Jaki tani używany komp tylko do filmów?

Witam. Aktualnie posiadam taki sprzet:
Procesor: AMD Phenom 9500
Płyta główna: GIGABYTE GA-MA78G-DS3H
Pamięć: 8 Giga
Karta graficzna: AMD Radeon 6670
Zasilacz: FSP/Fortron 400W
Dyski Twarde: Toshiba SSD 256 GB - Systemowy oraz Samsung HDD 1 TB

Który używam w sumie tylko do oglądania filmów na tv. Niestety co jakiś czas podczas ogladania wywala mi bluescreen…jeden serwisant mowi że za stara płyta główna i trzeba kupić nowa a inny że trzeba wymienić zasilacz bo za slaby. Nie chce ładowac ciagle kasy w ten sprzet i chce kupic na olx do 300zl gdzie sprawdze na miejscu czy chodzi jak trzeba.
Teraz pytanie do was…jaki wybrac…mam pare typów:

Dzieki za każde info.

Ostatnio kupiłem rzutnik regenerowany i też pojawił mi się z tym problem. Z gratów wygrzebałem jakiegoś dell’a optiplex bodaj 750 sff z q9500 i 4gb ram DDR2. Wrzuciłem w niego jakiś chiński ssd 120GB za grosze, używany gf gt740 2GB i muzyczną SB audigy (chyba FX). Wszystko low profile, chciałem wrzucić xeona, ale wył na tym niemiłosiernie, a że to ma być komp do filmów, to miał być cichy. Do tego podłączyłem logitech x540 i mam zarąbiste kino domowe. Rzucam na ścianę, która ma kolor niebieski (czy jakiś taki), więc musiałem ustawić w menu rzutnika “zielone tło” i obraz jest super. Części kupiłem używane na allegro. Do tego pilot za kilka cebul z aliexpress. Netflix śmiga pięknie.

Taki zakup jest kompletnie nieekonomiczny i nierozsądny. Kupisz starego grata, który nie wiadomo czy będzie w lepszym stanie od twojego, będzie głośny, wielki i prądożerny.

Moim zdaniem do twoich zastosowań najlepszy będzie komputer typu NUC. Co prawda zapłacisz więcej podczas zakupu (możesz wziąć jakieś raty), ale szybko inwestycja się zwróci. Poniżej wrzuciłem przykładową symulację rocznych kosztów energii i to przy założeniu, że komputer będzie działał tylko 5 godzin dziennie.


Do tego takie maleństwo będzie bezgłośne (przy chłodzeniu pasywnym), lub praktycznie bezgłośne jeśli wybierzesz jakiś mocniejszy model z chłodzeniem aktywnym.
Tylko nie wybieraj jakiś starych procesorów bez wsparcia dla współczesnych kodeków jeśli chcesz spokojnie oglądać wideo wyższej jakości.

Nuc sruc… Malinka kur** XD

Malinka co prawda zje jeszcze mniej prądu, będzie jeszcze mniejsza i tańsza w zakupie, ale wymaga więcej wiedzy i zachodu. Trzeba samemu dokupić obudowę, dysk, zasilacz. Nie wiem, czy można postawić każdy system np. Windows, czy tylko dedykowane dystrybucje Linuksa?
To raczej zabawa dla entuzjastów, a NUC to gotowe rozwiązania które działa OOTB.

A jakby coś takiego zapodał? :slight_smile:

Opcjonalnie taki bo większy dysk :stuck_out_tongue:

Tylko że on jest z Wrocławia, a nie Krosna, czy jakiegoś innego Świebodzina :wink:
Konkretnego modelu nie podpowiem, trzeba by zobaczyć jakieś testy, jak takie procesory radzą sobie np. z YT wysokiej rozdzielczości, czy YT w ogóle pozwoli coś odpalić na takim starym procku.

Wszystko zależy od tego jak wygląda to “oglądanie filmów na tv”. Jeśli to jest tylko Youtube, serwisy VOD czyli ogólnie Internet to może wystarczy tylko dekoder ze SmartTV i jakiś dysk zewnętrzny?

Oglądanie filmów czy seriali on-line na stronach typu CDA.

HP 8300, DELL 990, DELL 7010.
To wciąż dość stare modele, ale za 300zł raczej nic lepszego nie znajdziesz.

Super symulacja, taka niezbyt rzetelna.
300W podczas oglądania filmu to pociągnie chyba jakaś dwuprocesorowa maszyna wypchana setkami GB RAM. Jakieś stare SFF to w okolicach 40-50W z i5, PC z dodatkową kartą 60-150W (w zależności od karty).

Jasne, że jest to mocno przybliżony wynik. Nie mam jak sprawdzić realnego poboru mocy, szczególnie że za taką cenę będą to stare elementy komputera, które trochę prądu zamienią w ciepło. Przyjąłem jeszcze słabą wydajność energetyczną leciwego zasilacza. Ty wyliczyłeś 200W. Nawet przyjmując taką wartość lepiej moim zdaniem pójść w miarę nowy mini-pc, niż męczyć się z prehistorycznym sprzętem.

Lepiej, tylko ciężko znaleźć sensowny nowy sprzęt w budżecie 300zł.

A pchanie się w jakieś lutowane do płyty celerony i inne tego typu wynalazki tylko dlatego że są nowe nie ma większego sensu, możliwości rozbudowy tego są żadne i za rok lub dwa taki sprzęt ląduje w śmieciach.

A jak już ktoś chce sprzęt który po dwóch latach może spokojnie wywalić, to chyba lepiej poszukać jakiegoś taniego TV-BOXa z androidem. Sprzętowy dekoder wideo (o ile będzie działał) spokojnie sobie poradzi z filmami FHD.

Nie znam tv-boksów, ale obawiam się, że w niewiele niższej cenie dostaniemy sprzęt z mniejszą ilością złączy, bez możliwości rozbudowy o większy dysk, czy ram, oraz ze słabszym procesorem.
Chociaż z tym procesorem nie ma też w przypadku autora chyba takiego dużego problemu. Jeśli kupi dzisiaj coś, co pociągnie wideo 4K, to wystarczy mu do oglądania filmów na jakiś czas. To nie sprzęt do grania, żeby wymagania sprzętowe się zmieniały.
No i oczywista przewaga NUC nad android-box jest taka, że mamy pełnowartościowy system operacyjny, a nie player aplikacji mobilnych.

Mi Box S i jeszcze na dysk Ci starczy.
Kodi sobie zainstalujesz i będziesz miał fajne środowisko do oglądania filmów.
Jak czasami będziesz chcieć skorzystać normalnego PC to po np. VNC się połączysz zdalnie z normalnym kompem.

@Domker Testowałeś, jak to działa na androidzie?

Normalnie - CDA ma nawet oficjalną aplikację na androida.


Inne z playerami HTML5 normalnie odtwarzają z przeglądarki tylko mniej wygodnie się to obsługuje z pilota.

Znajoma bardzo sobie nie chwali tą dedykowaną aplikację, ale ja nie testowałem więc nie wiem w czym jest problem. Mogę się domyślać, że np. w reklamach :wink:

W tym, że w darmowej wersji reklamy lecą i to bardziej gęsto niż w przypadku webplayera. Poza tym Adblock wbudowany w przeglądarkę wycina ze strony część reklam, a z interfejsu aplikacji już trudniej z tym.