Jaki wybrać nowy procesor?

Witam, mam pewien problem. Przymierzam się do zakupu nowego procesora. Będzie to albo i5 10700KF albo Ryzen 5600X. Nie wiem jednak dlaczego moja płyta główna przy ustawianiu profilu XMP lub zmieniania taktowania pamięci odmawia posłuszeństwa i komputer nie odpala się na tych ustawieniach. Mogę zmienić podstawkę na intela albo kupić nową płytę np. B550. Być może wina leży po stronie procesora że nie może pracować z tymi pamięciami. Od razu mówię że pamięci są nowe i raczej nie są zespute. Płyta główna to ASRock b450 pro4. Ram to HyperX Fury RGB 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 1.35V DIMM]. Procesor to Ryzen 5 2600. Zmagam się z spadkami w prawie każdej grze ale już sobie to odpuściłem i postawiam za niedługo zmienić procek tylko nie wiem co jest powodem złego działania pamięci. Dodam że karta graficzna to GTX 1660 super. Szukam porady co mogę zrobić w takiej sytuacji

Szczerze poleciłbym sprawdzić je w Memtest86, czy są w pełni stabilne. Możliwe, że są wadliwe, skoro są spadki w każdej grze.

Sprawdziłem… Nie wykryło żadnego błędu. Z poprzednimi kościami było to samo - nie było błędu w memtest ale spadki występowały i nadal występują.

Zaktualizuj BIOS do nowszego, w B350 i B450 poprawiali kompatybilności oraz możliwości pamięci . Pamięci nie zawsze ruszą na XMP lub na takich ustawieniach jak w XMP. Jeśli nie ma ich na liście QVL to nie jest to pewnikiem. To nie czasy DDR3 że wszystko co wsadziłeś do kompa to odpalało i dało się kręcić.

Za Ryzenem prąd i silny pojedynczy rdzeń/ale to tylko testy syntetyczne, Ja bym wziął Intela.

mam te hyperx, i przy ryzenie podniosłem delikatnie napięcie.Zaskoczyły, Z 135, 1,37 i poszły na 3200, Na Asrocku B450 pro.Chyba taka sama płyta.
Przy intelu nie potrzeba bo tam i tak 2666, i nie ma jak grzebać.


Procesor też delikatnie podkręć, bo 3200 działa tylko przy OC.

Zaktualizuj się z informacjami :smiley:

1 polubienie

Pamięci nadal nie zaskoczyły po aktualizacji biosu i zwiększeniu napięcia. Chyba wymienię podstawkę na intela.

W komputerach tower typu Dell, czy Lenovo nie ma opcji, doucz się.
Mają pracować , a nie grać.

Podbij napięcie na procku///restat
, a z resztą
kup sobie nowy komputer

Próba podkręcenia/podbicia napięcia na procku daje taki sam efekt. Teraz mam tylko pytanie czy zmieniać podstawkę na intela (razem z nowym prockiem) czy kupić nową płytę od AMD (razem z nowym prockiem). Chyba poczekam na 12 generację intela.

OC zadziała jak podbijesz procka.

za kazdym razem jak rusze Voltage o 0.1V albo zegar o 100mhz komp kilka razy się restartuje i przywraca do ustawień sprzed zmiany.

Ja teraz mam Ryzena 5 2600. 5600X mam zamiar kupić gdy się zdecyduje że nie zmieniam podstawki.

jaki zasilacz ?

SilentiumPC Vero L3 500W 80 plus bronze

Ryzeny pracują bardzo płynnie, dlatego też zmieniłem na Intela,
\ale nie żebym namawiał.

A gdzie autor o takich napisał?

nie zaskoczyłeś po zdjęciu i zielonej płycie