Jaki Windows XP polecacie na starego kompa

Jaką wersję XP polecacie na starego kompa?:

Żadną. O ile sam system będzie rakietą na takim sprzęcie to głupia przeglądarka internetowa przy jednej czy dwóch kartach będzie jednym wielkim mułem. System ci nic nie da bo to oprogramowanie ma ogromne wymagania. Obecnie z 2GB ram na windowsie można mówić o płynnej pracy. A w dodatku z jedno rdzeniowym procesorem możesz zapomnieć o czymś takim jak płynna praca. No może poza paintem o notatnikiem.

Możesz spróbować użyć jakiegoś lekkiego linuxa ale to również będzie męczarnia.

ps. Ten temat od razu powinien trafić do kosza ponieważ już chyba nigdzie nie kupisz oryginalnej licencji na xp a jak za pewne wiesz w kwestii piractwa żadnej pomocy tutaj nie znajdziesz.

W przypadku XP nie ma dużego wyboru są tylko 2 wersje: Home i Profesional, tylko nie wiem czy jest sens kupować taką staroć.

Ograniczeniem jest ilość pamięci ram. Jeśli miałbyś choć 1GB nie byłoby tak tragicznie. Choć nowe przeglądarki mogą już nie działać jeśli procek nie ma sse 2.

Oryginalną z SP3 , zainstalowanymi sterownikami do płyty głównej Chipset + innymi

Proponuję dołożyć ramu i zainstalować jakiegoś Linuksa, albo kupić nowy sprzęt

Nie bo w ogolę nie kupi! Wystarczy wpisać w Google frazę “Windows XP Allegro” i masz dużo ofert kupna.


A po zatem piszę ten post na maszynie z 900 MB Ram i przerobionym XP (orginalnym tylko przerobione pliki *dll, wedle własnego uznania) i programami takie jak ViGlance, ViStart, ShowDeskop, i QttAdressBar oraz QttTabBar +plus jeszcze kompozycje naśladujące Win 7/8. Więc nie mówcie, że takie są straszne ścinki. Owszem czasem podczas ładowania kart w najnowszym firefoxie przytnie na 5/10 sekund (brak odpowiedzi), a po zatem chodzi dobrze. I jestem z tego zadowolony. Mój system to Home Edition SP3 PL +najnowsze aktualizacje.


hahahaha dobre uśmiałem się po pachy multum ofert z pirackim oprogramowaniem jest na allegro, jak dla ciebie serwis aukcyjny jest gwarancją oryginalności to IQ masz co najwyżej 2

legalnego Win8 się już nie kupi a ty chciałeś XP, chyba od kogoś wersje box używaną

Które są często brandowanym OEM, pod konkretną markę sprzętu (np. dla Della). Często są też płytki z XP na sprzedaż, ale to “oemka” przypisana dawno do sprzętu, więc do aukcji sprzedawca dorzuca gratis starego blaszaka, albo przynajmniej jego kość RAM :slight_smile:

Windowsa z Allegro - trzeba kupować z głową. Aby kupić system w wersji BOX, to trzeba już poszukać. Jest multum XP-ków, które kosztują ~80-100zł, ale kupić taki nośnik jest bez sensu, jeśli z góry złamiemy licencję.

Od renomowanych sklepów dlaczego nie?

Microsoft sprzedaje obecnie chyba tylko Windows 10 a na pewno kompletnie się ze sprzedaży Windows 7 i starszych wersji systemu, Win8 chyba też. Oczywiście jak ktoś wyżej pisał można kupić OEM ale to już piractwo bo łamie się licencje, a jak ktoś słusznie zauważył zasady forum nie pozwalają na pomaganie w piractwie.

A do czego będzie ci potrzebny Windows XP? Jeżeli tylko do przeglądarki, to lepiej zainstalować sobie na komputerze darmowe Lubuntu lub Puppy Linux (które również jest darmowe, chociaż Puppy Linux nie jest zbyt przyjazny). To właśnie te dwa systemy są przeznaczone do ożywiania starych maszyn, są też dalej wspierane. Jeśli jednak Linux ci się po prostu nie podoba i chcesz XP, to wybierz sobie Windows XP Professional. Jest raczej w podobnej cenie do Home Edition a ma więcej możliwości.

A jakie to wspaniałe możliwości ma wersja Prof, ze będzie mu niezbędna i dla niego lepsza od wersji home?

Zwykłemu użytkownikowi te dodatkowe możliwości nie będą potrzebne.

Słyszałem, że Windows XP Home Edition ogranicza się tylko do jednego rdzenia, więc jakby chciał zmienić procesor na wielordzeniowy to miałby trochę więcej problemów. No i ma jakieś dodatkowe zabezpieczenia. Nie że to dużo da, ale to zawsze już coś.

Obsługuje normalnie wiele rdzeni. Nie obsługuje tylko dwóch lub więcej procesorów. A to spora różnica.

Jakie to dodatkowe zabezpieczenia masz na myśli to nie wiem.

Szkoda, że XP Home, z którymi miałem kontakt o tym nie wiedziały i na złość tym pogłoskom bez problemu obsługiwały czterordzeniowe procesory.

“Jakieś” (jak ja lubię takie opisy na forum) a dokładnie wyjaśniając: żadne dodatkowe

Ja też słyszałem wiele rzeczy…

http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/517,Roznice-miedzy-systemem-Windows-XP-Professional-a-Home-Edition.aspx

Bazowałem swoją opinię na tym artykule. Home Edition i Professional to edycje podobne do siebie. Nie mówię że identyczne, ale podobne. I gdy sprawdzałem ceny Home i Professional na Allegro to jakimś cudem Professional miał takie same (a nawet niższe) ceny od Home, a tak samo łatwo się go używa. Więc nie wiem o co wam chodzi, że tak bardzo unikacie wersji Professional.

Nie zauważyłem aby tam było cokolwiek napisane o obsłudze tylko jednego rdzenia.

 Bo teoretycznie może bardziej obciążać sprzęt (więcej usług może być złączonych) w porównaniu do XP Home.

aaa, przepraszam, rozpędziłem się. Problem jest z dwoma procesorami. Pisałem wczoraj wieczorem, trochę na szybko. Ale i tak, to trochę problem.