Jaki zasilacz do obudowy Mini-ITX

Witam.
Chciałbym się zapytać, jaki zasilacz wybrać do obudowy mini-itx, a konkretnie modelu CFI CBI A8989BR. Chodzi mi o wymiary. Zależy mi na tym, aby była to dobra marka.

I jeszcze jedno pytanie: Czy 250W wystarczy dla płyty głównej, Celerona J1900, 8GB ram, Dysku M.2, dysku HDD i nagrywarki DVD?

EDIT: Potrzebuję 2 złącz SATA i 1x20+4Pin.
EDIT2: Ponoć zasilacz musi mieć wymiary 60x65x150mm lub coś niedaleko tego.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

a ta obudowa nie ma wbudowanego zasilacza 150w?

Tutaj masz wymiary obudowy:
https://pclab.pl/art42709-2.html

Kupiłeś już to? To 6 letni procek, jego wydajność jest minimalna, naprawdę są lepsze mini PC na rynku.
Ogólnie polecałbym raczej wybrać płytę mini-itx z AM4 i wsadzić tam Athlona200/3000. To Ci starczy do Internetu i filmów na kilka ładnych lat, a ten stary procek… wątpię. :wink:

nie 65 a 85, to wtedy TFX, czyli np. taki https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-gpf-350p-350w-1211483/

Jeżeli chodzi o pobór mocy, bo karty graficznej nie dodasz, to nawet 100-150W wystarczy, czyli mógłbyś zasilaczem z laptopa to zasilić. :wink:

To ejdnak dosc droga zabawa, chyba że Aliexpress… https://itx-sklep.pl/zasilacze/zasilacze_picopsu/zasilacz_picopsu_12v_160w-xt_24pin.html

[quote=“aesereht, post:2, topic:632830, full:true”]
a ta obudowa nie ma wbudowanego zasilacza 150w?

Patrząc na ten zasilacz mam wrażenie, że to nie jest standardowy ATX… Moc 150W też by to sugerowała…

image

To wygląda na niestandardowy zasilacz, o niestandardowych wymiarach: 150 x 65 x 65 mm. I przez te wymiary będzie ciężko znaleźć zamiennik o większej mocy.

No jeszcze nie kupiłem ale zamierzam. Ile w takim razie by mnie kosztowała płyta z am3/4 i procesor?

I nie, kupiłem powystawowego leżała. Ta obudowa nie ma zasilacza. Jedyne ci znalazłem to https://allegro.pl/oferta/zasilacz-komputerowy-cfi-s150x-9798884518

A co do celerona, to chce zainstalować xubuntu

  1. Zasilacz to jednak jakieś autorski, musisz wejść na aliexpress i poszukać, obawiam się, że zamiennika w PL łatwo nie znajdziesz. O ile są gdziekolwiek dostępne, na szybko nie widziałem. :slight_smile:
  2. AM4 matx są od 200 zł, ale jeżeli obudowa pomieści tylko itx, to już mowa o 400-600 za płytę. Najtańszy procesor Athlon200GE, może nawet nowy, dostaniesz za jakieś 150 zł. Wydajnosciowo to 2x ten J1900.
  3. Xubuntu może i jest lekkie, ale internet lżejszy nie będzie, a wręcz przeciwnie. :wink:

Czyli ten athlon jest na am4?

Bo aktualnie myśle o takiej płycie.

Od razu mówię ze nie chce wyciskać siódmych potów z tych podzespołów, nic wielkiego, internet, stary minecraft i libreoffice.

Nie wiem, zobacz porównanie w syntetyku ten J1900 dostaje łomot od 12 letniego Quada, tego rzecz jasna najsłabszego. Jeżeli już musisz po kosztach, to może Am1, tam podstawki itx były tańsze i wydajność nieco lepsza.

To powinno byc nieco lepsze, a droższe nie jest.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/plyta-glowna-itx-msi-am1i-amd-athlon-5350-4gb

Nie wiem. Zatanowię się. Wróćmy do tematu zasilacza. 115W wystarczy pod taką konfigurację? Tzn. Nie będzie przeciążony

Pamietajmy o dysku m.2 - uciągnie?

Zależy od rzeczywistej mocy, J1900 bierze 10W, Pozostałe 25/35. Dodaj z 50W na resztę i masz wynik. Jeżeli zasilacz ma np. 60W na 3.3 przy 115, to nie, jeżeli natomiast każda linia może dać (jednorazowo) prawie 100% całkowitej wartości, to powinien dać radę. Pamiętaj tylko, że dysk zewnętrzny, klawiatura, myszka czy moduł wi-fi też swoje biorą. Nawet telefon się przez usb ładuje. :wink:

Do tej obudowy może będą pasować zasilacze formatu TFX. Mają inny rozstaw otworów wentylacyjnych, ale może będą się zgadzać otwory na śrubki, trzeba gdzieś w necie poszukać specyfikacji.

Od tej płyty ze 3x wydajniejszy jest Biostar A10N-8800. Ale niestety wersja na Allegro ma dosyć głośny wentylator, którego nie ma jak wyciszyć (zamknięcie płyty w obudowie wyraźnie wycisza, jednak nadal brakuje do bezgłośności). Zamontowanie cichszego wentylatora sprawi, że procesor będzie się przegrzewał.
Jest wersja 6.1 tego Biostara, z powiększonym radiatorem i wentylatorem, podejrzewam że sporo cichsza, ale niestety trudno dostępna w Polsce i za granicą kosztuje w okolicach 440 złotych (za takie pieniądze na zagranicznych stronach można trafić wydajniejszego A10N-9830E).

Mam laptopa z Celeronem 1005M, o wydajności zbliżonej do J1900 (okolice 1000 punktów na cpubenchmark), ale dawno temu nie włączałem. Ze 2 lata temu radził sobie. Jednak ten Celeron był 2-rdzeniowy, co daje 2x większą wydajność pojedynczego rdzenia od J1900, a to czasem ma większe znaczenie niż łączna wydajność wszystkich rdzeni.

Odnośnie tej płyty Gigabyte, to na pierwszy rzut oka widzę, że ma złącze PCI. Więc prawdopodobnie produkowana na jakieś rynki Trzeciego Świata, gdzie potrzeba tanich komputerów, ze złączem szeregowym i równoległym (jeszcze bywają używane stare drukarki ze złączem równoległym), oraz jakaś karta PCI.
Nie chce mi się teraz szukać specyfikacji, ale prawdopodobnie procesor i chipset nawet nie obsługują PCI, tylko dali na płycie jakiś mostek z pci-express.
Współcześnie w Polsce PCI jest kompletnie nieużywalnym standardem, nie ma już na to żadnych kart. Więc jeśli już, to lepiej poszukać czegoś z pci-epress. Ba, bywają z pci-e x16 dla kart graficznych, więc w przyszłości będzie można jakąś dołożyć (ale w tej obudowie zmieści się jednoslotowa, najwydajniejsze jednoslotowe to chyba GT1030).

Lepiej poszukać jakiś płyt z serii J4000, te procesorki są nowsze i wydajniejsze, bywają też już z J5000. Ale uważać na J3000, chociaż procesor J3060 można znaleźć w supermarketowych laptopach, ale jego wydajność jest jeszcze niższa niż J1900, nawet niższa od (nieprodukowanych już) Atomów X5.

Nie chce dodawać żadnych kart rozszerzeń bo się nie opłaca. Grafika bez sensu, dźwięk jest integra, a TV - kto teraz tego używa.

Ale jakieś zamienniki tego zasilacza o większej mocy - tak z 200 lub jak nie - 150W by były?

Prawdopodobnie nie, to jakieś dziwny format.

Musisz zrobić jak Kolega napisał: sprawdź tfx, może będzie pasował. Najbliższe wymiary ma.

Mam w domu jeden zasilacz tfx i właśnie nie pasował - tak to bym go wykorzystał i nie byłoby tematu

Ale gdzie poszukać oryginału - bo 115w teoretycznie sprosta moim wymaganiom ale lepiej mieć „wymówkę”

… u producenta obudowy. :wink: Napisz, jak znasz firmę, emaila, ze znajomemu się popsuł i wyrzucił, a teraz mu szukasz blabla i nie wiesz co to za zasilacz był. Może ktoś się zlituje i CI powie. :wink:

CFI Group ale emaila nie znam


Wiem tyle o tym zasilaczu. Może kupię ten egzemplarz, ale niechętnie.
To są właśnie koszty wymysłów jakiejś firmy.

Aktualizacja - ten zasilacz ma moc 150w, czyli jakieś 135.