Jaki wybrać internet?

Witam wszystkich

Moje pytanie dotyczy internetu, obecnie mam neostrade, ale miałbym możliwość podłączenia internetu osiedlowego o szybkosci 2mb za 50zł (cena korzystna)

Martwi mnie tylko to że IP owszem mam swoje publiczne, ale jest stałe co chyba nie jest dobre, bo w razie jakiś problemów typu spam ataki hakerskie będą zawsze na moje IP które nigdy się nie zmieni a w neostradzie wtyczka z gniazdka i IP zmienione :lol:

No i jeszcze jedna kwestia, że jest też zagrożenie ze strony innych użytkowników osiedla, bo my będziemy w otoczeniu sieciowym i jest możliwość pobierania danych z dysków między sobą :?

Nie wiem czy dobrze pisze nie znam się na tym na tyle, żeby podjąć samemu decyzję dlatego proszę was o opinię. Za odpowiedzi z góry dziękuję Pozdrawiam

Będziesz miał jeszcze gorzej jak w neo. Twój komputer nie dość, że nie będzie miał publicznego IP, to jeszcze nie będziesz miał na niego żadnego wpływu (wtyczka z gniazdka).

publiczne ip będzie tylko, że stałe i to jest chyba problemem?

Nie będziesz miał publicznego IP. Osobiście chciałbym mieć niezmienny stały adres IP. Daje to bezproblemową możliwość dostania się do swojego komputera z zewnątrz. Można z łatwością postawić serwer (choćby WWW). W TP można mieć stałe IP (usługa DSL) w cenie znacznie wyższej niż za neostrade. Reasumując ludzie przedsiębiorczy zabijają się o taki adres (największe korporacje handlują całymi pulami), a Ty marudzisz.

a powiedz mi kolega, dlaczego by nie mógł mieć publicznego IP? Bo akurat w mojej sieci jest taka możliwość…

Mówie ci że będzie :lol: pytałem o szczegóły prywatne ip cena 45zł jak ktoś chce publiczne stałe 5zł dopłaty co miesiąc

Z tego wnioskuje, że jest to zwykła sieć LAN. Jeden adres zewnętrzny (być może stały). Pozostali podpięci pod NATa.

W takim razie nie dopłacaj. :lol:

to już lepiej mieć publiczne stałe niż prywatne :lol:

Co może być zaletą (możliwość postawienia własnego serwera), ale też wadą (większe narażenie na ataki hakerów).

Lepiej jest mieć zmienne publiczne IP, niż stałe wewnętrzne. Na wewnętrznym (nie ma znaczenia czy stałym, czy zmiennym) IP nie postawisz serwera (chyba, że poprosisz administratora o przekierowanie portów, co może być dodatkowo płatne). Przy zmiennym IP publicznym zawsze można skorzystać z serwisów typu no-ip, które pilnują, aby do naszej domeny było przypisane aktualnie dane IP.

czyli żeby była jasność bo już trochę się namieszało w tym wątku :slight_smile:

osiedlowe łącze z IP publicznym stałym (2mb za 50zł) vs neostrada z IP publicznym zmiennym (1mb za 55zł)

Którą opcje byście wybrali?

Ja bez wahania pierwszą (stałe zewnętrzne IP 2 M b).

Raczej bym się skłaniał ku osiedlówce (stałe IP, niższa cena za 2x większą prędkość).

Ale najpierw trzeba popytać obecnych jej użytkowników, jak ona działa, bo z tym może być różnie, te 2 Mb/s mogą być tylko na papierze.

I nie mb, tylko Mb. mb to jest milibit (ta jednostka nie jest używana, bo oznacza ona ułamki bita, który jest najmniejszą jednostką informacji w komputerze, ale jednak istnieje), a nie megabit.

Ja tam bym się skłaniał ku drugiej opcji ze względu na zmienne ip…

a umowę masz taką samą? tzn

1mb z neostrady na rok 55 zł

2mb z osiedla na rok 50zł

? czy na ile

Od kiedy to prędkość internetu podaje się w milibitach ? xD

Jeszcze jest taka możlwość, jak Orange Freedom, Era ADSL, Netia i reszta operatorów na liniach TPSA.