Jaki wybrać system na serwer ftp

Witajcie. Mam zamiar postawić swój własny serwer, ale nie wiem na jakim systemie. Gdzieś czytałem że najlepszy to linux, no ale tutaj nasuwa się pytanie, jaki?

Możecie mi polecić i nalepiej zapodać linka do pobrania takiego systemu? 

Dosyć lakonicznie się wypowiedziałeś :). Do czego go będziesz używał (nauka, praca)? Jakie usługi chcesz na nim uruchomić (apache, mysql, IIS, AD itd)? Podaj trochę więcej informacji.

 

[Przemek]

Bardziej nauka, ale także jako serwer FTP.

CentOS, Debian, nawet serwerowa wersja Ubuntu nie jest taka zła.

Co do linków - jeżeli nie będziesz potrafił ich sam znaleźć, to raczej daruj sobie instalację.

Dzięki, znależć to ja sobie potrafie, poprostu chciałem  zaoszczędzić troszkę czasu. Ale dobra, dam radę. Dzięki za pomoc

@InformatykPiotr, zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.

O Panie! Ubuntu i serwer?

 

Miałem doświadczenia z wersją 12.04 LTS Server na markowych serwerach i działała stabilnie, praktycznie żadnych problemów.

Stabilny jest i owszem, bo mam jeden serwer pocztowy (po kimś) na Ubuntu Server, ale Ubuntu to masochizm (reszta serwerów stoi na Gentoo).

A czy na serwerowej wersji Ubuntu 16.04 mam możliwość pracowania poprzez GUI?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zainstalował sobie jakieś środowisko graficzne czy WMa.

Jeżeli chcesz iść w kierunku GUI, to niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Można co prawda użyć na przykład webmina lub czegoś podobnego, ale naklikasz “trochę” na ślepo i niczego się nie nauczysz. Z powłoki szybciej nauczysz się zarządzania prawami, struktury katalogów, instalacji dodatkowych paczek itd. Serwerowe gui to tylko Windows, tam wyklikasz 90 % rzeczy i nawet będzie całkiem fajnie działać :).

Czyli zalecasz, abym używał bez GUI. Dobra, dzięki wielkie wszystkim za pomoc.

Interfejs graficzny zużywa brdzo dużo pamięci przez co niektóre serwery po prostu tracą na wydajności.

Do nauki postaw Slackware z proftpd ewentualnie NetBSD i pureftpd.

Fakt, slackware go dużo nauczy o linuxie, co prawda trochę przez krew i łzy :). Postaw może na początek Centosa (w wersji 6.x, 7 na tym etapie nie polecam), uruchom jakikolwiek serwer FTP, Samby, Apache. Udostępnij pliki po www, ftp, sambie i dużo się nauczysz. Potem to samo zrób na Debianie, a na końcu jakimś Unixie (FreeBSD, openBSD, NetBSD itd) i naprawdę sporo liźniesz linuxa.

Dzięki wielkie za pomoc. Naprawdę można liczyć na użytkowników forum dobreprogramy. Tak właśnie zrobię jak mówisz. Dzięki serdeczne jeszcze raz

Jeśli chodzi o Slackware, to nauczysz się co najwyżej rozwiązywać zależności, dopiero Gentoo nauczy Cię czym jest Linux.

Może i Gentoo go czegoś nauczy, ale pokaż mi poważna firmę gdzie na produkcji ktoś stawia ten system. W 99% przypadków będzie to RHEL/CentOS i ja bym radził jednak na tych dystrybucjach się skupić.

A czym, że jest ten Linux w wydaniu Gentto?

U mnie w firmie wszystko stoi na Gentoo. Korpo wiadomo, że postawią sobie coś z zewnętrznym suppprtem.

Linux, w którym wszystko kompilujesz z kodu źródłowego z bogatą możliwością optymalizacji kodu wynikowego.