Jaki wybrać system na serwer ftp

(InformatykPiotr) #1

Witajcie. Mam zamiar postawić swój własny serwer, ale nie wiem na jakim systemie. Gdzieś czytałem że najlepszy to linux, no ale tutaj nasuwa się pytanie, jaki?

Możecie mi polecić i nalepiej zapodać linka do pobrania takiego systemu? 

(kchteam) #2

Dosyć lakonicznie się wypowiedziałeś :). Do czego go będziesz używał (nauka, praca)? Jakie usługi chcesz na nim uruchomić (apache, mysql, IIS, AD itd)? Podaj trochę więcej informacji.

[Przemek]

(InformatykPiotr) #3

Bardziej nauka, ale także jako serwer FTP.

CentOS, Debian, nawet serwerowa wersja Ubuntu nie jest taka zła.

Co do linków - jeżeli nie będziesz potrafił ich sam znaleźć, to raczej daruj sobie instalację.

(InformatykPiotr) #5

Dzięki, znależć to ja sobie potrafie, poprostu chciałem  zaoszczędzić troszkę czasu. Ale dobra, dam radę. Dzięki za pomoc

(roobal) #6

@InformatykPiotr, zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.

O Panie! Ubuntu i serwer?

(adam9870) #7

Miałem doświadczenia z wersją 12.04 LTS Server na markowych serwerach i działała stabilnie, praktycznie żadnych problemów.

(roobal) #8

Stabilny jest i owszem, bo mam jeden serwer pocztowy (po kimś) na Ubuntu Server, ale Ubuntu to masochizm (reszta serwerów stoi na Gentoo).

(InformatykPiotr) #9

A czy na serwerowej wersji Ubuntu 16.04 mam możliwość pracowania poprzez GUI?

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zainstalował sobie jakieś środowisko graficzne czy WMa.

(kchteam) #11

Jeżeli chcesz iść w kierunku GUI, to niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Można co prawda użyć na przykład webmina lub czegoś podobnego, ale naklikasz “trochę” na ślepo i niczego się nie nauczysz. Z powłoki szybciej nauczysz się zarządzania prawami, struktury katalogów, instalacji dodatkowych paczek itd. Serwerowe gui to tylko Windows, tam wyklikasz 90 % rzeczy i nawet będzie całkiem fajnie działać :).

(InformatykPiotr) #12

Czyli zalecasz, abym używał bez GUI. Dobra, dzięki wielkie wszystkim za pomoc.

(jakubgross) #13

Interfejs graficzny zużywa brdzo dużo pamięci przez co niektóre serwery po prostu tracą na wydajności.

(fakvat) #14

Do nauki postaw Slackware z proftpd ewentualnie NetBSD i pureftpd.

(kchteam) #15

Fakt, slackware go dużo nauczy o linuxie, co prawda trochę przez krew i łzy :). Postaw może na początek Centosa (w wersji 6.x, 7 na tym etapie nie polecam), uruchom jakikolwiek serwer FTP, Samby, Apache. Udostępnij pliki po www, ftp, sambie i dużo się nauczysz. Potem to samo zrób na Debianie, a na końcu jakimś Unixie (FreeBSD, openBSD, NetBSD itd) i naprawdę sporo liźniesz linuxa.

(InformatykPiotr) #16

Dzięki wielkie za pomoc. Naprawdę można liczyć na użytkowników forum dobreprogramy. Tak właśnie zrobię jak mówisz. Dzięki serdeczne jeszcze raz

(roobal) #17

Jeśli chodzi o Slackware, to nauczysz się co najwyżej rozwiązywać zależności, dopiero Gentoo nauczy Cię czym jest Linux.

Może i Gentoo go czegoś nauczy, ale pokaż mi poważna firmę gdzie na produkcji ktoś stawia ten system. W 99% przypadków będzie to RHEL/CentOS i ja bym radził jednak na tych dystrybucjach się skupić.

(fakvat) #19

A czym, że jest ten Linux w wydaniu Gentto?

(roobal) #20

U mnie w firmie wszystko stoi na Gentoo. Korpo wiadomo, że postawią sobie coś z zewnętrznym suppprtem.

Linux, w którym wszystko kompilujesz z kodu źródłowego z bogatą możliwością optymalizacji kodu wynikowego.