667Mhz po optymalizacji, wyłączeniu zbędnych usług Windows 7 32 bit. SP1.

 

 

 

 

 

XUbuntu, albo Mint z XFCE/MATE 32bit

Na leciwym laptopie mojej mamy wyraźnie wydajniejszy jest Xubuntu (ubuntu ze środowiskiem XFCE)

Osobiście nie poleciłbym nikomu instalowanie systemu porzuconego kilka lat temu, z masą błędów i dziur na którego nie jest wydawane żadne aktualne oprogramowanie, nie wspominając o antywirusie. Windows XP to śmierdzący trup.

 

Wybór należy do każdego.

Nie wchodząc na niebezpieczne strony Windows XP 32 bit. SP3 z antywirusem powinien być OK.

Dużo ludzi jeszcze posiada ten system.

A jeżeli nie pasuje, są obawy to:

 

 

A ja ci polecę linuxa. Dokładnie opartego na debianie. Chodzi mi o Deepin OS. Wygląda on nowocześnie, łatwa konfiguracja, automatyczne aktualizacje, sterowniki, polska wersja językowa do wyboru podczas instalacji. “Store” z płatnymi i darmowymi programami. Wszystkie programy działają prawidłowo, spokojnie możesz pobrać najnowszą Operę ze strony producenta i zainstalować bez problemów lub poprzez Store. Możesz wybrać 3 konfiguracje pulpitu klikając prawym przyciskiem myszy na pasku. Wbudowane autorskie programy do słuchania muzyki, oglądania filmów. Na takim sprzęcie, który posiadasz spokojnie ci on pójdzie i będzie działać bardzo szybko.

ok biorę się za testowanie wszystkich systemów przez was proponowanych, dam znać który będzie najlepiej chodził, może komuś z podobnym dylematem się przyda informacja :slight_smile:

I co? Który najlepiej ci chodził?

deepin OS chciał mi się pobierać 2 tygodnie więc z niego zrezygnowałem, zainstalowałem Minta 32bit MATE działa bardzo dobrze i filmy w 480p działają w 720p procesor jest wymaksowany i trochę laguje więc bez wymiany na szybszy ram się nie obejdzie, tylko instalacja czegokolwiek na tym systemie to pół godziny grzebania w terminale i kompiowania komend z poradników instalacji :confused: + nie mogę się dostać do udostępnionej partycji w windowsie, linux widzi mój komputer w sieci ale mam problem z zalogowaniem, wpisuję hasło i login i od razu odrzuca gdzie na windows xp bez problemu się łączyłem, zauważyłem też, że wymaga wpisania domeny a ja nie mam ustawionej domeny tylko zwykłą grupę roboczą

Tylko, że masz niżej mirrory na stronie deepin.