Jaki system plików na androida?

@bart86: A proponowany przez Ciebie NTFS jej nie “zmuli”?

 

To co dla Ciebie jest wygodne, nie musi być wygodne dla innych. Jest wiele punktów widzenia poza Twoim.

 

Nie pajacuj, wyraźnie napisałem o rozdzieleniu aplikacji i danych, nie o podziale danych na filmy, muzykę itp. Zaproponowana przeze mnie metoda podziału jest szeroko stosowana, wynika po części z wymogów technicznych we wczesnych wersjach androida. Wiele osób przy niej pozostaje, bo uważa ją za wygodną i sensowną.

 

Daje rady, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie przedstawiam ich jako jedynie słuszne, po prostu dzielę się doświadczeniem.

Powtórzę że zaproponowałem NTFS tylko przy używaniu plików większych niż 4GB i ze względu odczytu tego systemu plików przez systemy Windows i Linuks, Ext4 odczyta tylko linuks sensu w tym systemie plików nie ma żadnego.

Podziału partycji na dane i aplikacje nie stosuje się już nigdzie. Systemy się zmieniają a przyzwyczajenia warto zmienić.

Widoczne poruszasz się w bardzo ograniczonym środowisku. W systemach desktopowych podział na partycje jest naturalny. Sam android ma pamięć wewnętrzną podzieloną na partycję systemową, partycję na aplikacje instalowane przez użytkownika i partycję na dane użytkownika. Jedyne miejsce gdzie podział nie jest domyślnie stosowany, to właśnie nośniki zewnętrzne. Nie znaczy to jednak, że taki podział nie ma sensu.

 

Ile razy trzeba Ci powtórzyć, że system plików na karty SD obsługujący pliki >4GB i obsługiwany przez wszystkie popularne systemy to exFAT, NTFS nie ma na SD racji bytu.

 

PS Po co checesz odczytywać partycję z aplikacjami androida na komputerze? Po to jest partycja z danymi sformatowana w FAT32/exFAT, aby zapewnić swobodny dostęp do danych.

Najlepsze rozwiązanie to karta pamięci sformatowana w FAT 32 bez partycjonowania reszta rozwiązań ma tylko wady a zalet brak.

Rób jak chcesz, powiem tylko jedno: jesteś ograniczony i krótkowzroczny. Oceniasz wszystkie rozwiązania jedynie przez pryzmat tego jak sam korzystasz z telefonu/komputera nie rozumiejąc, że istnieją różne potrzeby i przyzwyczajenia.

bart86 polecam poczytać https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=pl albo np. https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.krikun.s2e i przestań gadać głupoty że osobna partycja ext4 się nie przydaje - dla telefonów z małą ilością pamięci wewnętrznej to jest zbawienie. A to że ty tego nie potrzebujesz nie znaczy że inni też nie ;).

NTFS stosuje się w tabletach gdzie jest pewien problem z systemem plików i można również odczytać jak i zapisywać dane.

 

Tylko nie ma aplikacji na androida powyżej 4Gb gdzie się będzie ją instalowało. -Chodzi o to, rozumiesz teraz ? Nie o filmy kopiuj - wklej - oglądaj

 

NIe odpowiedziałeś mi na pytanie Bart

Ustawienia / aplikacje wybieram apke i tam mam przycisk “Przenienieś na kartę SD” tylko ta opcja nie działa przy zainstalowanych już fabrycznie aplikacjach pewnie dla tego że nie mam roota

Ta opcja przenosi tylko aplikację na kartę sd i to często nawet nie w 100% bo nie jest w stanie przenosić libów apk na kartę sd dodatkowo dochodzi to że tak przeniesione apk są szyfrowane przez co traci się trochę na wydajności przy odpalaniu ich. Metody z wykorzystaniem root-a i partycji ext4 potrafią przenieść zarówno dane aplikacje jak i całą aplikację z wszystkim libami. Ale proponuję zakończyć ten offtop bo zaraz do śmietnika polecimy :P.

EDIT

CrashJack czy ta opcja jest zależy od tego jakiego Androida masz, niektórzy producenci to wyłączają.

Właśnie, a zauważyłeś jaki telefon posiadam ? Nie.

A ty jaki masz smartphon, że ci ta funkcja śmiga ? No i nie przenosi całkowicie aplikacji.

Ja mam LG L9. Sory że nie mam w głowie indeksu telefonów, które posiadają tą funkcję, a które nie.

Formatowanie kart w ext4, instalowanie tam aplikacji a potem pewnie narzekanie że android muli no ale każdy ma swój świat i swoje kredki. Ja bym zostawił aplikacje na pamięci telefonu i nie kombinował przynajmniej wydajniej to działa.

Przestań na wszystko narzekać, biorąc pod uwagę jak w niektórych fonach jest szybka pamięć wewnętrzna, w niektórych zapis jest na poziomie 1MB/s i to sekwencyjny to przeniesienie aplikacji a nawet całego dalvik cache na kartę Class 10 albo UHS-1 lub wyżej w niektórych przypadkach powoduje niezłe przyśpieszenie systemu. Sam osobiście testowałem to na moim tablecie przenosząc cały system na kartę sd UHS-1, skok wydajności był znaczny, niestety czytnik karty w tablecie po paru godzinach pogryzł się z kartą - ale to już wada sprzętu.