Jaki system?

Witam, mam problem z doborem systemu:

C2Q9300

4GB Ram (2X2)

EP35-DS3R

Następnie mam 3 oryginalne systemy:

XP SP2 PL

XP 64bit ENG

VIsta Business 64bit PL

Do tej pory pracowałem na XP SP2 PL i byłem zadowolonym, zastanawiam się czy warto zmienić system i czy będzie widoczna różnica w prędkości pracy systemu w przypadku 64 bit ( XP, Vista)

Pozdrawiam

Także mam dostęp do wielu systemów (MSDNA) i po przetestowaniu wszystkich stwierdzam, że Vista najlepiej się sprawdza, a Ty posiadasz mocniejszy sprzęt ode mnie. Z resztą tylko na tym systemie wykorzystasz w pełni swoje 4GB ramu. Oczywiście można mówić jeszcze o XP64, ale jego nie polecam. Straszne miałem z nim problemy, a zwłaszcza ze sterownikami.

Instaluj Vistę Business 64bit PL

Jak wyżej - VIsta Business 64bit PL będzie najlepszym wyborem.

Viśta i ,wio". :slight_smile:

Dzięki za odpowiedź, szczerze mówiąc jestem mocno przyzwyczajony do starego XPeka a visty się lekko obawiam, jeżeli jednak z XP64 są problemy to trzeba się zdecydować na VIstę i już. Dzięki raz jeszcze

Nie wiem o jakich problemach się naczytałeś.

Ja z tym systemem nie mam żadnych problemów. Od czasu instalacji nie zawiódł ani razu.

Sam wypróbuj.

nie warno zmieniać, zostań przy xp. Ewentualnie XP 64-bit też bardzo dobry

PS: Przecież vista nie jest dobra, są problemy co chwila z netem itp… Jak coś nowe to nie znaczy że dobre.

Każdy jak ktoś ma lepszy sprzęt wpycha Vistę… Że ma się więcej RAMu… Nie ma się i tak bo Vista dość sporo go bierze ok. 480 MB.

Początkowo zdania były raczej jednostronne ( na korzyść Visty) ale może faktycznie warto spróbować XP64.

A pytanie jeszcze takie: Czy jest faktyczna różnica między XP zwykłym a XP64 ( chodzi mi o prędkość)?

fastman92 - co Ty masz za Vistę, że Ci zabiera TYLKO ok. 480 MB RAMu? Ja mam Vistę (32 bit) i prawie 1GB (880MB) na dzień dobry łyka cały system.

Pozdrawiam.

Wądą XP 32 jest obsługa małej (stosunkowo ;)) ilości RAMu, jeśli chodzi o XP 64 problemem jest ilość dostępnych sterowników która jest przeraźliwie mała i raczej to się nie zmieni (jedynym 64-bitowym systemem na którym skupiają się producenci sprzętu jest Vista). Co do Visty - świetny wybór. Brak problemu ze sterownikami jeśli masz w miarę nowy sprzęt, ładny wygląd (do fanboyów XP: nie, to nie jest jedyna zaleta) i co tu wiele mówić system jest po prostu nowy, więc będzie dłużej wspierany.

Jeśli chodzi o mityczne bezsensowne marnowanie pamięci przez Vistę, po pierwsze nie jest bezsensowne. Po drugie proszę pogooglać co to jest SuperFetch.

Ja bym brał XP 64x lub Vistę :stuck_out_tongue: Ale XP to już coś co było, Vista coś nowego to bym to spróbował :stuck_out_tongue: możesz się w każdej chwili przesiąść na XP’ka

maku13 , Ja napisałem ile Vista bez żadnych dodatkowych programów uruchomionych zabiera mi Vista. Z programami dodatkowymi (typu AQQ, antywirusy itd.) Vista zabiera mi 650 MB.

Jezu. Straszne. RAM niewykorzystany to RAM zmarnowany- kiedy ludzie to zrozumieją. :stuck_out_tongue:

RAM niewykorzystany można wykorzystać na inne programy a nie na same usługi oraz menedżer okien Windows. Można go wykorzystać np. na wirtualne maszyny. Okno explorera w XP pojawia mi się natychmiast. W Viście musze poczekać chociaż sekundę. Więcej system zajmuje (minimum 12 GB jak nie przerobiony przez vlite) i dłużej się ładuje.

no ale vista bierze 1gb ale jak chce to może nawet 100mb… tylko to się by odbiło na wydajności… i właśnie vista podczas odpalania gierek zmniejsza pobór ramu no bo podczas gry nie korzystasz z systemu :slight_smile:

a ja mam na odwrót… w XP muszę czekać a w viście pojawia się od razu… a z resztą, porównaj sobie po włączeniu systemu (gdy nie wszystko się załaduje) no to w XP czekasz 30sek a w viście od razu się pojawia czy po 1 sekundzie…

wierz mi vista nie jest warta uwagi… miałem 3 miechy bo chciałem się do niej na siłę przekonać ale tylko jeszcze bardziej się zniechęciłem

“Wierz mi”- na tym sprzęcie, co ma autor tematu używanie XP jest zarzynaniem jego możliwości. :stuck_out_tongue:

Dzięki za tak duży odzew w tej sprawie.

Szczerze muszę napisać, że spodziewałem się podzielonych opinii i tak jest ale każda podpowiedź pomaga w podjęciu decyzji.

Lubię XP natomiast Visty jestem ciekawy .

Zmieniając kompa : z AMD Athlon XP 2500+ na C2Q 9300 (2,5GHz)

z 1GB Ramu na 4GB Ramu

spodziewałem się nieco większej różnicy w prędkości a jednak nie powaliła mnie. Jest porównywalna. (Oczywiście mogę pracować na corelu, photoshopie, autocadzie w tym samym czasie i nie ma problemu) Ale jeśli chodzi o operacje Windowsowe nic się nie zmieniło a komp zmienił się dość znacznie.

Dlatego zacząłem zastanawiać się nad 64bitowymi systemami.

Co do XP64 sporo jednak minusów przemawia za odrzuceniem tego systemu.

Pozostaje Vista Buisness 64 PL Albo powrót do korzeni czyli do starego dobrego Xp w którym nie maa zagadek bo trochę się z nim przeszło :slight_smile:

Czy po zainstalowaniu Visty nie będzie problemu z powrotem do XP bo dochodziły mnie pogłoski że później ciężko ją usunąć żeby nagrać XP.