Jaki system wybrać? Windows vs. Linux - szybkość

Jak w temacie.

Zostać na XP (lub Vista) ,czy zainstalować Linuksa (Warianty Ubuntu, mcosx11)

Pomóżcie

P.S.

Sorry ,jeśli to zły dział.

Jeżeli masz legalnego XP to nie widzę sensu zmieniać.

Testowałem Ubuntu 10.04 LTS i muszę powiedzieć, że to naprawdę dobry system.

Zainstaluj Ubuntu. Pobaw się na nim chwilę. Jeśli po tygodniu nie zrezygnujesz to zostaniesz przy nim do końca. Jeśli dasz sobie spokój to XP lub Win7 zależnie od możliwości komputera i dostępu do legalniej wersji :stuck_out_tongue:

To zależy czy chcesz mieć możliwość odpalania windowsowych programów/gier czy nie zależy ci na tym, bo musisz pamiętać że linuxy generalnie nie są kompatybilne z programami pisanymi pod windows a programy emulujące windowsowe api pod linuxem nie dają pełnej kompatybilności.

Zainstaluj Ubuntu obok istniejącego systemu i popatrz czy spełnia Twoje wymagania. Dobrą alternatywą jest Mint.

Należy pamiętać że jest to jednak inny system i nie wszystko dzieje się tak jak w windowsie… choć linuks upodabnia się wyglądem do windowsa

Jak ktoś nie zna linuxa i chce sprawdzić czy to system dla niego (lub ma mały dysk i nie chce instalować zanim podejmie decyzję) to najlepiej po testować linuxa odpalanego z płyty (wersje live).

Jeśli masz wystarczająco pamięci to możesz zainstalować sobie maszynę wirtualną np. VirtualBox, i na nim zainstalować Ubuntu - nie zrobi Ci wtedy bałaganu na dysku. Ubuntu to już dopracowany system, ale bywają jeszcze nie raz problemy z niektórymi rodzajami sprzętu.

aha np. jedyny program pod windows nie dla linuxa to metin2. czy ruszy na linuxie z wine?

Niby widnieje w AppDB -> http://appdb.winehq.org/objectManager.p … nding=true

Znajomy siedzi w tym temacie i od dłuższego czasu ma Ubuntu ale zauważył że ostatnio coraz częściej w nowych distro dają niedopracowane i eksperymentalne pakiety przez które system się sypie i planuje przejść na Debiana (raczej nie dla początkujących).

Ale co jest szybsze: XP, Vista czy linux (a jak linux to jaki)

a wygra speedem z XP (i z Vistą) z Compizem a jak nie to bez (i na którym linuxie uruchomić Xubuntu, Fedora - chodzi o XFCE)

Core 2 Duo E7500

RAM 2GB 800Mhz

GIGABYTE GA-G31M-ES2L

zintegrowane (siec, muza i grafa)

LG FLATRON W2242S

Mysz iBox

Klawiatura media-tech

kierownica media-tech rumble racer 2

drukarka HP Deskjet F4180 (narazie na innym kompie)

320GiB

xp

drugi

pentium 4 524

RAM 1GB 266Mhz

zintegrowane (siec, muza)

ATI X550

LG FLATRON L1730S

kierownica media-tech rumble racer 2

drukarka HP Deskjet F4180

2x80GiB Samsung i Seagate

vista

metin2 na wine

ocalcie mnie od visty vista u mnie muli i chrzani metina kodeki i inne. żadne moje wideo z bajkami dla 2-letniego dziecka nie działa

potrzebuje jak najwięcej miejsca na dane

a po tuningu - Cairo-Dock i Compiz

a KDE to co

co jak dużo aplikacji naraz włączam

aby rzadko rzuczał a na viście włączam ,mija 5 minut i huuuuuuuuuuuuuu…

najmniej wymagające zwłaszcza od grafy ,aby nie było huuuuuuuuuuuuuuuu…

nie bawie się ,bo mam jedną płyte ,a VirtualBox daje kawałek mocy nie całą ,by sprawdzić dokładnie

Jestem za ubuntu:

Mniejsze wymagania sprzętowe na pewno niż Vista.

Gierkę odpalasz w ubuntu przez playonlinux.

Konfiguracja ubuntu: http://jakilinux.org/linux/ubuntu/13-rz … ji-ubuntu/

Jedno polecenie i praktycznie masz już gotowy system do pracy:

a z jakim środowiskiem graficznym

konfig

Core 2 Duo E7500

RAM 2GB 800Mhz

GIGABYTE GA-G31M-ES2L

zintegrowane (siec, muza i grafa)

LG FLATRON W2242S

Mysz iBox

Klawiatura media-tech

kierownica media-tech rumble racer 2

drukarka HP Deskjet F4180 (narazie na innym kompie)

320GiB

xp

drugi

pentium 4 524

RAM 1GB 266Mhz

zintegrowane (siec, muza)

ATI X550

LG FLATRON L1730S

kierownica media-tech rumble racer 2

drukarka HP Deskjet F4180

2x80GiB Samsung i Seagate

vista

Jeśli chceż EXTREMALNIE szybki system to bierz Debiana Squeeze lub jak chceż mieć najnowsze pakiety to Sida.

Dodaj jeszcze do tego fluxboxa i masz EXTREMALNIE szybki system :slight_smile:

a jak jedno i drugie z compizem, cairo-dock, playonlinux i wine? (te dwa pierwsze nie koniecznie)