Jaki system operacyjny wybrac?

Witam.

Chciałbym się doradzic jaki system operacyjny sobie wgrac.

Parametry kompa:

grafika Radeon HD 3650 512mb

Procesor AMD duron 1Ghz

512mb RAM

Obecnie mam XP’ka ale chciałbym go zmienic na cos innego.

Myśle nad win 7 32-bitowe ale parametry mojego kompa są raczej nie wystarczające :?

Potem myslałem o dystrybucji Linux, np. Ubuntu

Co o tym myślicie?

Proszę o rade, z góry dzięki :wink:

Jak nie grasz w gry i nie potrzebujesz wielu programów to Linux jest najlepszy. O win 7 z takim procesorem zapomnij. Jak grasz dużo w gry to zostań przy xp.

Prawie w ogóle w nic nie gram, najwyżej gry via www.

Tworze strony internetowe,

jaką dystrybucje linuxa polecasz?

Ubuntu jest ładne ;D

Mandriva jest prosta :wink:

ale Ubuntu w sumie…

Mandriva może i prosta ale i ciężka :slight_smile: ubuntu :slight_smile:

jeszcze jedno pytanko co do ubuntu,

mam internet radiówke i czy po instalacji ubuntu bedzie on działał bez problemu?

Będzie.

Ubuntu albo dokupujesz 1GB RAM’u i Windows 7, ale to nie ma sensu, bo jest darmowy Ubuntu.

Hmm,

Karta graficzna strasznie się marnuje przy tym procesorze. Pasowałaby bardziej do jakiegoś dwurdzeniowego procesora, a nie 10-letniego Durona.

Skoro nie grasz, to może lepiej sprzedaj tego Radeona (ponad 100zł) płytę+Durona na allegro i kup jakiś zestaw z Pentium 4, albo Athlonem 64.

Wtedy mógłbyś zainstalować nawet Win7.

Jeśli linux, to Ubuntu, a radiówka powinna działać, np. na sterownikach z xp (ndiswrapper)

  • na tym co obecnie masz to nawet na Windows XP jest za dużo :frowning:

Odlicz antywirusa, firewalla, kartę graficzną/pozostałe programy i zostanie się trochę powyżej niż ZERO…

Modernizacja komputera lub inny :wink:

Tego Durnia jak się da to kręć, bo nic nie tracisz a możesz nieco zyskać. Co do sysu jak i większość napisała Ubuntu (wygląd zbliżony do Windy). Żaden inny system Microshitu powyżej XP nie ma sensu (ja przy podobnym starym konfigu miałem Win98 SE).

Xubuntu

Sprzęt jak widać nie jest najnowszy, więc trzeba zainteresować się czymś lżejszym. Ubuntu raczej nie będzie zbyt dobrze chodzić na tym sprzęcie, więc odpada. Zobacz sobie najlepiej Lubuntu (ze środowiskiem LXDE), Xubuntu (z Xfce) lub Minta również z tymi środowiskami.

Jeżeli masz już troszkę doświadczenia w Linuksie i trochę wolnego czasu to polecam Arch Linux + jakiś menadżer okien typu Openbox. To chyba najlepsze rozwiązanie na ten sprzęt. Openbox jest szybki oraz lekki, można go sobie dobrze dostosować do swoich potrzeb.

Również polecam Archa na taki sprzęt. Ale Debian z Openbox’em też ogarnie. W warsztacie mam taki sprzęt

I Debian hula. Próbowałem Minta z LXDE ale bardzo mulił.

Jeśli naprawdę chcesz poznać i nauczyć się linuxa najlepiej będzie jak zainstalujesz Debiana

Ale jeśli chcesz tylko używać systemu to Ubuntu, jest najbardziej “user-friendly”