Jaki system z rodziny *BSD na laptopa?

Który wybrać system z rodziny *BSD na laptopa? Myślałem nad PC-BSD, FreeBSD lub DesktopBSD. Który lepszy?

A nie lepiej wybrać Linuxa ? BCD ma raczej ubogi zestaw programów…

Właśnie chciałem zobaczyć jaki jest ten *BSD, nie wiem czy będę go używał, chciałem potestować. Tylko nie wiem który wybrać.

PC-BSD to taki FreeBSD dla bardzo początkujących, prosty instalator, system ogólnie łatwy w obsłudze, dlatego polecam go na początek. Jak zaznajomisz się trochę z tym systemem, jego działaniem, z systemem portów, zainstaluje FreeBSD. Choć z drugiej strony, na trudniejszym systemie więcej i szybciej się nauczysz.

Do testów, polecam najlepiej zainstalować nawet wszystkie systemy na wirtualnej maszynie, np. Virtualbox, VMWare itp ma to 2 zalety, na systemie macierzystym zawsze masz dostęp do neta, czyli do dokumentacji to tak jakbyś miał 2 kompy a jak masz jako jedyny system, np. FreeBSD to albo musisz się przełączać między systemami aby coś wyczytać w dokumentacji, bo np. na BSD nie masz jeszcze skonfigurowanej sieci. Druga sprawa, że na wirtualnej maszynie (zwłaszcza gdy obraz zamontowany jest z iso nie z cd) systemy instalują się szybciej niż na prawdziwym sprzęcie.

No nie jest aż taki ubogi, kolecja portów jest dość bogata moim zdaniem. Większość podstawowych aplikacji linuksowych jest dostępna pod BSD, chyba że masz na myśli jakieś specyficzne programy, których nie ma w ogóle dla BSD? W BSD problemem może być raczej brak sterowników do wielu urządzeń, zwłaszcza kart graficznych ATI, czy kiepskie wsparcie dla Flasha.

Pozdrawiam!

Lol

Zarówno PC-BSD o Desktop-BSD bazują na FreeBSD, są po prostu skonfigurowanym już systemem. Bardziej polecam Ci PC-BSD ze względu na jego paczki .pbi (instalacja programów wygląda jak w Windows, dwa kliki i kilka razy dalej)

Que_pasa a za pomocą tych .pbi mozna instalować stery nvidii? Głownie to chodzi mi o te najnowsze co wspierają sprzętowo video HD na linuksie. Czy jest tez taka sama wersja na bsd?

Instalacja z portów też nie jest taka straszna, potrzebna tylko podstatawowa wiedza na ten temat :slight_smile: Jeśli chodzi o binarki to ilością PC-BSD nie grzeszy ale podstawowe rzeczy są dostępne w .pbi, więc może tą ubogą ilość programów na BSD miał na myśli Krizoman

Pozdrawiam!