Jaki system plików dla dysku zewnętrznego

Mam takie pytanie jaki system plików dla dysku zewnętrznego bo chodzi o to, że dysk 2 Tb zamierzam podzielić na dwie partycje jedna partycja to będzie NTFS, a drugs partycja będzie linuksowa Bo z tego względu chcę partycje linuksową, żeby działały dowiązania symboliczne i teraz moje dwa pytanie sa takei jaki system plików linuksowy, drugie pytanie czy w dyskach zewnętrznych jak dysk się co chwilę wyłącza to nie uszkodzi dysku ?

Nie uszkodzi się, chyba że celowo wyłączysz journaling i będziesz mieć niefart do tego. Co więcej będzie to mniej narażony system plików na uszkodzenia niż NTFS.

Zrób sobie ext4. Ale zmień ilość zarezerwowanych bloków np. na 1%, żeby nie marnować wolnego miejsca. W końcu to nie dysk systemowy.
sudo tune2fs -m1 /dev/twojapartycjaext4

EXT4 możesz zostawić na domyślnych ustawieniach bytes-per-inode lub zoptymalizować pod konkretny scenariusz przechowywania danych np. jak masz bardzo dużo małych plików to można wykorzystać ustawienie “news” i wtedy idzie bardzo dużo dowiązań i małych plików tworzyć.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ext4#Bytes-per-inode_ratio

Jak, czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewny to zostaw na domyślnych parametrach, będą to najbardziej odpowiednie ustawienia i unikniesz problemów w przyszłości.

dzięki.

Tylko zauważyłem, że czasami nie wiem czy to zależy od odczytu czy zapisu świeci się dioda niebieska, a czasami czerwona.

Jakbyś zaczął post od podania modelu, co leży w Twoim interesie, to byś pewnie dostał więcej odpowiedzi.

To jest model ADATA HD720 2TB USB 3.0

Ochrona czujnikiem Shock

Ochrona czujnikiem Shock pomaga chronić dane. Jeżeli HD720 ucierpi wskutek uderzenia, ochrona czujnikiem Shock włączy się automatycznie, co zostanie zasygnalizowane migającym czerwonym światłem. Kiedy szok minie, zapali się migające lub ciągłe niebieskie światło oznaczające wznowienie normalnego działania.

1 polubienie

ty czasem czytasz to co wysyłasz? :smiley: pytanie brzmi, jaki system plików zastosować? a nie o to co ten dysk oferuje, lub jakie ma zabezpieczenia

Nie lepiej pod Windowsa ExFAT? NTFS np. pod TV już nie ruszy.

Już mam jedną NTFS, a drugą ext4.

1h
tomi001

Tylko zauważyłem, że czasami nie wiem czy to zależy od odczytu czy zapisu świeci się dioda niebieska, a czasami czerwona

Ahh…moja wina, więc zwracam honor, dobrze uświadamiać o tym że powinno się interesować sprzętem który się kupuję :wink: