Jaki zasilacz? pobór mocy

Czy jak kupie zasilacz ATX 3.0 na przyszłość np.750W a sprzęt pobiera ~300-400W, czy on dostosowuje pobór mocy tyle ile potrzebuje? czy pobiera 750W

Pobiera tyle ile potrzebuje.

Nie wiem co znaczy na przyszłość?
Dla normalnego kompa gemingowego na pewno wystarczy z zapasem. Ale możesz wsiąść 1 KW - tylko on nie wchodzi do każdej obudowy. O większej mocy zawsze możesz mieć.
Jeżeli masz zamiar coś zbudować na płycie wieloprocesorowej z np AMD Ryzen Threadripper 3990X 64 rdzeniowymi to nie wystarczy - jeden ma moc około 300 W

Tak jak przedmówcy zauważyli, pobiera tyle ile potrzebuje (dlatego mierzymy „pobór prądu”) a jedyny dodatkowy koszt mocniejszego zasilacza jest w momencie jego kupna.

Oczywiście pewne różnice w poborze prądu będą ale to już zależy od klasy zasilacza.

Jakie różnice? markowy zasilacz

Tak już kupuje Threadripper z 64 rdzeniami, nie wiem po co mi to, 8 jajek wystarczy, może wy macie tyle siana

Jak mam zasilacz 1000W a sprzęt potzrebuje 300W czy on działa tak że pobiera np. 800W czy tylko 300W mi o to chodzi, czy ja piszę po chińsku

Może nie piszesz po chińsku, ale nadal śmiesznie.

Już ci tłumacze.
Zasilacz ma napięcia 3,3 5 i 12 V
I ty chodzi o prądy muszą ci wystarczyć dla podzespołów…
Oczywiście jak masz zasilacz 400 W i ci pobiera 300 W i włożysz tam 1000 W to ci będzie pobierał 310 W (dlaczego nie 300 tylko 310 - bo idzie więcej na stary w zasilaczu)
1000 W to test maksymalna moc obciążenia.
Tylko w zależności od konfiguracji komputera możesz mieć no 12V/5A 5V/2A albo 12V/3A 5V/4A - napisałem tak dla przykładu, czyli moc jest mocą a prądy muszą zapewnić zasilanie elementów.
obraz
obraz

Zobacz sobie 100 W różnicy a jaka róznica w prądach
Dlatego zasilacz trzeba dobrać większy
Ostatecznie - ja ci pobiera 300 W a ze tam włożysz 3 KW to ci będzie pobierał np. 330 W z uwagi na stracy na rdzeniach w transformatorach i na dławikach w zasilaczu
Myślę że ci wyjaśniłem

Dla przypomnienia, zasilacz o większej mocy tak samo jak o mocy na styk wcale nie jest korzystny, bo dobre zasilacze mają najwyższą sprawność w zakresie 40-60% mocy maksymalnej, wtedy marnują najmniej energii i wydzielają najmniej ciepła. Ogólnie najniższą sprawność mają w zakresie do 20% i od 80%. Wtedy marnowanie energii i wydzielanie ciepła jest największe.

Te lepsze pod dużym obciążeniem nadal mogą radzić sobie bardzo dobrze.

No tak średnio, zależy od sprawności zasilacza




https://www.clearesult.com/80plus/manufacturers/230V-Internal

Po co mi te wykresy i statystyki, załóż sobie temat, ja pytałem czy zasilacz bedzie pobierał 300W jak mam zasilacz np.1000W

Odpowiedź przecież dostałeś. Przy okazji przeczytaj sobie te wyjaśnienia, to będziesz coś wiedzieć na przyszłość.

Odpowiedzi dotyczące sprawności są bardzo dobre. Wynika z nich, że gdy dla przykładu pobór masz 300W a akurat sprawność znacznie mocniejszego zasilacza będzie w tym punkcie kiepska to lepiej rozejrzeć się za innym zasilaczem (takim, który ma najlepszą sprawność w interesującym Cię zakresie).

Jak chcesz dokonać jak najlepszego zakupu, to przed kupnem postaraj się znaleźć wykres sprawności i zobacz jak zasilacz zachowuje się w interesującym Ciebie przedziale.

Z drugiej strony nie są to jakieś szalone różnice. Certyfikat sprawności powinien być wg mnie przynajmniej „80 Plus Bronze”.

Kiedy będziesz kupował zasilacz w standardzie ATX 3. i bedziesz nosił się z myślą kupna dobrej karty graficznej to musisz patrzeć nie tylko na Power WATT, czyli ile watów standardowo moze zapewnić na całość, plus jakis zapas (To policzysz kalkulatorami mocy, online) ale równiez na POWER EXCURSION.
To drugie jest bardzo wazne bo opisuje ile maksymalnej mocy w określonym czasie zasilacz jest w stanie zapewnić.
Powinno być 2 x deklarowana moc.

P.S. Zarzyj na testy zasilaczy. np.