Jaki to typ złącza USB?

Kupiłem laptop i nie mogę zorientować się z instrukcji jakie gniazdo znajduje się koło złącza hdmi. Sprawdzałem mini usb typu c oraz micro usb typ c, nie pasują. Patrzyłem na tabelki złącz, ale nie znalazłem właściwego. Jest oznaczone jako usb, załączam zdjęcie może ktoś zgadnie. Pośrodku owalnego otworu znajduje podłużny się pin.

Thunderbolt.

USB typ C

USB-C możesz kupić przejściówkę na zwykłe USB za marne 5zł na allegro

Swoją drogą wie ktoś po co montuje się gniazda USB-C?

  • pendrive’y są na pełne USB (poza nielicznymi hybrydami USB/USB-C)
  • telefon podłączamy z pełnym USB
  • inne urządzenia też na “drugim końcu” mają pełne USB

Jedyne zastosowanie z którego byłem w stanie skorzystać to replikator portów… Ale taki sam mógłby chodzić na pełnym USB… Więc o ile nie da się ładować laptopa z tego portu (PD) to nie bardzo widzę dla niego sens…

USB-C jest np. stosowane w laptopach po to, aby były cieńsze, oraz po to, aby więcej gniazd się zmieściło.

Pełnowymiarowy HDMI się zmieścił, więc pełny USB też by wszedł. A USB-C nie jest tylko w małych laptopach:

I nie odpowiadasz na pytanie :slight_smile:

Po pierwsze cięcie kosztów. Po drugie peryferia z dużym zapotrzebowaniem na prąd.
Z tymi USB to się narobiła taka sieczka, że mogliby w końcu wszyscy przejść na C, bo jest za dużo już rodzajów.

Ja nie rozumiem dzisiejszych ludzi (w sensie producentów komputerów) przez przerzuceniem sie na stacjonarke tez mialem w laptopie usb c ale wcale z niego nie korzystalem. USB-C to normalne usb tylko mniejsze, mozesz je uzywac do tego samego co normalne usb jak kupisz przejsciowke.

Tylko czemu nie miałbym kupić przejściówki, żeby używać urządzenia USB-C w ramach pełnego USB skoro to to samo tylko w innym rozmiarze? :wink:

Tak jak powiedziałem, nie rozumiem dzisiejszych producentów komputerów. Może tu chodzi o to, że usb-c jest tańsze, i po prostu wpakują jedno no to wyjdzie troche taniej zamiast wszystkich USB-a (czyli normalnych).

Nie to samo, bo usb-c zawsze wkładasz odpowiednio, a zwykłe usb dopiero za trzecim razem :joy:

1 polubienie

To jest rozwinięcie USB które ma szereg zalet i powoli może stać się standardem (tak jak kiedyś mini, mikro usb). Lepiej mieć niż nie mieć…

Racja :joy::heavy_check_mark: