Jaki system operacyjny wybrać? XP, Vista, 7?

(Mikowal83) #1

Witam!

Mam nadzieje że nie dubluje tematu.

Mam taki sprzęt:

PROCESOR:AMD Phenom II X4 955 BOX (3.2GHz, Quad Core, 6MB, 125W, AM3) Black Edition

PŁYTA GŁÓWNA:Asus M4A87TD, AMD 870, DDR3, SATA3, RAID, GBLAN, ATX, AM3

PAMIĘĆ:DDR3 4GB 1333MHz Kingston (2x2GB, DualDDR, CL9)

DYSK TWARDY:Samsung 500 GB, SATA/300, 16MB, NCQ Spin Point F3

NAGRYWARKA:Samsung SH-S223L, DVD±RW, DVD±RW DL, CD-RW, LightScribe, OEM Black

KARTA GRAFICZNA:GeForce GTX460 Gigabyte 768MB, DDR5, 2xDVI, mHDMI, PCI-E OC 715/3600

OBUDOWA:CoolerMaster Elite 330 Black (bez zasilacza)

ZASILACZ:Zasilacz do obudowy ATX 530W be quiet Pure Power BQT-L7-530W

I ogromne problemy z zainstalowaniem XP SP2.Nie wiem już czy dysk jest uszkodzony, czy z płytą główną jest coś nie tak, czy cos jest źle podłączone.Już nie wnikam bo i tak oddam go do serwisu.

Ale słyszałem też ze czasem są problemy z zainstalowaniem XP na nowszych dyskach i płytach głównych.Więc jeśli okaże się że sprzętowo wszystko jest OK to nie chcąc się bawić w kombinacje z instalacją XP po prostu przerzuce się na nowy system.

I teraz powstaje pytanie na jaki?

VISTA chyba się jednak nie udała (zamula komputer jest dość skomplikowana i ma dużo dziur choć niby ma sporo zabezpieczeń-co też w dużej mierze drażni)więc raczej nie biore jej pod uwagę.

Natomiast WIN7 jeszcze nie do końca jest sprawdzony przez użytkowników.Ale podobno lepszy od VISTY i bardziej przyszłościowy.Wiec sam nie wiem.

Chyba że warto zostać jeszcze przy XP.

Dlatego zwracam się do Was z prośba o opinie na temat tych systemów i przede wszystkim wasze propozycje jaki system byłby dla mnie najlepszy.Chodzi mi o to żeby system działał sprawnie na moim sprzęcie.Był wydajny, nie zamulał komputera i nie był zbyt skomplikowany.

Wiem że zabrzmie jak laik (ale prawda jest taka że nim jestem) ale...

nie wiem też o co chodzi z tymi wersjami 32-bity i 64-bity.Która będzie dla mnie lepsza?

No i co oznacza wersja BOX a OEM?Którą ja powinienem wziąć?

A no i czy Home Premium czy Professional?

Za opinie komentarze i propozycje z góry dziękuje.

Czekam i pozdrawiam! :slight_smile:

(Cedar) #2

Brak sterowników AHCI do kontrolera SATA znajdującego się na płycie głównej - najprostszy sposób na obejście problemu to przełączyć w biosie tryb pracy kontrolera z AHCI na IDE/ATA/COMPATIBLE (różnie to jest nazywane)

(Mikowal83) #3

No własnie coś już o tym słyszałem i czytałem.

Tylko że nie wiem czy Ja to odnajde w tym BIOSIE.Może jakbys mi napisał gdzie mam tego szukać dokładnie w BIOSIE (tak krok po kroku i to biorąc pod uwage że BIOS mam po angielsku) to może bym to spróbował znaleźć i zmienić...może to by pomogło...

Gdyby tak to bym Cię człowieku ozłocił bo już się z tym męcze od 2 dni i się poddałem.

Natomiast wracając do tematu wyboru systemu to który byś mi polecał?

(kamyk@) #4

Odnośnie do ustawień w biosie dysku ja miałem taki sam problem w lapku.I konfiguracja przebiegała u mnie w następującej kolejności:bios>config>serial ata(sata)>enter>i wybieramy compatibility .Może coś Ci to pomoże. :slight_smile: A co do systemu to XP lub Windows 7 .Pozdrawiam

(askow) #5

Na tym sprzęcie windows 7 64 bit, przynajmniej zero problemów z instalacją. /Dysk NCQ - warto włączyć AHCI w bios przed instalacją /. Odradzam Vistę. Używam różnych systemów operacyjnych na kilku komputerach. 7 zdecydowanie przewyższa pozostałe produkty pod każdym względem.

(Mikowal83) #6

Jest jakas różnica między Home Premium a Professional?

Czyli na moim sprzecie Win7 64-bit nie będzie zamulał?Chciałbym tego uniknąć.

Do:kamyk@

Dzięki za porade.Spróbuje moze się uda.Wielkie dzięki.

Ktoś coś może jeszcze ma jakies opinie o systemach i co byłoby dla mnie najlepsze?

(Longhorn2009) #7

Win7 to system stworzony dla najnowszych komputerów. Pamiętajmy, że XP to system 9-letni więc ma już pewne ograniczenia z racji swojego wieku. Nie obsługuje DirectX 10/11, nie może zarządzać 4GB pamięci RAM, nie radzi sobie z dyskami SSD, zarządza pamięcią gorzej niż Siódemka 64-bit itd.

Jak masz brac win 7 to Home Premium ci wystarczy. Tutaj http://windows7.pl/polecamy/porownanie- ... ows-7.html jest takie skrócone porównanie czego brakuje tańszym wersją siódemki.

O "zamulanie" na win7 nie masz sie co martwić, masz za dobrego kompa :wink:

Różnica między BOX a OEM bo pytałeś o tym w pierwszym poście polega na tym, że BOX można zainstalować na kilku róznych komputerach (ale nie jednoczesnie) a OEM przypisuje sie do PC i na nim musi pozostać.

(Mikowal83) #8

Znalazłem w BIOSIE coś takiego:

Storage Configuration:

OnChip Sata Speed:mam ustawione AUTO a do wyboru jeszcze SATA 3.0Gb/s lub SATA 6.0 Gb/s

OnChip Sata Channel:mAm ustawione na Enabled

SATA Port1-Port4: mam ustawione na IDE A do wyboru jeszcze RAID lub AHCI

SATA Port5-Port6: mam ustawione na IDE i tego nie da się zmienić

Nie wiem czy to o to Ci/Wam chodziło ale to jedyne co znalazłem w BIOSIE z tymi nazwami.

Wygląda na to ze jest tAk jak powinno byc czyli tAk jAk radzicie a tu dalej nic.

(Piotrmaciejewski92xq) #9

Windows 7 - teraz jedyny Windows z przyszłością

(Ntfss) #10

To są jakieś bździny. Kupiłem komputer ATHLON II 250 i 2GB RAM i jeszcze nie słyszałem mielenia na tym komputerze.

(askow) #11

AHCI, lub nie, wolna wola. Jeżeli to musi być XP, to zintegrowanie sterowników SATA dostępnych na stronie asusa zajmuje średnio obeznanej osobie 15 minut /n lite/. U mnie też nie słychać mielenia. Testy wypadają pozytywnie. JEŻELI JESZCZE NIE KUPIŁEŚ WINDOWS, to nie wdawaj się w XP. Masz człowieku mocny sprzęt, to wykorzystaj jego potencjał.

(system) #12

A ja bym polecił Ubuntu, darmowy , bezpieczny (tak, tak od 7 też) :wink:

Z tych ze stajni m$ to Se7en.

XP odpada bo to staroć, wypiarany przez kochane m$.