Jaki system zainstalować na nowym dysku SATA 1TB?

Witam

Zacznę od tego, że przez 8 lat używałem jednego dysku twardego 80GB i miałem na nim Windows XP (kilka razy formatowałem gdyż musiałem :slight_smile: ).

Tydzień temu zakupiłem nowy dysk twardy firmy WD - WD Green 1TB WD10EZRX 64MB Cache.

Specyfika dysku: http://www.komputronik.pl/product/15496 … A_III.html

Po zamontowaniu dysku zainstalowałem na nim system Windows XP, potem sterowniki chipsetu, karty dzwiękowej, grafiki Nvidia oraz pozostałe… Wszystkie frameworki, DirectX lub np. kodeki czy antywirus zainstalowałem.

System oczyściłem programami CCleaner, Uniblue PowerSuite (SpeedUpmyPC), Bootvis, Gary Utilities oraz Tune Up Utilities 2013; powyłączałem zbędne usługi, autostart itp - ogólnie zrobiłem jak to się mówi OPTYMALIZACJĘ XP.

W czym problem? Uważam, że system nie działa szybko jak na poprzednim (starym) dysku, często muszę czekać aż uruchomi się jakiś program - choćby Firefox lub Adobe Photoshop… Komputer długo się uruchamia oraz długo się zamyka.

Największym problemem jest to, że dzieję się tak odkąd zrobiłem FORMATA czyli od razu gdy cały system był czysty. Dla pewności zainstalowałem system jeszcze raz formatując wszystkie partycje lecz problem nie zniknął.

Wyczytałem, że najnowsze dyski SATA firmy WD są “robione” pod nowsze systemy i producenci zalecają zainstalowanie programu WD Align - Powered by Acronis by uzyskać pełną wydajność dysku pod systemem WINDOWS XP. Program mam zainstalowany jednak jeszcze nie przeprowadzałem na nim operacji, nie uruchamiałem go (w tej chwili robię backup dysków oraz plików które tam trzymam gdyż ten program “chyba” formatuje partycje…)

Pytanie: Czy warto dalej bawić się w WINDOWS XP czy zainstalować jakiś nowy system (Windows Vista/7/8) na tym sprzęcie? Czy Win Xp nie jest już przestarzały dla mojego PC? Jaki system radzicie postawić na takim komputerze?

Poniżej parametry mojego PC:

System operacyjny: Microsoft Windows XP Professional 32bit SP3 (aktualnie)

Typ procesora: DualCore AMD Athlon II X2 245, 2915 MHz (14.5 x 201)

Nazwa płyty głównej: Asus M4N78 SE (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej: nVIDIA nForce 720D, AMD K10

Pamięć RAM: 4GB (2x 2GB DDR2-800 DDR2 SDRAM )

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)

Monitor: BenQ GL2440H [24" LCD]

Karta dźwiękowa: Realtek ALC662 @ nVIDIA MCP78 - High Definition Audio Controller

Dysk fizyczny: WDC WD10EZRX-00A8LB0 (1000 GB, SATA-III)

Napęd dysków optycznych: LITE-ON DVDRW SHM-165P6S

To jest coś innego niż myślisz - obejście ograniczenia w BIOSie:

Odnosi się ono do dysków powyżej 2TB. To co masz nie potrzebuje takich obejść.

Ponadto nie oczekuj wydajności po tym dysku - kupiłeś najwolniejszy możliwy dysk PCtowy…

Abstrahując od ww. problemów kupiłbym do tego komputera upgrade do Windows 8 za 129zł:

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/buy

optymalizacja xp

optymalizacja-odchudzanie-windowsa-opis-krok-kroku-t76580.html

a partycje mu jakieś założyłeś?

ja bym postawił windows 7

Mógłbyś zrobić test Benchmark tego dysku i podać screen?

http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html

Sprawdź przy okazji SMART, czy wszystko OK.

@Atronics

Na nowym dysku aktualnie założyłem 4 partycje (C D E i F gdzie C to systemowa 50GB a reszta równo po 294GB) lecz tak jak pisałem dwa razy już instalowałem XP na nowym HDD i ciągle te same problemy (wcześniej miałem dwie partycje C 50GB i D 900GB - przy pierwszej instalacji XP)

@ vanderneels

zaraz wrzucę…

Proszę sobie przejrzeć co się dzieje w dyskach bez “unaligned” - http://www.xbitlabs.com/articles/storag … html#sect0

Screeny:

sada.jpg

asdas.jpg

Więc co teraz robić?

No co zrobić ? wyrównać te partycje, bo mimo że to green to całkiem szybki benchmakowo dysk i jako systemowy też powinien działać wmiare przyzwoicie. Procedura powinna być dość dobrze opisana na stornach WD

@up

Chodzi Ci wyrównać programem WD Align tak? Czy ten program formatuje partycje??

Ten program robi co do niego należy , naprawdę wszystko jest zrozumiałe - http://support.wdc.com/product/download … id=805&ac=

Dysk, jak widać, pracuje z prawidłową wydajnością. XP chyba nie ma tu nic do rzeczy.

W sumie szybki, jak na Green - Transfer Rate bardzo dobry, Burst Rate też. Ale Acces Time dość słaby. Przeciętny to 15ms, ten ma 17ms. Mój WD AAKS 320GB ma 12ms i pomimo prawie dwa razy niższego Transfer Rate pracuje szybko. Ale głowy nie dam, że to ma aż taki wpływ.

W sumie, jak masz trochę czasu, możesz pobrać wersję testową WIn7 i Win8 i porównać.

Ależ ma , benchmark to nie jest “środowisko systemowe” . Kurcze masz program do wyrównania partycji wystarczy go uruchomić , czy to pod windą czy wersje botowalną, resztę zrobi sam.

Bardzo dobra konstrukcja, 1TB i tylko jeden talerz http://rml527.blogspot.com/2010/10/hdd- … _1109.html . Cichutki, a wydajność prawie jak topowe 7200 RPM sprzed paru lat.

Rozspisujesz się o duperelach, a pominąłeś najważniejsze. czym robiłeś tego “formata”? Jeśli instalatorem XP to wszystkie partycje są do poprawki. Wynika to z budowy nowego dysku, a konkretnie zastosowania technologii dużych sektorów (Advanced Format). Jeśli możesz zbackupować całe dane to najprościej zabrać dysk do kolegi mającego Vistę lub W7, podłączyć jako dodatkowy dysk i spartycjonować go tam na czysto (potem format możesz teoretycznie robić nawet u siebie na XP). Inna opcja to zbootowanie Windows Vista / W7 PE z płytki instalacyjnej (bez instalowania systemu), przejście do wiersza poleceń i użycie Diskpart. O ile lubisz Linuksa to PArted MAgic ma na pokładzie prosty, czytelny partycjoner z opcją wyrównania partycji do okrągłych MiB. JEśli natomiast nie checesz ruszać danych z dysku pozostaje Ci pewnie zabawa z wynalazkami pokroju wspomnianego Acronisa. Ale nawet wtedy nie zapomnij zbackupować ważnych danych przed zabraniem się do dzieła.

Możesz śmiało zostać przy XP. W7 tani nie jest, a Twój PC ogólnie to także nie świeżynka czy demon wydajności. XP co prawda nie zobaczy około 0.5 GB RAMu, ale 64-bit W7 “zjada” więcej pamięci na własne potrzeby więc byłby pod tym względem remis.

Daj na xp 15GB partycję

XP-ka instalowałem z oryginalnej płytki… Za chwilę przerobię te partycje programem WD Align i zobaczymy czy coś będzie lepiej.

Zdecydowałem się na Win 8 tylko nie wiem jeszcze jaką wersję oraz z jaką licencją bo wyczytałem, że są wersje OEM, Upgrade oraz BOX.

Kolejne pytanie - instalować 32bit czy 64 ?

64

Zmieniłem zdanie. Zainstaluję Windows 7 64bit ze względu na to iż jest to już ‘przetestowany’ system.

upup.gif

Kupiłem i zainstalowałem Windows 7 Ultimate 64bit. System jest świetny, bardzo szybki, ładny i przejrzysty oraz bardzo przypadł mi do gustu (po dniu używania) :), jestem pod wrażeniem jego funkcjonalności…

Problem z zacinaniem i wolnym kompem zniknął więc temat uznaję za rozwiązany.