Jaki wentylator dołożyć do komputera?


(Furman005) #1

Doradźcie mi jaki wentylator warto dołożyć do komputera

Sprzęt:

obudowa: SilentiumPC Brutus 410

zasilacz: Fractal Design Integra 500W

grafika: Nvidia GTS 250 (od Asusa - 512 MB ram)

procesor: Intel Core 2 Duo 3.0 GHz

Będę wdzięczny za odpowiedź :wink:


(igrek) #2

Z przodu mam silentium pc zephyr 120x120mm :slight_smile: coś koło 20 zł kosztuje


(system) #3

Daj 2 te co ma igrek

spód: 1x wentylator 120mm

góra: 1x wentylator 120mm

albo te

http://www.arest.pl/produkt/Wentylatory … -slizgowe/

lub te

http://www.ceneo.pl/9170977


(system) #4

Można dołożyć chłodzenie HDD, ceny wahają się między 20-40 zł.

Pozdrawiam


(igrek) #5

U mnie ten silentium pc akurat na dysk dmucha. Temp dysku 25 stopni


(T Luk) #6

Ani Zephyr ani Roxo nie nadają się specjalnie do pracy w pozycji poziomej. Minimum do takiej pracy to XThermal BTF 120 Pro lub Enermax TB Silence 12.


(igrek) #7

Tak tyle że zephyr jest pionowo w miejscu do tego dostosowanym:)


(Furman005) #8

U mnie chłodzenie HDD też raczej nie jest potrzebne, bo mam wentylator z przodu, który dmucha prosto na HDD. Wentylatory będą na górze i na dole w pozycji pionowej. Na górze będzie wyciągał powietrze, a na dole wdmuchiwał.

Dodane 20.10.2011 (Cz) 16:00

Co myślicie o tym: http://www.komputronik.pl/product/11128 … 20_mm.html ?? Czy podłączenie moich 2 wentylatorów (na razie są podpięte pod płytę główną) i 2 dodatkowych, które zamierzam sobie dokupić przez takie coś: http://www.komputronik.pl/product/11751 … n_PWM.html jest dobrym wyjściem?? Poza tym, ile prądu ciągnie taki wentylator??


(lith) #9

Jak oba z tyłu to dałbym wydmuchujące, szczególnie jak z przodu masz wdmuchujący.

Co do pracy zephyra w poziomie, to u mnie w domu w 1 kompie w zasilacz wsadziłem zephyra 120mm, oczywiście chodzi poziomo i i już dobry kawał czasu bez problemu. Już między czasie jeden chodzący pionowo się zdążył posypać, więc może nie jest dostosowany, ale bez przesady, przecież i tak wiecznie chodzić nie będzie miał.


(Furman005) #10

Chyba mnie źle zrozumiałeś. Z przodu, na dole jest wdmuchujący, a z tyłu na górze wydmuchujący. Ja chcę dołożyć z tyłu na górnej ścianie obudowy jeszcze jeden wyciągający, a z dołu wdmuchujący. Założenie wyciągającego z dołu nie ma sensu, bo będzie wyciągał powietrze , które wdmuchuje przedni, zanim te przeleci przez komputer.

Chodzi mi tylko o to, czy wentylator, który pokazałem jest dobry i czy warto taki zakupić, czy poszukać jakiegoś innego (sugestie mile widziane).


(lith) #11

Chyba dobrze zrozumiałem. Ja na tylnej ścianie niezależnie od wysokości dałbym wszędzie wydmuchujące, tak jak na przedniej wdmuchujące. Spokojnie, próżni w obudowie nie zrobi :slight_smile:


(Furman005) #12

Wracając do tematu, czy taki wentylator jest wart zakupu (http://www.komputronik.pl/product/11128 … 20_mm.html)?? Może macie jakieś inne konkurencyjne produkty??

Dodane 20.10.2011 (Cz) 22:45

Lith, w sumie przy zakupów nie ma znaczenia, czy wentylator będzie wdmuchiwal powietrze, czy je zabierał. Jak coś to odwrotnie go zamątuję.


(system) #13

czy warto? co to jest 30 zl? wentylator dobry, sa moze i jakies lepsze ale za 30 zl to bierz, jak wawet jest jakis lepszy to niewiele


(T Luk) #14

Podałem Ci już przecież wcześniej kilka sprawdzonych wentylatorów :wink: Poza tym Sigma EVO też jest ok. ale na max. obrotów będzie słyszalny :wink:


(Furman005) #15

t.luk

Wiesz, mam 2 wentylatory od SPC, bo były w zestawie z obudową (po 1300 RPM) i ich hałas mi nie przeszkadza (albo inaczej: temp. kompa spada, więc lekki hałas mi nie przeszkadza). Poza tym komputer, a dokładniej grafika lekko mi się grzeje, więc chcę coś wydajnego:

XTHERMAL BTF 120 PRO LED - do 38CFM

SilentiumPC Sigma EVO - 51.82 CFM

nie znam się, ale to chyba spora różnica.


(lith) #16

Niby tak, ale jak może być wentylatora w ogóle nie słychać to chyba lepiej :slight_smile: SilientiumPC Zephyr np. wcale nie słychać. Dlatego lepiej chyba założyć 2 niesłyszalne niż 1 słyszalny :slight_smile: Da się ochłodzić kompa wystarczająco zachowując ciszę i akurat przy wiatrakach do obudowy nie jest to drogie czy skomplikowane.


(T Luk) #17

No tak, Sigma EVO jest sporo wydajniejszy :slight_smile: Zresztą lada dzień pojawi się kolejna część testu wydajności wentylatorów i będzie wtedy wszystko widać :wink: