Jaki wybrać router?

Witam!

Na początku chciałabym zaznaczyć, że jestem zielona jeśli chodzi o zakładanie sieci, routery, itd, więc jeżeli coś pomylę to proszę mnie śmiało poprawiać i z góry przepraszam. Mój problem polega na tym, że nie wiem jaki wybrać router i kartę Wifi, aby połączyć bezprzewodowo dwa komputery do sieci. Aby lepiej wytłumaczyć o co mi chodzi, pozwolę posłużyć się schematem, przedstawia on trzy piętra domu:

A- na tym piętrze jest komp mojej mamy;

B- na tym piętrze znajduje się wejście telefoniczne, do którego jest podłączony internet, a tym samym mój komputer

C- na tym piętrze jest aktualnie mój komp

Oba komputery są stacjonarne, internet mam w Netii, na łączach TP (jeśli to ma jakieś znaczenie). Jak podłączyć te komputery, żeby mama miała również internet? Proszę o pomoc jak to wszystko podłączyć i ewentualną poradę jakiej firmy mam kupić router i kartę wifi.

Pozdrawiam :smiley:

Co do routera to może być np. TP-LINK TD-W8901G

Powiedz lepiej jakim funduszem dysponujesz na rozwiązanie tego problemu?

Witam

Co do routerka to polecam Router TP-Link TD-W8960N (jest to urządzenie 4w1 czyli modem pod Neostradę, router, switch i Access Point) - http://www.allegro.pl/item899573291_tp_ … s_24h.html, a jeśli chodzi o karty sieciowe WiFi to najlepiej wybrać coś pod USB jeśli to komputer stacjonarny np.: http://www.allegro.pl/item902180775_tp_ … ys24h.html, jeśli to laptop to powinien mieć wbudowaną kartę sieci bezprzewodowej (WiFi).

owca2xl , czytaj uważnie posty. Koleżanka musi nabyć router i dwie karty sieciowe.

Budżet to dobra informacja, ale równie ważnymi są:

:arrow: na którym piętrze będzie stał router (domyślam się, że na tym, gdzie jest gniazdko telefoniczne)?

:arrow: z czego masz ściany w domu (jakieś gipsy czy może cegły)?

:arrow: ile mniej więcej w linii prostej będą wynosić odległości komputerów od routera? To ważne, gdyż standardowe pojedyncze antenki w routerach czasami nie dają rady przebić się w domach przez 2 piętra.

Mogę przeznaczyć na to ok.300. Ściany są z cegieł, a odległość w linii prostej między komputerami wynosi ok. 7-9 m, nie mierzyłam. Jeśli router miałby byś zamontowany na środkowym piętrze (tam gdzie gniazdko tel), wtedy ok. 4 m.

A jeśli chodzi o to , gdzie będzie stał router to nie wiem, proszę o sugestie gdzie powinien stać.

Zastanawiam się czy podłączenie tego wszystkiego jest skomplikowane, poradzę sobie z tym sama?

Dzięki za porady.

Pozdrawiam

Ps. A jest możliwość podłączenia tych komputerów kablami? Która opcja byłaby lepsza ?

Ruter np. taki http://www.apollo.pl/store/show_detail/44533

Dwie karty sieciowe,ja bym radził wziąć na PCI http://www.apollo.pl/store/show_detail/32450

Ruter konfiguruje sie przez przeglądarkę,wszystko będziesz mieć w instrukcji!Będziesz musiała odkręcić boczną klapę komputera i wsadzić w gniazdo kartę sieciową,nie jest to trudne.To te 3 białe na obrazku http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/GIGAB … -%2041.jpg

Oczywiscie że można ale trzeba rozciągnąć kabel po domu,wiercić dziurki w ścianach itp.

Masz dwa wyjścia, skoro to komputery stacjonarne to możesz dokupić do twojego komputera dodatkową kartę sieciową i połączyć obydwa komputery kablem i z twojego komputera udostępniany by był internet. Lub kupić router, niekoniecznie z możliwością udostępniania sieci bezprzewodowej, no bo skoro to są stacjonarne komputery to po można je połączyć, jak pisałem kablem co jest pewniejsze niż sygnał radiowy.

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, to potrzebne Ci będzie:

  • [*:3epvmomm] Karta przewodowa z wejście RJ-45;

Zalety takiego rozwiązania:

  • [*:3epvmomm] Niski koszt utworzenia sieci;

Wady:

- [\*:3epvmomm] Komputer udostępniający sieć musi być włączony, gdy drugi komputer chce korzystać z sieci co wiąże się z większym zużyciem prądu;  

Jeśli zdecydujesz się na kupno routera, to potrzebne Ci będzie:

  - [\*:3epvmomm] Router z wbudowanym modemem adsl, jeśli masz obecnie modem wyłacznie podłączany pod USB lub router bez modemu wbudowanego modemu adsl, jeśli w obecnym modemie masz dodatkowe wyjście RJ-45 (najlepiej podaj model modemu jaki obecnie masz);  

Zalety:

    - [\*:3epvmomm] Niedrogi koszt stworzenia sieci;