Jaki system plików na androida?

Chcę się zapytać jaki wybrać system plików na androida, telefon to Acer S500.

Nie pamiętam jaki ostatnio wybrałem ext4 czy ext3, lecz będę kartę pamięci formatować, karta to sdhc 32GB i na aplikacje/gry przyznaje 5,1GB a reszta na dane.

 

Android to chyba też jest GNU/linux ?

Formatuj kartę z poziomu telefonu, tak jest najlepiej.

Najlepiej FAT 32 może być NTFS jeśli będziesz tam kopiować pliki większe niż 4GB

Android to nie jest GNU Linux. Nie jest to w żaden sposób dystrybucja linuksowa.

Tylko tą kartę podzieliłem na 27GB FAT oraz 5,3GB ext4, dwie partycje, a to dlatego, że na ext4 instalowałem aplikację/gry, a na drugiej partycji nic się nie instalowało.

Nie wiem po co kartę dzielić na partycje co to zmienia? Telefon to nie stacja robocza.

Aha, a katalogi ma podobne chyba. np mnt/zewn._dysk bądź pamięć wewnętrzna

 

Znalazłem coś takiego:

http://forum.dobreprogramy.pl/systemy-plik%C3%B3w-pod-linuks-i-xp-t464540/

NTFS raczej nie, na dane exFAT/FAT32, na aplikacje ext4.

Dodatkową partycję robi się na karcie po to, aby nie instalować wszystkiego w pamięci telefonu. DZięki temu powiększamy pamięć wewnętrzną telefonu, gdzie aplikacjie instalują się na dodatkowej partycji.

Muszę się zastanowić jak to zrobić. :slight_smile:

To co znalazłeś to bzdura, dystrybucje GNU/Linuks mają jądro Linuksa oraz resztę i bazują w sumie ma tym samym. Android ma jądro bazujące na jądrze Linuksa dlatego struktura katalogów jest taka sama ale to jądro jest mocno zmodyfikowane, nie ma reszty oprogramowania z GNU Linux

Bzdura starczy jedna partycja i na niej można instalować aplikacje oraz przechowywać pliki nie trzeba nic dzielić a pomysł z ext4 to bezsens

Jak byś wiedział czemu dysk się dzieli na partycje to byś wiedział że na karcie pamięci to jest nonsens.

Co daje ext4 na androidzie coś przyspiesza jest to system plików stworzony na dyski twarde nie pod pamięci przenośne i na nich zwalnia a android z uprawnień nie korzysta.

Ale przecież androida się również rootuje, i temu zrootowałem go rok temu, rotuje sie po to aby instalować nie które aplikacje, które tego wymagają, bo bez roota nie zainstaluje się ich. No nie wszystkie, ale bywają takie aplikacje. Tylko w androidzie jak instaluje się aplikację, to ona idzie automatycznie na pamięć telefonu, a ta jest ograniczona.

Ja nie mam roota, nie mam karty podzielone na partycje a mogę przenosić aplikacje na kartę pamięci. Ratowanie służy do odinstalowania fabrycznie zainstalowanych aplikacji oraz niektóre aplikacje że sklepu tego wymagają. Android to nie jest GNU Linux i takie traktowanie tego systemu to błąd i wysłany z palca przez ludzi mit.

@bart86: Przestań się rzucać, nie wszyscy muszą robić tak jak im dyktujesz, a dyskusja czy Android jest GNU/Linuksem jest totalnie bez sensu. Na Androidzie możesz zainstalować GNU/Linuksowy userland i uruchamiać “normalne” aplikacje.

 

Proponowałeś NTFS, który nadaje się na kartę SD jeszcze mniej niż ext4 - totalna hipokryzja.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Android_%28system_operacyjny%29

jest tylko OPARTY na jądrze linuks i oprogramowaniu GNU a nie jest GNU/Linux

aplikacje a linuksa mogą działać, struktura katalogów jest taka sama właśnie dlatego że jest to na tym oparte i nie jest to nic dziwnego

 

to jest dalej telefon (gadżet) a nie stacja robocza, karta sformatowana w fat mu wystarczy w zupełności

 

partycjonowanie jest potrzebne tylko na dyskach HDD ale nie niezbędne, na dyskach SSD, kartach pamięci mija się z celem

tylko w przypadku pików większych niż 4GB zaproponowałem NTFS dla tego że pozwala zapisać pliki większe niż 4GB i jest odczytywany za równo przez Windows i Linuks, jaki jest sens Ext4 ?? jeśli nie ma potrzeby kopiowania tak dużych plików to fat bo będzie tu najszybszy

Jakie ma znaczenie czy android jest GNU/Linuksem czy nie? Takimi pierdołami zajmują się jedynie ludzie z nadmiarem wolnego czasu.

 

Nie narzucaj innym swojej woli, niech autor sam zadecyduje co mu jest potrzebne. Podział na dane i aplikacje ma sens nie tylko na stacji roboczej.

 

Dlaczego partycjonowanie ma sens na HDD a na SSD nie ma? To totalna bzdura. Partycjonowanie to tylko logiczny podział przestrzeni dyskowej, rodzaj nośnika nie ma znaczenia.

 

Słyszałeś o exFAT? NTFS jest bez sensu, nie dość, że nie wspiera Linuksowego systemu uprawnień, to nie nadaje się na karty SD.

na telefonie nie jest potrzebny linuksowy system uprawnień

 

autor zrobi jak chce nie jest moim celem coś mu narzucać, moje posty i argumenty dadzą coś do myślenia, bo kombinuje jak MacGyver, ale po co to sam pewnie nie wie

 

kartę pamięci wystarczy sformatować w FAT a inne pomysły to strata czasu i utrudnianie sobie życia

A niby z czego korzysta android w swojej pamięci wewnętrznej, jak nie z linuksowego systemu uprawnień? Poza tym na dane poleciłem FAT32 albo exFAT (jeśli potrzeba obsługi plików >4GB), co próbujesz usilnie ignorować. Ext3/4 jest naturalnym wyborem na partycję z aplikacjami.

Bo? i po co osobna partycja z aplikacjami?

Po to samo, po co rozdziela się dane od programów w desktopowych systemach, lepsza organizacja. Nikt Cię do tego nie zmusza, robi to wiele osób, bo tak jest dla nich wygodniej i bardziej przejrzyście.

na karcie pamięci w androidzie organizacja i wygoda, żart tak? bo systemowi to nic nie daje a Ext4 tylko zmuli, ja myślałem że w Linuksie partycjonuje się katalog /home tylko po to żeby nie utracić danych w razie formata a na adku dalej nie wiem po co

 

no chyba że ktoś na telefonie potrzebuje osobne partycje na filmy, muzykę,dokumenty dla organizacji jak to napisałeś ale według mnie wystarczą tylko osobne katalogi, czy to android czy linuks na deskopie

 

dajesz rady ale sam nie wiem po co takie rady piszesz też przekombinowałeś

Tylko w smartphonach jest to nie możliwe jeśli chodzi o mój smartphon, to nie jest tablet, i nie robię z pamięci wewnętrznej system plików ntfs, chodzi o kartę pamięci, gdzie ten system nie może nic zapisać, jest tylko do odczytu, nawet używając NTFS Mounted

W tablecie i w pamięci wewnętrznej jest to możliwe używając NTFS Mounted, ale nie w smartphonie i na karcie pamięci.

 

 

Jak tego dokonałeś ?

Bo jak ja instaluje aplikacje, to one instalują się od razu w pamięci telefonu i nie mogę ich przenieśc gdy są już zainstalowane.

A w nowszych smartphonach można używać ext4, ale w słabszych to lepiej na da się ext2

No może być, że tak że trzeba będzie sformatować pamięć wewn. telefonu, a aplikację zachowają się bez utraty danych, bo sa przecież na karcie pamięci.