Jaki tani dysk SSD kupić?

(stanek.94) #1

Witam! Poszukuję jakiegoś dosć taniego ale dobrego dysku SSD 128GB za 200-300zł (chyba że da się więkjszą pojemnosć za tą cenę). Mógłby ktoś cos polecić? Najlepiej żeby było w morele czy x-kom :slight_smile:
Jeśli ma to znaczenie to jest to dysk dla grafika
Coś takiego by było np okl?

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-cx300-120gb-sata-3-ssdpr-cx300-120-1058287/
Z góry dziękuję

(Jaro070) #2

SU800 to 3D TLC FG 30nm (całkiem inne 3D niż ma Samsung), a CX300 2D TLC 15nm w dodatku ma 1-rdzeniowy kontroler DRAM-less. Czyli będą zwalniać wraz z zapełnianiem ich danymi (zapis spada nawet do 28 MB/s)

Proponuję kupić coś na MLC np. Transcend SSD370 albo ADATA SP920. Albo dozbierać do Goodram Iridium Pro 240 GB :slight_smile:

(stanek.94) #3

Ok. Dobrze że spytałem
Ten to ten ADATA wydaje się być lepszy ze względu na cenę i niby szybsze parametry:
https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp920-128gb-sata3-asp920ss3-128gm-c-635787/

Chyba że coś lepiej coś innego?

(Pangrys) #4

ADATA SU900 który już jest na kościach MLC 3D NAND :slight_smile:

(stanek.94) #5

Nie ma chyba SU900 128 GB?

(Jaro070) #6

@Pangrys SU900 nie ma wersji 128 GB, a jak już się dopłaca to taniej jest Iridium Pro (MLC 19nm).

@stanek.94 Nie. SP900 to całkiem inny model.

(stanek.94) #7

ok. czyli nic lepszego niż ADATA Premier Pro SP920 się nie znajdzie? :slight_smile:

(Jaro070) #8

W cenie do 300 zł aktualnie nie.

Tutaj masz porównanie teoretycznej trwałości komórek:

(Krzysztof Nowak) #9

Bardziej się opłaca

Apropo Iridium Pro, pozbędnę się zbędnych komentarzy. Sami wycioągnijcie wnioskiz tego zrzutu i widac na nim w jakim czasie padł :slight_smile:
Specjalnie zostawiłęm zrzut na okazję takiego tematu tu na forum. Przestroga dla autora, że tanie i super kontroler nijak ma się do rzeczywistości. Oczewiście zawsze można powiedzieć trafiłą się ferelna sztuka, ale miałem Samsungi, Intel, Crucial, a teraz WD Black w M.2 NVMe i nic nie pada w tak zastraszającym tępie.

P.S. Kupiony w X-KOM z okajzi, że padł w tak krótkim czasie oddali kase jakoz wrot poprostu w 14 dni.

Zawsze w takich tematach polecam Samsungi Evo. Są ciut droższe, ale warto dopłacić. Mam je w firmie w kilkudziesięciu komputerach, od serii 840, w domu jeszcze 830. Nigdy najmniejszych problemów.

(Krzysztof Nowak) #12

Zawsze może zdarzyć się wadliwa sztuka masz 5 lat gwarancji

(lunareth) #13

W takich sytuacjach nie należy zapomniać o ciągłym robieniu backupów, nigdy nie wiadomo co padnie :smiley: A na plyty CD/DVD się już nie nagrywa nałogowo xP

(axis85) #14

W poprzedniej firmie przyszło 5 komputerów z SSD goodrama. Wszystkie padnięte. Sprzedający wymienił dwa pierwsze na nowe (nie miał więcej zapasu) i zgadnijcie co… padnięte :]

(Dimatheus) #15

Hej,

Zawsze trafią się złe egzemplarze i ciężko na takiej podstawie wyciągać ogólne wnioski. Zresztą w moim prywatnym laptopie wspomniany działa od 6 miesięcy bez zarzutu. A nie mogę napisać, żebym jakoś go oszczędzał - wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Wiecie co jezeli producent wypuszcza sprzęt elektroniczny i pada on w niespełna dobę to powiem tak nawet za darmo nie warto. Nawet jesli an sto sztuk trafi sie tkaich 10 to swiadczy o producencie i o sprzecie. Coz tego, że w testach demon, jak te mniej wydajne działąją bez zarzutu i ciężko znaleźć info o Samsungu, Intelu, WD w SSD, które jest na kościach Sandiska, żeby trafiły się wadliwe sztuki. dwoe, trzy na sto sztuk to jeszcze rozumiem, zawsze takie egzemplarze sie trafią, ale 10 to już uważam, że przesada. A te Iridium Pro sa na forach nie tylko polskich polecane na potęgę bo demony w testach bo megasuper kontroler i co pada, a Samsung nie, WD SSF nie, Intel podobnoz tak beznadziejnymi kontrolerami nie, a nawet jesliu to są to tak nieznaczące przypoadki, że się nawet nie mówi.

Wiec komentarze tutaj, że zawsze się trafią wadliwe sztuki świadcza o tych użytkownikach, że nie używali tylko podniecają się testami i wykresamiz testów co według mnie jest patologią psychiczna bo test zrobiony kilka minut, a używanie to dwie różne bajki. Wiekszosc testów SSD to podłączenie, test i odłączenie nikt w testach nawet dobe nie bawi sie dyskiem, żeby sprawdzic.

Masz farta i tyle.

Dlatego ja oddałem w X-Komie jako zwrot, a nie uskzodzony bo uważam, ze jezeli sprzet pada w 17 godzin, a tylko postawiłęm system i już ZONK to uważam, że nie warte zachodu nawet jakby w środku był szczyt techniki.