Jaki wybrac monitor gdy trzeba dbac o wzrok?

Witam mam nastepujące pytanie a mianowicie jaki monitor jest lepszy dla wzroku CRT czy LCD a jesli LCD to jaką powinien miec matrycę ? Interesuje mnie bardzo ten temat poniewaz mam problem z oczami i musze o nie zadbac a niestety pracy przy komputerze nie moge ograniczyc.

lcd. nie ma meczacego wzrok odświerzania

LCD ogólnie są lepsze pod tym i wieloma innymi względami.

A jak powinna byc matryca ??

Jaka ci odpowiada, ale lepiej 19" bo ma tą samą rozdzielczość co 17" więc obraz będzie większy niż na 17". Za 1000zł możesz kupić coś dobrego.

MVA/(S-)PVA/(S-)IPS

omijaj TN

objaśnij pod jakimi? bo oprócz tego że nie męczą tak oczu, pobierają mniej prądu i mniej miejsca zajmują niczym więcej nie “dominują”…

Tak pytanie … czy psucie wzroku jest o wiele mniej szkodliwe przy LCD niż CRT ? Teraz mam CRT i odświeżanie ustawione na 75Hz. Właśnie się zastanawiam czy nie zakupić LCD … bo coś wzrok mi zawodzi ostatnio :confused: Czy LCd nie mają funkcji odświeżania w ogóle ? Jak to jest. I czy będzie różnica nie porównywalna co do psucia (zmęczenia) wzroku… oczywście chodzi mi o bardziej jakieś markowe monitory LCD niż szroty za 400zł.

tak

minimum

to zależy od budżetu oraz od posiadanego aktualnie crt.

okulista się kłania :slight_smile: nie bagatelizuj tego problemu.

nie występują takie parametry jak odświeżanie poziome czy pionowe (w domyśle i znaczeniu takim jak w crt) - znaczenie tego parametru jest relatywnie niskie.

z tańszych gatewey :

http://allegro.pl/item310535752_piekny_ … gw36m.html

z droższych :

http://allegro.pl/item310609971_piekny_ … gw36m.html

lub eizo np :

http://znak.pl/index.php?cid=209&scid=1 … zS1931SEBK

jak już proponujesz gatewaya to najpierw ten monitor trzeba zobaczyć i “zbadać” często mają jakieś “niedoskonałości”… (bad pixele, niższa jasność/kontrast niż powinien być)

Byłem tydzień temu … mam problemy z dowidzeniem na jedno oko gdy drugie jest zasłonięte …

Robiłem badania komputerowe i wg nich powinienem widzieć b. dobrze bo nic nie wykazały. Okulista powiedział że przyczyna zbyt dużego siedzenia przed komputerem dlatego ostro ograniczyłem i że spokojnie może się to poprawić gdyż dorastam …

Jakoś sobie nie wyobrażam kompletnie nie siedzenia przed komputerem musze zbierać pieniądze i kupić monitor.

Inny warunek prąd idzie w górę :stuck_out_tongue:

miałem kilka gateway-ów i wyżej wymienionych wad nie widziałem, to tylko przykłady, przedmiotów za taką kwotę nie kupuje się metodą KUP TERAZ, aha i warto dodać że najczęstszą wadą matryc tych nowych nie są bad a hot pixele, co się niestety zdarza i w droższych modelach (samsungach, nomen omen gateway na tej samej matrycy) i z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż klasyczny TN.

Witam

Sam mam problemy ze wzrokiem konkretnie krótkowzroczność. W kwetniu 2007 r. zmieniłem LG 17"CRT, (bo zaczął strasznie migać i zmieniać kolory np. biel raz była jaśniejsza a innym razem szara, podejrzewałem też awarię karty graf. ale po zakupie LCD LG 194 WT problemy z obrazem ustały.

LCD mają stałe podświetlenie przez co oczy rzadziej mrugają. Dlatego, dobrze jest nawilżać specjalnymi kroplami,(jakimi to już skonsultuj się z lekarzem np. te reklamowane w TV mogą być nieodpowiednie jeśli dodatkowo masz alergię) przemywać wodą i odrywać czasem wzrok od monitora. Poza tym musisz pamiętać, że LCD dobrze wyświetlają obraz w jednej rozdzielczości chyba nazywanej “natywną” maksymalnej dla danego monitora. Można zmniejszyć rozdzielczość przez co zwiększają się elementy na ekranie, ale jakość obrazu też trochę niższa (wrażenie subiektywne) CRT miały tą jedyną zaletę płynniejszą zmianę rozdzielczości, przynajmniej ja nie pracowałem na maks. rodzielczości w CRT. Aby móc pracować w maks. rozdzielczości na LCD i nie męczyć wzroku możesz zmienić ustawenia czcionek. Niestety ja odnoszę wrażenie że autorzy niektórych programów zapominają o osobach z problemami wzroku i robią programy, które po zmianie czcionek na większe niepoprawnie wyświetlają elementy okna np. litery zachodzą na siebie. Być może sam coś źle ustawiłem :-(.

Pisze może zbyt szczegółowo i w/w różnice między LCD a CRT już znasz, ale sam wiem ile straciłem czasu szukając przy psującym się monitorze CRT informacji o LCD.

Tak naprawdę sądzę że każdy monitor oddziaływuje negatywnie na wzrok, ale może faktycznie LCD mniej. Gdyby jednak były takie cudowne czy producenci mówiliby o ich następcach.

Monitory LCD stają się coraz lepsze, a podono każda matryca ma określone wady jedne lepiej odzwierciedlają kolory, ale widać smugi np. w grach akcji, a drugie odwrotnie. Ja widziałem tylko matryce TN, dlatego o innych się nie wypowiadam. Przedział cenowy, markę, wielkość, wybór panorama /klasyczny, (im droższy tym lepiej wygładzona obudowa) musisz sam wybrać. Pamiętaj też, że karta graf. musi współpracować z monitorem (jeśli masz bardzo starą!)

Jeżeli, w poscie popełniłem jakiś błąd logiczny proszę innych forumowiczów o skorygowanie. Opinie o wadach i zaletach LCD posiadam tylko z własnych poszukiwań w necie, nie jestem informatykiem, ani sprzedawcą, (niektórzy słysząc o problemach ze wrokiem mogą proponować ci drogi model, nie zawsze słusznie).

PS. w LCD nie ma jednego z rodzajów promieniowania. Przejrzyj certyfikaty ja brałem z TCO 2003 , chyba, że to pic na wodę.

Oszczędności w r-kach za prąd nie zauważyłem.

Aktualizacja “Dziś po wizycie u okulisty doradzono mi szkła z powłoką antyrefleksową i krople bez konserwantów i ograniczenie gier”.

Pozdrawiam udanych zakupów.

A jesli chodzi o to czy wybrać ekran 4:3 czy panorame to co waszym zdaniem jest lepsze ?

Zależy do czego. Ten monitorem bdb, niczego sobie jak inne DELLe z tej serii:

http://allegro.pl/item312437803_dell_mo … 4nowy.html

czy to prawda że “monitory” zamontowane w MAC’ach np. iMac (chozi mi o te maci które jeszcze mają ten tył ale sa z tych nowych) są całkowicie bezpieczne dla oczu??

tak nam nauczyciel w szkole mówie że maci są całkowicie bezpieczne dla oczu a PC nie… niewiem co to za różnica ale nie będę się kłócił …

bardziej chciałbym sie zamknąć w 1000 zł a co sądzicie o tym modelu LG

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ … ,id,36749/

monitory apple są bardzo dobre dla oczu(ale też bardzo drogie) jednak czas reakcji 14ms to trochę za długo

Małe “ale”:

jeżeli pracujesz nad obróbką zdjeć (grafiką) to niestety lepsze są CRT - to jest opinia zawodowych grafików.

A ja mam CRT ustawione z niskim odświeżaniem, gram tak od 6 lat i żadnych problemów nie mam ze wzrokiem :stuck_out_tongue: Mój monitor to Samtron 76E

ja tez mam stary monitor i gram od 7 lat i nic mi się nie dzieje…