Jaki wybrać sprzęt komputerowy dla starszych osób?

Cześć,

Do tej pory mnie nie zawiedliście i dzisiaj mam nadzieję, że uda nam się tutaj wybrać odpowiedni sprzęt.

Problem jest taki, że kochane dziadki nie mają jak oglądać wnuków, jest pandemia i wiemy jak to wygląda. Niestety nie dadzą radę tego obsłużyć, odbiorą messengera, ale w razie jak telefon coś wymyśli - kiepsko, a po drugie za mały ekran.

Poszukuję więc (tak mi się wydaje) tabletu z ekranem około 10 cali lub większym i jakiegoś oprogramowania - zakładam, że na Android, które pozwoli mi na nim coś zdalnie zrobić, np. jak dziadki skasują ikonkę messengera z pulpitu, aby można było ją tam znowu zdalnie umieścić itp.

Sam tablet to pewnie lepiej lub gorzej trafię, a jak z tym oprogramowaniem, jest coś takiego do zdalnego administracji urządzeniem z Androidem?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

A nie lepiej byłoby jakiegoś “laptopa” Kiano/Kruger/Manta czy inna chińszczyzna na bazie tableta? (ew. nawet używany) Raz, że postawia stabilnie na stole, dwa 14-15 cali to jednak wygodniej niż max 10, bo oboje usiądą obok, trzy zrobisz im konto gościa + teamview wystarczy.

Pytanie tylko czy Androida znaja z telefonu, a W10 wcale…

Jeżeli tablet to minimum z 32GB pamięci i RAM min. 3GB z akceptowalnym SoC.
Moja babcia ma Huawei T5 10 3/32GB i działa ładnie ok. (w 100% wystarcza)
(padlina w postaci taniego tabletu tylko pogorszyła by sprawę, bo jak coś się ściana to starsze osoby pogarszają sprawę próbując ponownie)

Co do zarządzania zdalnego to nie jest tak kolorowo. Zazwyczaj bez root tylko udostępnianie ekranu w formie strumienia wideo lub aplikacje wystawiające Ci shella - wtedy poleceniami działasz pod warunkiem, że umiesz.

Ja rozwiązałem to inaczej. U babci postawiony VPN. Na tablecie włączone opcje deweloperskie i skonfigurowane “adb over Wi-Fi”. Port adb przekierowany tylko do połączenia VPN.

Podpinasz się do VPN i używając np. scrcpy (https://www.dobreprogramy.pl/scrcpy-czyli-wygodny-sposob-na-wyswietlanie-i-kontrole-ekranu-Androida-na-Twoim-komputerze,Blog,107715.html) widzisz ekran tableta i możesz go zdalnie aktywować.

Działa to bardzo wolno przy połączeniu VPN, ale działa.
Minus tego rozwiązania jest taki, żeby takim urządzeniem nie łączyć się z innymi sieciami Wi-Fi niż zaufana, bo ktoś może bardzo mocno namieszać. (nie chroni połączenia żadne hasło i nawet wejście do aplikacji bankowej nie ukrywa widoku ekranu)

No ale jest jeszcze TeamWiever lub Vysor:
(2) Vysor, czyli jak sterować smartfonem z Androidem z poziomu komputera [ANDROID] - YouTube

Za free jest USB i chrome. Jest jeszcze niezależna wersja i za opłatą TW ma zdalne sterowanie.

ok dzięki googlam, słuchajcie, a telewizor, nie jest prościej obsłużyć są takie z kamerkami? Żeby po prostu to działało?

A na czym działa smart telewizor, poza watami. :slight_smile: ?
Ano na Androidzie, w większości, bo o mniejszości i komplikacjach nie mówimy, czyli wracasz do punktu wyjścia pod tytułem “Tablet z androidem”.

Czyli kombinujesz z Androidem, albo uczysz Windowsa, bo o nauce Linuksa nie wspominam. :wink: