Jaki system na starożytny komputer?

(system) #1

Znajoma posiada następujący komputer:

Celeron 900 MHz

512 RAM

GeForce 5200 FX

Na razie miała zainstalowanego XP, lecz wiadomo jak się on sprawdza (choć aż tak źle to nie jest). I tak się zastanawiam czy mógłby być system który szybciej by reagował?

Zastanawiałem się nad jakimś linuxem (obojętnie jaka dystrybucja), lecz wszędzie piszą, że w nowych wersjach kernel będzie się sypał, a nie wiem czy jest sens instalacji staroci :confused: Myślałem jeszcze o Win 2000, który był zainstalowany już na nim, ale prędkość była porównywalna do XP (choć wtedy był testowany na 256 MB RAM, a teraz jest 2 razy więcej).

Komputer byłby użytkowany do internetu i do starszych gier, więc linux powinien pociągnąć gdyby co.

(marcin82) #2

Spróbuj może tej dystrybucji:

http://puppylinuxnews.org/

Polecali go nawet na Pentium 333 Mhz.

Poza tym możesz zajrzeć tutaj:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10

Raczej dwa ostatnie środowiska graficzne mogłyby się u Ciebie sprawdzić.

Zasadniczo może być jakakolwiek dystrybucja linuksa, tylko szukaj "lekkiego" środowiska graficznego np. fluxbox, englightement. Może ktoś jeszcze coś podsunie.

(MaRa) #3

Na tym każdy nowy linux pójdzie bez problemów. W razie czego można spróbować xubuntu.

Problem może być z wydajnością flasha oraz odtwarzaniem filmów rozdzielczości HD.

Linux, w odróżnieniu od Windowsa, nie muli, nie kręci bez sensu dyskiem, nie loguje się kilka minut.

(Danielm86) #4

bzdura. Linux to wymagający system. Odchudź xp, tj. tylko maks service pack 2, wyłącz zbędne usługi, programy. Włącz wygląd klasyczny.

(Qba Lukaszczyk) #5

@up

Service pack 2? Tak, tak, niech gościu złapie syfa przez brak łatki... Poza tym już antywirus nieźle spowolni kompa.

Dystrybucje GNU\Linux są wymagające dopiero, gdy masz włączonego Compiza z kilkudziesięcioma wtyczkami.

@topic

Tylko Linux, a jak starsze gry to ew. WineHQ pozostaje. Polecam właśnie wspomnianego wcześniej Puppy Linuksa, bądź Knoppixa. Oczywiście można do nich doinstalować lżejsze środowiska. Jest jeszcze 50 megabajtowy DSL - Damn Small Linux - ale nie da się go używać na codzień. Za to zużycie zasobów prawie zerowe.

(przemek7525) #6

Bzdura. O zasobożerności Linuxa decyduje głównie środowisko graficzne.

Można wypróbować Debiana/Ubuntu ze środowiskiem GNOME, Fluxbox albo XFCE (Ubuntu z domyślnym środowiskiem XFCE to Xubuntu).

(Djzon) #7

Może coś z Windows MX ?

(Azazel33) #8

to piraty, lepiej debian

(system) #9

Więc tak ...

Postanowiłem spróbować i wgrać Ubuntu. Niestety w trybie bezczynności zajmuje on 268 MB, a uruchomienie Firefoxa - 350 MB, a Firefox+Flash = katastrofa w postaci zawieszania przeglądarki.

Ubuntu nie zagrzeje długo tutaj miejsca. I tak się zastanawiam, która opcja byłaby lepsza: czy instalacja openSUSE z KDE, które np. w wypadku mojego netbooka zajmuje tylko 160 MB, więc może by się sprwdził i tutaj czy też odchudzamy XP`ka i tyle. Którą wersje byście wybrali?

Odnośnie puppy linux to ta dystrybucja z tego co widzę to jest po angielsku, a ta osoba całkowicie nie chciałaby mieć z angielskim nic wspólnego.

(marcin82) #10

Spróbuj PCLinxuOS z którymś z lekkich środowisk graficznych. Z autopsji powiem, że jest bardziej dopracowanym systemem niż Ubuntu (nie umniejszając wkładu tego drugiego w popularyzację linuksa).

Pościągaj kilka różnych dystrybucji. Posprawdzaj kompatybilność podzespołów komputera np. tutaj:

http://best4linux.com/

Testuj i wybieraj ...

(system) #11

Powiem Wam, że trochę popracowało się na Ubuntu i zauważyłem, że zaczął trochę szybciej działać i zajmował 130 MB RAMU (P.S. Ile zajmuje pamięci XP po instalacji?). Co prawda mam problemy z kartą grafiki, ale mam nadzieje, że się to unormuje...

Narazie go popróbuje, bo mam jeszcze czas do wtorku, jak nie to XP będzie witał :smiley:

(przemol96) #12

Na tą konfigurację proponuję:

a) Linux:

CentOS

Puppy Linux

b) Windows

Windows XP (odchudzony programem nLite)

Pozdr.

EDIT: I nie nazywaj tego starożytnym komputerem... Ja mam jeszcze taką konfiguracje:

Windows XP

Intel Pentium MMX 233Mhz

256MB RAM

Ati Rage II/II+ (4MB)

(Danielm86) #13

sunbeam96 , syf nie spowolni kompa bardziej niż SP3... CIS i jest bezpieczny

(Kpc21) #14

Na openSUSE z KDE będzie jeszcze gorzej. Proponuję instalację Xfce na tym Ubuntu.

(marcin82) #15

Ciekawe kiedy moderacja stwierdzi, że wylaliśmy dziecko z kąpielą :smiley: