Jaki system?

Witam posiadam dosyć stary komputer i chciałbym zmienić system z Windows XP na jakiś inny.

Komputer:

ADM Athlon XP 950 MHz

1,25GB RAM

Nvidia GeForce FX 5200 (128MB)

Poszukuje systemu takiego by bez problemu zainstalować sterowniki.

Przy takich parametrach, w nowsze windowsy raczej nie warto się pakować… może jakieś lekkie distro linuxa:

Do przeglądania internetu i pogrania w gry przez przeglądarkę.

Na strony z osadzonymi multimediami czy gry flash z grafiką bardziej rozbudowaną niż 2048 bym się nie nastawiał… niestety konfigurację masz bardziej dla maszyny do pisania.

 

Przypuszczam, że lepiej będą działać starsze gierki na XP, niż przeglądarkowe, nawet na lekkim linuxie - nikt już raczej nie optymalizuje kodu pod tak stare maszyny. Poszukaj ultra-lekkiej przeglądarki, ogranicz wtyczki, uruchomione zakłądki itp… więcej tu będzie zależało od Ciebie, niż samego OS.

W tej konfiguracji sprzętowej świetnym rozwiązaniem będzie dystrybucja linuksa korzystająca ze środowiska graficznego Xfce lub Mate np. Xubuntu lub PCLinuxOS. Są to stosunkowo lekkie środowiska graficzne, wyglądem zbliżone do Windows Xp - myślę, że w nich bardzo szybko się zaadoptujesz :slight_smile:

Wystarczy, że wspomniano o tym, że kolega ma do wyboru alternatywny system. Jeśli zdecyduje się zainstalować Linuksa, to proszę, aby pytał w tym temacie o wybór konkretnej dystrybucji :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/jaki-linux-wybór-dystrybucji-t155827/

Zbędne posty wydzieliłem do kosza.