Jaki system operacyjny wybrać? XP, Vista, 7?

Witam!

Mam nadzieje że nie dubluje tematu.

Mam taki sprzęt:

PROCESOR:AMD Phenom II X4 955 BOX (3.2GHz, Quad Core, 6MB, 125W, AM3) Black Edition

PŁYTA GŁÓWNA:Asus M4A87TD, AMD 870, DDR3, SATA3, RAID, GBLAN, ATX, AM3

PAMIĘĆ:DDR3 4GB 1333MHz Kingston (2x2GB, DualDDR, CL9)

DYSK TWARDY:Samsung 500 GB, SATA/300, 16MB, NCQ Spin Point F3

NAGRYWARKA:Samsung SH-S223L, DVD±RW, DVD±RW DL, CD-RW, LightScribe, OEM Black

KARTA GRAFICZNA:GeForce GTX460 Gigabyte 768MB, DDR5, 2xDVI, mHDMI, PCI-E OC 715/3600

OBUDOWA:CoolerMaster Elite 330 Black (bez zasilacza)

ZASILACZ:Zasilacz do obudowy ATX 530W be quiet Pure Power BQT-L7-530W

I ogromne problemy z zainstalowaniem XP SP2.Nie wiem już czy dysk jest uszkodzony, czy z płytą główną jest coś nie tak, czy cos jest źle podłączone.Już nie wnikam bo i tak oddam go do serwisu.

Ale słyszałem też ze czasem są problemy z zainstalowaniem XP na nowszych dyskach i płytach głównych.Więc jeśli okaże się że sprzętowo wszystko jest OK to nie chcąc się bawić w kombinacje z instalacją XP po prostu przerzuce się na nowy system.

I teraz powstaje pytanie na jaki?

VISTA chyba się jednak nie udała (zamula komputer jest dość skomplikowana i ma dużo dziur choć niby ma sporo zabezpieczeń-co też w dużej mierze drażni)więc raczej nie biore jej pod uwagę.

Natomiast WIN7 jeszcze nie do końca jest sprawdzony przez użytkowników.Ale podobno lepszy od VISTY i bardziej przyszłościowy.Wiec sam nie wiem.

Chyba że warto zostać jeszcze przy XP.

Dlatego zwracam się do Was z prośba o opinie na temat tych systemów i przede wszystkim wasze propozycje jaki system byłby dla mnie najlepszy.Chodzi mi o to żeby system działał sprawnie na moim sprzęcie.Był wydajny, nie zamulał komputera i nie był zbyt skomplikowany.

Wiem że zabrzmie jak laik (ale prawda jest taka że nim jestem) ale…

nie wiem też o co chodzi z tymi wersjami 32-bity i 64-bity.Która będzie dla mnie lepsza?

No i co oznacza wersja BOX a OEM?Którą ja powinienem wziąć?

A no i czy Home Premium czy Professional?

Za opinie komentarze i propozycje z góry dziękuje.

Czekam i pozdrawiam! :slight_smile:

Brak sterowników AHCI do kontrolera SATA znajdującego się na płycie głównej - najprostszy sposób na obejście problemu to przełączyć w biosie tryb pracy kontrolera z AHCI na IDE/ATA/COMPATIBLE (różnie to jest nazywane)

No własnie coś już o tym słyszałem i czytałem.

Tylko że nie wiem czy Ja to odnajde w tym BIOSIE.Może jakbys mi napisał gdzie mam tego szukać dokładnie w BIOSIE (tak krok po kroku i to biorąc pod uwage że BIOS mam po angielsku) to może bym to spróbował znaleźć i zmienić…może to by pomogło…

Gdyby tak to bym Cię człowieku ozłocił bo już się z tym męcze od 2 dni i się poddałem.

Natomiast wracając do tematu wyboru systemu to który byś mi polecał?

Odnośnie do ustawień w biosie dysku ja miałem taki sam problem w lapku.I konfiguracja przebiegała u mnie w następującej kolejności:bios>config>serial ata(sata)>enter>i wybieramy compatibility .Może coś Ci to pomoże. :slight_smile: A co do systemu to XP lub Windows 7 .Pozdrawiam

Na tym sprzęcie windows 7 64 bit, przynajmniej zero problemów z instalacją. /Dysk NCQ - warto włączyć AHCI w bios przed instalacją /. Odradzam Vistę. Używam różnych systemów operacyjnych na kilku komputerach. 7 zdecydowanie przewyższa pozostałe produkty pod każdym względem.

Jest jakas różnica między Home Premium a Professional?

Czyli na moim sprzecie Win7 64-bit nie będzie zamulał?Chciałbym tego uniknąć.

Do:kamyk@

Dzięki za porade.Spróbuje moze się uda.Wielkie dzięki.

Ktoś coś może jeszcze ma jakies opinie o systemach i co byłoby dla mnie najlepsze?

Win7 to system stworzony dla najnowszych komputerów. Pamiętajmy, że XP to system 9-letni więc ma już pewne ograniczenia z racji swojego wieku. Nie obsługuje DirectX 10/11, nie może zarządzać 4GB pamięci RAM, nie radzi sobie z dyskami SSD, zarządza pamięcią gorzej niż Siódemka 64-bit itd.

Jak masz brac win 7 to Home Premium ci wystarczy. Tutaj http://windows7.pl/polecamy/porownanie- … ows-7.html jest takie skrócone porównanie czego brakuje tańszym wersją siódemki.

O “zamulanie” na win7 nie masz sie co martwić, masz za dobrego kompa :wink:

Różnica między BOX a OEM bo pytałeś o tym w pierwszym poście polega na tym, że BOX można zainstalować na kilku róznych komputerach (ale nie jednoczesnie) a OEM przypisuje sie do PC i na nim musi pozostać.

Znalazłem w BIOSIE coś takiego:

Storage Configuration:

OnChip Sata Speed:mam ustawione AUTO a do wyboru jeszcze SATA 3.0Gb/s lub SATA 6.0 Gb/s

OnChip Sata Channel:mAm ustawione na Enabled

SATA Port1-Port4: mam ustawione na IDE A do wyboru jeszcze RAID lub AHCI

SATA Port5-Port6: mam ustawione na IDE i tego nie da się zmienić

Nie wiem czy to o to Ci/Wam chodziło ale to jedyne co znalazłem w BIOSIE z tymi nazwami.

Wygląda na to ze jest tAk jak powinno byc czyli tAk jAk radzicie a tu dalej nic.

Windows 7 - teraz jedyny Windows z przyszłością

To są jakieś bździny. Kupiłem komputer ATHLON II 250 i 2GB RAM i jeszcze nie słyszałem mielenia na tym komputerze.

AHCI, lub nie, wolna wola. Jeżeli to musi być XP, to zintegrowanie sterowników SATA dostępnych na stronie asusa zajmuje średnio obeznanej osobie 15 minut /n lite/. U mnie też nie słychać mielenia. Testy wypadają pozytywnie. JEŻELI JESZCZE NIE KUPIŁEŚ WINDOWS, to nie wdawaj się w XP. Masz człowieku mocny sprzęt, to wykorzystaj jego potencjał.

A ja bym polecił Ubuntu, darmowy , bezpieczny (tak, tak od 7 też) :wink:

Z tych ze stajni m$ to Se7en.

XP odpada bo to staroć, wypiarany przez kochane m$.