Jaki system operacyjny do nowego komputera powinienem wybrać

Wow, to znaczy że do Win 7 jest po3bna aż 4-ro gigowa karta pamięci?? :o

Nie, do tej wersji potrzeba 2 GB ramu - oficjalne stanowisko M$.

Windows nie wymaga do działania żadnych kart pamięci.

P.S. Co to znaczy “po3bna”?

3 - trzy - poTRZEbna.

Masz na myśli chyba pamięć RAM (pamięć operacyjną). W przeciwieństwie do kart pamięci np. w aparacie cyfrowym czy w komórce, pamięć RAM nie służy do zapisywania danych na stałe. To jest “miejsce”, gdzie system przechowuje dane nad którymi aktualnie pracujesz. Pamięć RAM działa znacznie szybciej niż dysk twardy, gdyby system pracował bezpośrednio na plikach znajdujących się na dysku, komputer działałby bardzo wolno. Niestety pamięć RAM, aby móc przechowywać dane, musi być podłączona do zasilania, dlatego wszystkie pliki trzeba zapisywać na dysku twardym.

Windows 7 nie wymaga aż 4 GB pamięci operacyjnej - wystarczą mu 2. Ale 32-bitowe systemy Windows obsługują maksymalnie bodajże 3 GB RAM-u (więcej po prostu nie wykryje). Nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz kiedyś dokładać do komputera więcej pamięci. Z tego powodu lepiej jest kupić system 64-bitowy.

Ja Ci doradzę i lepszej rady nie znajdziesz :smiley:

A mianowicie musisz d obrze podzielić dysk przed instalką -jak to źle wykonasz to później będą problemy z danymi.

Jeżeli nie grasz zainstauj sobie 2 systemy (masz duży dysk):

Windows 7 (jeżeli masz kase to Professional jeśli chcesz tanszą to Home Premium -nie łap się na Home Basic oraz Starter- są bardzo okrojone )

Liunx (IMHO Ubuntu jest spoko, ew. Ubuntu Studio ale to już poradzą Ci “Linuxowcy” :slight_smile: )

Taki wybór będzie dobry, jako że masz mocnego kompa a Linux (przynajmniej dla mnie) nie jest taki prosty jak się wydaje dlatego dużo przy nim trza grzebać i testować-ale dla nauki systemu jest ok :slight_smile: a Windows dla programów których pod Linuxem nie ma albo przez Wine nie idzie odpalić.


Tak Ci polecam sam bym tak zrobił

ew. jeśli Ubuntu się nie spodoba jest wiele innych Linuxów-polecam najpierw wytestować kilka wersji na virtualu żeby wstępnie wiedzieć.

====

Jak już będziesz instalował pamiętaj że najpierw instaluje się Windowsa a następnie Linuxa

Tzn chodziło Ci tylko o podział dysku na dwa systemy, czy raczej w ogóle podział dysku w obrębie każdego systemu operacyjnego na partycje? Bo jeśli to drugie, to jaka jest najlepsza opcja podziału (może w % :D)?

Osobiście wolałbym jeden system operacyjny, bo mając dwa, np 7 i Xp, to tak jakbym miał dwa telefony komórkowe. Kiedyś bardzo chciałem, ale jak już je miałem, to zobaczyłem, że jest to dla mnie uciążliwe, dlatego woę mieć jeden system op. na kompie :smiley:

nowy, czyli Windows 7.

Wiesz, co to pytanie retoryczne?

O ile dobrze pamiętam, to na forum obowiązuje jeden język wypowiedzi.

Ja mam dysk 500 podzielony na dwie partycje: 80GB na system i programy oraz 385GB na dane. Ale ja nie gram.

Nie widzę sensu instalowania kilku systemów na jednym komputerze - jest to niewygodne i niepotrzebnie zajmuje miejsce na dysku. Do uruchamiania innych systemów operacyjnych mam maszyny wirtualne, ponadto w Windows 7 jest coś takiego jak XP mode.

Wg mnie najlepiej będzie, jeśli zainstalujesz jeden system. Linuksa nie polecam - nie jest tak łatwo go skonfigurować jak Windows, mimo wielu graficznych konfiguratorów.

Najważniejsze jest, żeby na system przeznaczyć oddzielną partycję. Na Windows 7 absolutne minimum to 40 GB. Sam system może i tyle nie zajmuje, ale programy (o ile będą instalowane na oddzielnej partycji), na dysku systemowym również zapisują niektóre swoje dane. Jeśli na partycji systemowej będziesz również instalować programy, daj 80 GB.

Możesz również przeznaczyć oddzielną partycję na programy. Nie wiem jednak, czy ma to większy sens, bo i tak wiele programów po reinstalacji systemu trzeba instalować od nowa. To samo z grami. Ponadto zazwyczaj trudno jest określić, ile GB zajmą programy, które będziesz instalować.

No i potrzebna jest jeszcze osobna partycja na wszelkie rodzaju dane. Do tego celu przeznaczysz całą resztę dysku.

Dzięki oddzieleniu danych od systemu wraz z programami, w przypadku awarii systemu i konieczności jego reinstalacji (słynny format c: :slight_smile: ), nie ulegną skasowaniu dane, które masz na osobnej partycji.

Też mi się wydaje właśnie, że jak dla mnie to instalowanie dwóch systemów jest niewygodne, ale to zależy od tego, do czego kto jest przyzwyczajony i z czym mu łatwiej pracować. Ja tam póki co wolę jeden system :slight_smile:

Oczywiście progsy u mnie zajmują jak zwykle dużo miejsca, ale w Xp jak na razie nie więcej jak ok 30-40 gb - w Siódemce zapewne trochę więcej, chociaż mnie zastanawia fakt ile zajmuje sam system operacyjny Win 7??

możesz się słuchać że zajmuje 10 GB ale to głupoty. Po zainstalowaniu sterów i trochę softu (same podstawy) to ok 20GB a jak będziesz instalował na ej partycji soft to ok 30-40GB zależy ile tego softu :slight_smile:

więc zainstaluj Windowsa (Najlepiej Sevena) a jak później będziesz chciał to doinstalujesz jakiego Linuxa :slight_smile:

Jeśli zamierzasz w przyszłości instalować jeszcze Linuksa, dobrze jest zostawić trochę niespartycjonowanego miejsca na ten system, np. połowę objętości dysku.

no jak on ma 500GB to ja bym zostawił z 50-60GB a nie 250GB ale jak kto woli :slight_smile:

I to by starczyło na Linuksa, programy i ewentualne prywatne dane?

ja mam na linuxa 20GB, obecnie mam zajęte 5GB jest to system z kilkoma jajkami, programy-więcej nie potrzeba…

Sam katalog z Windowsem zajmuje u mnie obecnie ok. 20GB. Ale po instalacji było to chyba 13.

Do tego katalogi Users i ProgramData, w których są różne ustawienia systemu, programów i katalogi tymczasowe to 3GB z hakiem, plik wymiany 3GB, plik hibernacji jakieś 2,5GB. Więc tak realnie patrząc, to jest to prawie 30GB.

To Ty chcesz dawać rady, a sam nie wiesz? ;>

Na Linuksa spokojnie wystarczyłyby 2-3GB. A partycja na dane może być przecież wspólna.

Tylko po co oddzielna partycja na Linuksa, skoro można użyć VirtualBoxa?