Jaki system polecacie?

Witam,

jestem nowym użytkownikiem forum i z racji tego, że mam w vistą dość duże problemy, postanowiłem sformatować system i wgrać XP.

Mój komputer to samsung r710 (SO vista 32bit aktualnie) 4gb ramu. Zastanawiałem się nad wgraniem XP 64bit, aby w pełni wykożystać możliwości laptopa,

których nie zaoferowała mi vista… Prosiłbym o radę, czy system będzie pasował do lapka i czy ten system jest w polskiej wersji językowej?

Czekam na sugestie i pozdrawiam. :slight_smile:

Nie instaluj 64 bitowego XP, nie ma sterowników do tego laptopa pod Xp 64 bity.

Co jest nie tak z Vistą?

Cześć

Windows XP w wersji 64 bitowej nie jest dostępny w wersji polskojęzycznej. Po drugie sprawdzałeś czy producent udostępnia sterowniki pod ten system? Sprawdzałeś równiez czy i gdzie można taki system nabyć?

Moim zdaniem jeżeli już zmieniać system to na Windows 7 bądź Windows 8, oba w wersji 64 bitowej aby wykorzystać cały dostępny ram.

Najpierw trzeba jednak sprawdzić do jakich systemów producent laptopa oferuje sterowniki aby nie mieć później problemów.

Hmm, jak Panowie odradzacie XP64, to skusiłbym się może na tą siódemkę, lecz boję się czy laptop udźwignie taki system.

Z vistą u mnie jest tak, że obciąża w znaczący sposób komputer przez procesy systemowe i uruchomienie np gry (world of tanks) staje się

dużym wyzwaniem, a po uruchomieniu, pokaz slajdów. Chciałbym zmienić system z uwagi na powyższe oraz dla płynniejszej pracy lapka, ponieważ

bardzo dobrym i nowym sprzętem on nie jest. A jak mówicie, który z systemów będzie najlepiej współgrał z tym kompem?

Cześć

Vistę masz wgraną przez producenta czy sam instalowałeś?

Jeżeli jest wgrana przez producenta to zainstaluj ją na czysto z wykorzystaniem klucza spod laptopa a system będzie działał zdecydowanie lepiej.

Jak zainstalujesz XP czy 7 to gry nie będą chodzić lepiej, laptop z takimi parametrami nie nadaje się do nowych gier bo jest za słaby i będzie się przegrzewał co może skutkować zgonem laptopa.

Jestem laikiem w tych sprawach, więc o pomoc przy podjeciu decyzji bym prosil, a system formatowałem tydzień temu i wgrywałem z płytki, która była gdy nabyłem lapka. Sterowniki nie za bardzo wiem jak sprawdzić :confused: Nie chodzi o same gry, lecz o pracę systemu. Uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji, np odpalenie mp3 z komputera przez windows media player zajmuje kolo 30sec. Wykluczam możliwość zawirusowania, jeśli format kompa był nie dawno, do tego komp 2x przeorany Combifix’em i raz defragmentacja dysków. Własnie dlatego myślę, że to tak system obciaża kompa.

Przywróciłeś system z płyty recovery na który było dużo crapware’u (śmieci) od producenta.

Najlepiej by było zainstalować czystą Vistę wykorzystując kluz z naklejki pod spodem laptopa.

Cześć

Więc prawdopodobnie masz na dysku dużo zbędnych programów i narzędzi od producenta które obciążają system.

Pożycz “czystą” płyte z systemem od np. kolegi i zainstaluj system z wykorzystaniem klucza spod laptopa. Zobaczysz różnicę.

Przeczytaj również ten felieton Czemu Vista chodzi wolno?

Mam nadzieję że wiesz jak się posługiwać tym programem. Inaczej możesz sobie narobić więcej problemów niż mieć korzyści.

Dwie plyty są, (niebieska) “NOSNIK ODZYSKIWANIA SYSTEMU” i druga (rozowa) ‘SYSTEM SOFTWARE MEDIA’ na ktorym widnieje napis ponizej ‘Nosnik z oprowamowaniem systemowym’ i wlasnie ta plyte odpalilem. Pierw formatowanie dysku C, a pozniej istalacja systemu.

źródło:

http://www.nhl.pl/index.php?s=da03b3e38 … ntry308037

Tak jest i po wgraniu systemu poodznaczalem wszystkie zbędne opcje istalacji, jak antywirusy itd (przez pomykle tez sterownik klawiszy FN, ktory pozniej doinstalowalem)

Cześć

Jeżeli twierdzisz że wgrałeś wszystko poprawnie i nadal działanie systemu Windows Vista ci nie odpowiada to sprawdź do jakich systemów producent oferuje sterowniki i zmień system.

Choć jak dla mnie wgrywanie na nim systemu Windows XP to jakaś pomyłka.

Jeżeli masz windows7 - to sie nie zastanawiaj ani chwili. Vista to ciężki system -nawet z SP2.

Windows 7 będzie optymalny dla Twego laptopa - XP odradzam ,a to dlatego ze na starym systemie jakim jest XP nie ma co testować .

Z opisu Twego laptopa wynika - można dołożyć do 16 GB Ramu - wiec zainstaluj jak największą ilość - to w grach zdecydowanie pomoże.

Windows 7 -64 bit zainstaluj i włącz w systemie podstawowym ,czyli żadnych bajerów typu -aero itp. Antywirusa lub program security wybierz taki który posiada -Game Mode- chociażby Comodo 6.0 to także nie tylko wyłączy pojawiające się powiadomienia ,ale ulży procesorowi laptopa. Cala para pójdzie w obsługę gry :smiley:

Czysty windows7 =D>

Jeżeli dźwiga Vistę, to udźwignie i Win 7, który ma praktycznie mniejsze wymagania systemowe.

Które konkretnie procesy?

Teraz już nie mogę napisać, gdyż już po wszystkim.

Posłuchałem rady tego Pana i bardzo mu dziękuję oraz wszystkim, którzy się wypowiedzieli w temacie i pomogli mi wybrać.

Komputer ożył na nowo po wgraniu windows 7 64bit.

Temat do zamknięcia. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!