Jaki system na starożytny komputer?

Znajoma posiada następujący komputer:

Celeron 900 MHz

512 RAM

GeForce 5200 FX

Na razie miała zainstalowanego XP, lecz wiadomo jak się on sprawdza (choć aż tak źle to nie jest). I tak się zastanawiam czy mógłby być system który szybciej by reagował?

Zastanawiałem się nad jakimś linuxem (obojętnie jaka dystrybucja), lecz wszędzie piszą, że w nowych wersjach kernel będzie się sypał, a nie wiem czy jest sens instalacji staroci :confused: Myślałem jeszcze o Win 2000, który był zainstalowany już na nim, ale prędkość była porównywalna do XP (choć wtedy był testowany na 256 MB RAM, a teraz jest 2 razy więcej).

Komputer byłby użytkowany do internetu i do starszych gier, więc linux powinien pociągnąć gdyby co.

Spróbuj może tej dystrybucji:

http://puppylinuxnews.org/

Polecali go nawet na Pentium 333 Mhz.

Poza tym możesz zajrzeć tutaj:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10

Raczej dwa ostatnie środowiska graficzne mogłyby się u Ciebie sprawdzić.

Zasadniczo może być jakakolwiek dystrybucja linuksa, tylko szukaj “lekkiego” środowiska graficznego np. fluxbox, englightement. Może ktoś jeszcze coś podsunie.

Na tym każdy nowy linux pójdzie bez problemów. W razie czego można spróbować xubuntu.

Problem może być z wydajnością flasha oraz odtwarzaniem filmów rozdzielczości HD.

Linux, w odróżnieniu od Windowsa, nie muli, nie kręci bez sensu dyskiem, nie loguje się kilka minut.

bzdura. Linux to wymagający system. Odchudź xp, tj. tylko maks service pack 2, wyłącz zbędne usługi, programy. Włącz wygląd klasyczny.

@up

Service pack 2? Tak, tak, niech gościu złapie syfa przez brak łatki… Poza tym już antywirus nieźle spowolni kompa.

Dystrybucje GNU\Linux są wymagające dopiero, gdy masz włączonego Compiza z kilkudziesięcioma wtyczkami.

@topic

Tylko Linux, a jak starsze gry to ew. WineHQ pozostaje. Polecam właśnie wspomnianego wcześniej Puppy Linuksa, bądź Knoppixa. Oczywiście można do nich doinstalować lżejsze środowiska. Jest jeszcze 50 megabajtowy DSL - Damn Small Linux - ale nie da się go używać na codzień. Za to zużycie zasobów prawie zerowe.

Bzdura. O zasobożerności Linuxa decyduje głównie środowisko graficzne.

Można wypróbować Debiana/Ubuntu ze środowiskiem GNOME, Fluxbox albo XFCE (Ubuntu z domyślnym środowiskiem XFCE to Xubuntu).

Może coś z Windows MX ?

to piraty, lepiej debian

Więc tak …

Postanowiłem spróbować i wgrać Ubuntu. Niestety w trybie bezczynności zajmuje on 268 MB, a uruchomienie Firefoxa - 350 MB, a Firefox+Flash = katastrofa w postaci zawieszania przeglądarki.

Ubuntu nie zagrzeje długo tutaj miejsca. I tak się zastanawiam, która opcja byłaby lepsza: czy instalacja openSUSE z KDE, które np. w wypadku mojego netbooka zajmuje tylko 160 MB, więc może by się sprwdził i tutaj czy też odchudzamy XP`ka i tyle. Którą wersje byście wybrali?

Odnośnie puppy linux to ta dystrybucja z tego co widzę to jest po angielsku, a ta osoba całkowicie nie chciałaby mieć z angielskim nic wspólnego.

Spróbuj PCLinxuOS z którymś z lekkich środowisk graficznych. Z autopsji powiem, że jest bardziej dopracowanym systemem niż Ubuntu (nie umniejszając wkładu tego drugiego w popularyzację linuksa).

Pościągaj kilka różnych dystrybucji. Posprawdzaj kompatybilność podzespołów komputera np. tutaj:

http://best4linux.com/

Testuj i wybieraj …

Powiem Wam, że trochę popracowało się na Ubuntu i zauważyłem, że zaczął trochę szybciej działać i zajmował 130 MB RAMU (P.S. Ile zajmuje pamięci XP po instalacji?). Co prawda mam problemy z kartą grafiki, ale mam nadzieje, że się to unormuje…

Narazie go popróbuje, bo mam jeszcze czas do wtorku, jak nie to XP będzie witał :smiley:

Na tą konfigurację proponuję:

a) Linux:

CentOS

Puppy Linux

b) Windows

Windows XP (odchudzony programem nLite)

Pozdr.

EDIT: I nie nazywaj tego starożytnym komputerem… Ja mam jeszcze taką konfiguracje:

Windows XP

Intel Pentium MMX 233Mhz

256MB RAM

Ati Rage II/II+ (4MB)

sunbeam96 , syf nie spowolni kompa bardziej niż SP3… CIS i jest bezpieczny

Na openSUSE z KDE będzie jeszcze gorzej. Proponuję instalację Xfce na tym Ubuntu.

Ciekawe kiedy moderacja stwierdzi, że wylaliśmy dziecko z kąpielą :smiley: