Jaki system operacyjny?

Witam, mam ostatnio mały dylemat ponieważ windows xp zaczyna mnie już powoli denerwować szukam systemu operacyjnego który był by wydajny jak na mój sprzęt:

Karta graficzna: Nvidia GeForce 5500 FX

Procesor: Intel Coleron 3.06 GHz

Pamięć RAM: 1.5 GB

Prosze o rade ponieważ XP’ka musze formatować co 1-2 miesiące co bardzo mnie irytuje, zastanawiałem się nad Linuxem.

Komputera uzywam do drobnej obróbki filmów, surff’owania po internecie, oglądania filmów i ew. do jakis gier MMO/RPG.

Radziłbym zostać przy XP, przy odpowiednim dbaniu o system działa on bez problemu. I nie za bardzo wiem dlaczego musisz go wgrywać co 1-2 miesiące.

Z innych systemów pozostanie chyba tylko jakaś dystrybucja Linuksa, może Ubuntu? Ale z grami na ten system może być krucho.

Dokupywanie innego Windowsa dla tego sprzętu nie ma moim zdaniem sensu. Koszt nowego systemu przekroczy wartość komputera.

Na tym sprzęcie powinieneś byc w stanie zainstalować Windows XP i powinien chodzić bez problemu.

Jeżeli szukasz alternatywy to polecam jakąś dystrybucje linuxa. Jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z Linuxem polecam Ubuntu.

Linki:

http://www.ubuntu.com/ - Strona Oficjalna Ubuntu

http://distrowatch.com/ - Strona ze wszystkimi dystrybucjami Linuxa i ich opisami (polecam lekturę)

Musze go formatować bo po wgraniu aktualizacji, sterowników i kodeków system już “nie ogarnia” i po tych dwóch miesiącach wydajność spada do 0

Co do gier to przeżyje (zresztą z moim sprzętem to i tak krucho jest :? )

Dziwne tłumaczenie, w takim razie spróbuj Ubuntu. Pod koniec kwietnia wyjdzie jego nowa wersja więc myślę że warto tę chwilke zaczekać

Z tym na Linuksach tak sobie. O ile z odtwarzaniem multimediów na pingwinkach nie ma żadnego problemu, tak niektóre bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia i konwersji są rozwijane tylko na Windowsie i na Linuksach (przynajmniej tych, z którymi się zapoznałem) albo nie mają odpowiedników, albo te są po prostu słabe. Linuks ma świetne wsparcie okołoprogramistyczne, ale z multimediami (od strony ‘twórczej’) często jest “aby były”.

Przy tym należy zaznaczyć - przez obróbkę mam na myśli np. kodowanie w x264 z mocnym filtrowaniem skryptami AVS, a nie wycinanie scen itp. Do tego parę aplikacji się znajdzie.

Idiotyczna wymówka po prostu powiedz że nie potrafisz dbać o system. Ja system stawiam co 2 lata i to tylko asekuracyjnie.

A dlaczego niby?

Obróbka - zależy co ci chodzi po głowie, jeśli tylko montowanie z kilku materiałów + normalne efekty to Linux się nada.

MMO - RPG - cięzko na Linuksa, ale znalazło by się kila pozycji, ew. można odpalić przez WINE (zależy jakie gry).

Żadnych czołgów na Celerona.