Jaki teleskop astronomiczny

W temacie astro nic nie wiem, ale mam w sumie spoko warunki do oglądania. Zależy mi zobaczyć księżyc tak jakbym na nim był xd i jakies planety.

Budżet to kilka tysięcy, ale znalazłem takie

widziałem po zdjęciach, że to monstrum

oraz taki

chyba zdecydowanie mniejszy

i jest też skywatcher zdecydowanie tańszy (na youtube widziałem, że całkiem super przez niego widać)

ten najdroższy, ale ma już pilocika do sterowania

i teraz czemu niektóre są tańsze w ciul, a inne są w ogóle ogromne jak hubble (jk), a kosztują czasem mniej niż te mniejsze.

jeszcze są takie po 1500 z pilocikiem, ale jak sprwadziłem, że sam pilocik (goto) kosztuje 1800 zł, to nie rozumiem ile w takim razie teleskop sam jest warty, 5zł?

Jakby się jeszcze dało tam podłączyć aparat foto, to by było super.

Ktoś coś doradzi?

Jako że się nie znam to się wypowiem. Poszukaj raczej na forum dla astronomów-amatorów tematów o teleskopach dla początkujących. Myślę że z teleskopami jest podobnie jak z elektroniką - cena zależy od “jakości” optyki i jakości wykonania. Znalezione na szybko:
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/niestety na tematycznych forach są same bufony, wiem, bo to któryś raz kiedy zielony się coś pyta, a Ci zamiast doradzić to zbywają. Wystarczy poczytać temat, który dałeś, oni każą gościowi najpierw książki o astro poczytać xd

on z kolei przedstawia bardzo budżetowe wersje i w sumie pieprzy 3 po 3. Wiem, że wiele ludzi, kiedy zaczynają przygodę z astro mają budżet 1000 zł przy dobrych wiatrach. U mnie jest on zdecydowanie większy, to też inną klasę sprzetu potrzebuje.

Jeśli chcesz sprzęt bardziej zaawansowany, bo już masz doświadczenie z astronomią, no to jednak musisz zgłębiać temat na forach tematycznych, a nie komputerowym :wink:


Myślę, że może @radek68 mógłby cię lepiej nakierować, sam jest moderatorem forum z tym związanym.

“- Więc będę się pytał na forum nie w specjalizacji. XD”
Zapraszam na Astrofazę.
Myśl.

dlatego wole pytac na forum budowlanym Windows czy Linux, bo jak zadasz jej tutaj to będzie wojna. Tak samo jest na forum astro, zapytaj o teleskop to będzie wojna, który lepszy i koniec konców nic nie wybierzesz.

Niezbyt, forum.kosmonauta.net, to forum poświęcone głównie eksploracji kosmosu, lotom w kosmos, tak załogowym, jak i bezzałogowym.
Co prawda niektórzy użytkownicy prowadzą obserwacje, nawet dość zaawansowanym sprzętem, ale to “nie moja bajka”.

Skoro chcesz kilka tysi wydać i jesteś tak jak ja raczej zielony, to trzeba zacisnąć zęby i nieco się doedukować. Ta strona wydaje się być w porządku:


pełen przegląd, od budżetówek za 500 zł po całkiem zaawansowany sprzęt.

Dodam tylko, że trzeba wiedzieć co jest czym i jaki obraz można z czego uzyskać. I do obserwacji czego ma służyć.
Bo czym innym jest refraktor (teleskop), a czym innym reflektor (zwierciadło), do tego wszystkiego trzeba mieć tzw. montaż (też są różne), okulary, etc…
Warto wiedzieć, że ważna jest nie tyle ogniskowa (choć też), co średnica lustra (lub soczewki). No i jakość wykonania. Ech, dużo tego jest.

Możesz poczytać tu: https://teleskopy.pl/porady/ jest tam naprawdę sporo wiadomości.