Jaki wentylator do mojego Chiefteca? Proszę o propozycje

Witam… Od pewnego czasu mój zasilacz Chieftec GPS-450AA-101A zaczął nieźle szwankować… za każdym razem jak uruchamiam komputer, po kilku sekundach zaczyna bardzo głośno chodzić, najprawdopodobniej jest to wina wentylatora dlatego chcę go wymienić. Dopiero za którymś z kolei ponownym uruchomieniem kompa wszystko wraca do normy i zasilacz działa jak zwykle (poprawnie)

Pytanie: jaki wentylator mam kupić (proszę o linki z allegro) Oto mój zasilacz -> http://www.allegro.pl/item799261054_now … a_atx.html

Proszę o propozycje wentylatorów, które na pewno będą pasować do tego modelu.

Pytanie drugie: zamontowanie nowego wentylatorka nie wymaga jakiś skomplikowanych czynności? wystarczy odkręcić stary, przykręcić nowy i to wszystko?

Bardzo proszę o pomoc :wink: na prawdę chcę się już uporać z tym problemem.

Ja bym brał zephyra bardzo ciche albo akasa, nie bierz AC słąba firma (i głośna),

http://allegro.pl/item792827743_silenti … stfan.html

http://allegro.pl/item793407502_akasa_s … 4_cfm.html

to sie nazywa fanswap 8)

podobniez jest prosty w tym zasilaczu -> http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try4530538

a pasowac bedzie kazdy wentylator 120’, np. acutake, fander lub w/w xilence

jak rozkrecisz zasilacz, to zobaczysz czy wentylator jest podlaczony na 2-pin (z reguly) czy wlutowany, zawsze mozesz go podlaczyc pod plyte, jak wyzej…

Marcin0392 , U mnie jest Acutake. Wymieniłem od razu ten z zasilacza.

Zapraszam do mojej Galerii. Znajdziesz tam parę zdjęć.

Już nie pamiętam, ale ten oryginalny był z automatyczną regulacją obrotów.

Ja zamontowałem na dwa piny.

Dzięki za pomoc :wink: nadal mam jednak mętlik w głowie, poszukałem trochę na google i znalazłem kilka sposobów montowania nowego wentylatora, ale wszystkie są dziwnie skomplikowane, trzeba odcinać niektóre kabelki, itp, itd. Czy nie można po prostu starego wentylatorka odłączyć i w to same miejsce podłączyć ten nowy? albo inaczej - odłączyć stary, nowy przykręcić w to samo miejsce, a kabelek podłączyć do płyty głównej?

Sorry, że odkopuje temat ale mam podobny problem co autor i nie chce zakładać niepotrzebnie nowego tematu na ten sam temat :stuck_out_tongue:

Googlujac trochę znalazłem kilka przydatnych informacji, jak np że standardowy wentylator tego zasilacza osiąga 80 CFM i chodzi na 2000rpm.

Znalazłem także bardzo cichy i jednoczesnie wydajny wentylator Fander Selekta:

http://www.allegro.pl/item889451675_fan … broty.html

Jego max CFM wynosi 63 jednostki. Czy to wystarczy żeby chłodził zasilacz na tyle dobrze co oryginał?

Wpadł mi do głowy taki pomysł, żeby oprócz tego wentylatora zamontować gdzieś w zasilaczu drugi mniejszy, który uzupełnił by te 15 CFM w stosunku do oryginalnego wentylatora, z tym ze ten mniejszy musiałby być na wydmuch i czy w ogóle to ma sens i czy cokolwiek pomoże?

to nie ma znaczenia wielkiego, poniewaz wentylator rzadko kiedy chodzi na maksymalnych obrotach - odpowiedni uklad steruje napieciem (wentylatora) w zasilaczu

jesli robisz fanswapa, to podlacz wentylator pod plyte bezposrednio i przez nia steruj…chyba, ze nie ma takiej opcji, to wtedy w miejsce poprzedniego i tyle 8)

Ten Fander ma własny mechaniczny regulator obrotów (takie pokrętło), wentylator jest podpinany pod płytę. Często katuje sprzęt po kilka godzin dziennie i powietrze wylatujące z zasilacza jest całkiem ciepłe, dlatego muszę mieć pewność że da radę. Sprzęt jak w podpisie + 2 napędy i 2 wentyle odpowiednio 9 i 12 cm, sprawdzałem na takim jednym kalkulatorze poboru mocy, wyszło mi gdzieś ~350W.

to zostawilbym to pokretlo w spokoju… na max. 8)

w tej sytuacji zasilacz robi za uzupelnienie obiegu i musi dosc solinie byc wentylowany - zasysa juz gorace powietrze z wnetrza i ‘chlodzi’ rownie gorace elementy wlasne…

zamiast dokladac 80’ do zasilacza, doloz 120’ na tyl/gore budy

Mam wspomnianą 90-tkę zaraz poniżej zasilacza, wieje w tył na zewnątrz. Obudowa to już dość stara konstrukcja i oprócz miejsca gdzie jest ta 90-tka nie ma standardowej opcji montażu wentylatora. Na bocznej ściance mam 120mm, na wyciętym otworze (nawiew do wewnątrz), w ostateczności można wyciąć odpowiedni otwór np u góry :smiley: Aha, i zasilacz klasycznie u góry obudowy zamontowany :slight_smile:

sprawdz, czy zmiesci sie 120 pod zasilaczem - powinna i wytnij otwor odpowiedni - moze ladnie wygladac nie bedzie, ale polepszy sie obieg i zmniejszy halas (pewnie masz dziurkowany tyl zamiast grilla)

i mozesz jedna 120 dolozyc na dol, pod panel przedni - przewieje przez dyski i cos tam dolozy do obiegu (jak nie masz, to przeloz ta z boku a dziure zaklej czyms)

W zasilaczu u spodu już jest 120mm - ten właśnie chcę wymienić.

Na obudowie pod zasilaczem mam już 90mm (35 CFM) wywiewającą powietrze na zewnątrz.

ja rozumiem co piszesz, nie wiem czy Ty tez… 8)

jesli podmienisz wentylator w zasilaczu na fandera, to zostanie ci 120 z zasilacza - jest terkocze w poziomie, to byc moze przestanie w pionie (niektore wentylatory na lozyskach kulkowych tak maja) - masz wiec jedna 120 na plusie i mozesz pokombinowac z lepszym polozeniem wentylatorow…

moja propozycja byla taka, zeby 120 z zasilacza dac pod, w miejsce obecnej 90’ a ja przeniesz na bok - 120’ z boku dac na przod by wiala przez dysk/i jesli tam je masz

zreszta ciezko pisac cokolwiek w ciemno, bo nawet modelu budy nie dales…

Aha już rozumiem :stuck_out_tongue:

120 na tył nie da rady za mało miejsca. Sama obudowa ma jakieś niecałe 18cm szerokości, jest bardzo kompaktowa. IBOX Cobra ale starszy już model (5 lat temu kupowana, spełnia świetnie swoją rolę więc nie zmieniam :stuck_out_tongue: )

Przed dysk dawać wentylatora nie ma potrzeby bo 120 boczna dobrze nawiewa na niego (w Everescie temp HDD 30 stopni). Ogólny obieg powietrza jest dobry.

Zdecydowałem się już na tego Fandera, w razie problemów będę coś kombinował :slight_smile:

8535a5792961b735m.jpg

Fanswap wykonany. Powietrze w spoczynku wylatuje leciutko ciepłe, a w stresie jest już całkiem ciepłe. Wydaje mi się jednak, że jest porównywalnie ciepłe do temperatury powietrza wydmuchiwanego przez standardowy wentylator, tylko strumień łagodniejszy. Sama obudowa zasilacza jest letnia. Sprawdzałem jak komputer zachowuje się pod obciążeniem i po 15 min (pierwszej serii testów) Orthos test blend priorytet 10 nie było żadnych błędów, czyli komputer pracował stabilnie. Potem przez godzinę grałem i nie odczułem żeby coś było nie tak. Wentylator chodzi na max rpm i jest praktycznie niesłyszalny. Mam nadzieję że ten Fander się sprawdzi :slight_smile: