Jaki system pod 384 MB RAM

Jaki wybrać system pod 384 MB RAM ??

Może jakaś odmiana xp,linux,a może windows server 2003/2008-słyszałem ,że systemy serwerowe są szybkie.

Proszę o szybką odpowiedź !!

Zależy co chcesz z tym robić.

Serwerówki to bym sobie odpuścił ale xp lub linux spoko.

Kiedyś miałem win xp na kompie z P3 450MHz i 64MB RAM i jakoś dało się na tym pracować…

Xp z dobrze zoptymalizowanymi usługami i wszystko pięknie chodzi,wiem z praktyki.

zgadzam się,że xp ale dobrze zoptymalizowany wylazczone wizualizacje i tp

lub win 98 se

win 98 to bym raczej odradzał - zbyt zawodny, nawet 98 se

z windowsów najlepszy jak dotąd to xp - jedynie win 7 może być lepszy pomijam go bo nie testowałem go a 384MB to dla niego za mało.

Okroj sobie XPka w nlite i będzie git.

Panowie absolutnie żadnych okrojonych XP, później są tylko błędy gdy jakiś program do zainstalowania potrzebuje plików, które wywaliliśmy.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie systemu Windows 2000NT lub linux w lekkiej dystrybucji.

8MB do 32MB Win95

32MB do 64MB Win98

96MB do 1GB Win 2000

128MB do 4GB> Win XP

512MB do 4GB> Win 7

RMK_99 , to są tylko teoretyczne zalecenia.

W praktyce jak zastąpiłem win98se windowsem xp (normalny xp, nie żaden okrojony czy przerabiany, jedyne co to wyłączyłem w ustawieniach tzw “wodotryski” i ustawiłem styl klasyczny) to okazało się że XP działał nawet szybciej niż 98, nie mówiąc już o stabilności, kompatybilności z programami i sprzętem (na moim kompie z p3 450MHz i tylko 64MB RAMu)…

Jak już napisałem wcześniej radzę zainstalować albo win xp albo jakiegoś linuxa.

Żeby XP był stabilny i bezpieczny potrzebny jest mu SP3 system XP z 2000 roku a ten z SP3 to dwa niemalże dwa całkowicie inne systemy. Znaczące jest tutaj łatanie wszelakich błędów

w zabezpieczeniach. Po zainstalowaniu na pewno XP będzie śmigał ładnie ale przez miesiąc. Z każdą kolejną usługą/procesem/programem będzie zwalniał.

Dla tej ilości pamięci RAM optymalny wybór to nic innego jak 2000NT.

Pozdrawiam

Polecam Linux Mint 9 Isadora :slight_smile:

Generalnie kolega dobrze pisze ale w tym miejscu się myli.

Do całkiem niedawna pracowałem jeszcze na Win XP z SP2 zainstalowanym na kompie z P3 1GHz i 256MB SDRAM i możecie mi wierzyć lub nie ale system działał naprawdę sprawnie mimo że miałem włączone te nowe style (i wgrane te alternatywne skórki) i włączone wszystkie pozostałe tzw “wodotryski” i pracowało się na tym naprawdę dobrze (co prawda czas ładowania był dość męczący ale już po uruchomieniu było spoko) i wcale nie oszczędzałem go - nawet grałem na nim w NFS HP2.

Oczywiście instalacja na XP SP3 to dość znaczne zwiększenie obciążenia ale to nie przesądza sprawy.

Także jeśli chcesz zainstalować na tym sprzęcie jakiegoś windowsa to Win XP z sp2 (lub nawet sp3) jest najlepszym wyborem.

A jeśli chcesz linuxa to wybór jest tak szeroki a różnice tak niewielkie że w zasadzie to prawie każda dystrybucja będzie dobra.

Tak naprawdę to ciężko nam jest coś doradzać bo Domcio181 nigdzie nie napisał jaki ma procesor, jakiego typu pamięć ani do czego ten komputer ma służyć…

Ja bym również polecił XP. U mnie dawniej na 256MB chodził całkiem sprawnie.

Mam procesor Pentium 3 1.2 GHz,384 MB RAM SDRAM (3 x 128 MB 133 MHz),Dysk 40 GB.

Dzięki za odpowiedzi,a który linux jest najbardziej kompitybalny z xp ??

Komputer służy do internetu,Gier-GTA SA(EXTREME),CS 1.6 NON STEAM.

Kiedyś okroiłem sobie swoją viste Ultimate-Uruchomiłem ją na tym kompie i o dziwo 150-200 MB RAM po uruchomieniu !!

Jak chcesz do gier to tylko win xp.

Linuxy nie są kompatybilne z windows tylko alternatywne do niego.

Co prawda można uruchamiać niektóre programy i gry windowsowe w linuxie pod emulacją win ale jest to dość problematyczne i nawet jak już uda się coś uruchomić to może nie działać poprawnie.

Jak nie masz “hopla” na punkcie linuxa i chcesz odpalać na tym gry windowsowe to nie instaluj linuxa.