Jaki zasilacz powinienem wybrać?

Chciałbym zmienić zasilacz w moim komputerze. Obecnie mam dołączonego do obudowy Logic 500W ATX. Jak wiadomo jest on na czarnej liście zasilaczy. Ogólnie jakoś sobie radzi (przegrzał się tylko 2 razy), ale słyszałem, że te zasilacze mogą doprowadzić do spalenia komputera. Dlatego zastanawiam się nad kupieniem nowego. Z tego powodu mam kilka pytań:

  1. Czy to prawda, że zasilacze tej firmy lepiej wymienić? Na forach tak piszą, ale widziałem opinie, że zasilacze z czarnej listy nie zawsze są beznadziejne.

  2. Jakiej mocy zasilacz powinienem wybrać do komputera z sygnaturki? Skorzystałem z kalkulatora mocy, ale pokazał mi, że wystarczy około 260W przy 100% obciążeniu, a jak jakieś 6 miesięcy temu testowałem było około 490W.

  3. O co chodzi w zasilaczach z odpinanymi kablami? Czy warto takie kupić?

  4. Czy źle dobrany zasilacz (o ile można go źle dobrać) może doprowadzić do uszkodzenia komputera?

  1. tak, warto wymienic, poniewaz taki zasilacz jest po pierwsze niewiarygodny pradowo (i napieciowo), a dwa skladany z najtanszych czesci, wiec nie dajacych gwarancji trzymania parametrow w ciagu dluzszego czasu lub pod obciazeniem,

  2. markowe 450-500W wystarczy - byle mialo te minimum 30A na linii/liniach 12V,

  3. mozesz odpiac czesc kabli lub wszystkie - pozwala utrzymac porzadek w obudowie, bo zbedne wiazki po prostu odpinasz i chowasz do szuflady 8)

  4. w sumie tak - zle dobrany mocowo ale markowy, po prostu sie wylaczy (zadzialaja zabezpieczenia), nie markowy po prostu sie spali pociagajac (lub nie) jakies inne czesci za soba do grobu

jesli ma za duzo mocy a komputer nie potrafi go obciazyc lub nie stresuje sie go za mocno, to w przypadku markowych nalezy spojrzec jaki ma certyfikat spawnosci - ponizej bronze nie warto schodzic, poniewaz sama nalepka 80+ oznacza ze zasilacz osiaga taka sprawnosc pod obciazeniem 10-50-80% (typowe testy), lecz nie oznacza ze bedzie mial taka sprawnosc poza tymi wartosciami, np. w tzw hotbox’ie, czyli w temperaturze otoczenia 45C i wyzej (de facto, to sa zblizone warunki do tych panujacych w slabo wentylowanej budzie)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Dokładnie. Ten zasilacz (i generalnie producent) znajduje się na czarnej liście. Jak najbardziej może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów komputera (w najlepszym wypadku tylko zasiłka wyzionie ducha), ponieważ takie zasilacze mają zazwyczaj kiepskie zabezpieczenia (o ile w ogóle posiadają).

  1. Tak, lepiej wymienić.

  2. Corsair, OCZ, BeQuiet, Fortron. 400W.

  3. Zasilacze z odpinanymi kablami to tzw. zasilacze modularne. Chodzi o to, że odpinasz niepotrzebne kabelki i masz z tego podwójną korzyść: lepszy obieg powietrza w obudowie oraz walor estetyczny.

  4. Jeśli jest z czarnej listy albo ma za małą moc - tak.

edit: clockwork uprzedził.

Bardzo dziękuję za pomoc :smiley:

Szczerze to powtarzacie rzeczy usłyszane gdzieś (nie poparte własnym doświadczeniem)

Baaa powiem więcej… piszecie rzeczy sprzeczne.

Według waszych “rankingów” Logic jest na czarnej liście a Modecom na białej A PRZECIEŻ LOGIC TO PRODUKT MODECOMA.

Fakt jest ona bardziej budżetowym produktem (tańszym i gorszym) ale nie zgodził bym się że jest awaryjny.

Jak można stawiać w jednym rzędzie Logica i Akyge czy Power Color-a ?? !!

Weźcie te trzy zasilacze do ręki a przekonacie się że ten ranking nie jest do końca sprawiedliwy)

Pracuje w sklepie komputerowym (serwis) i montujemy naprawdę różne zasilacze.

Fakt Logic nie dorówna Corsair-owi czy OCZ-owi ale na boga nie popadajmy w paranoje.

Logic 500W spokojnie daję sobie radę z mocnym 2 rdzeniowym procem i np. 9800gt

A jeżeli chodzi o awaryjność Logic-ów to jest na prawdę znikoma

(i nikt mnie nie przekona bo wiem ile rzeczy wraca i co wysyłam a podejrzewam, że przez ręce przeszło mi więcej kompów niż Wam (nie ubliżając nikomu))

U Nathan7 faktem jest że Logic 500 mógłby nie zdać egzaminu z powodu proca dlatego w tym danym przypadku nie mam “zastrzeżeń” do waszych porad.

Moja wypowiedz ma tylko na celu uświadomienie, że bezsensu jest powtarzanie czyichś postów i opinie jeżeli sami nie mieliśmy choć trochę doświadczenia w tym temacie

Pozdrawiam

raczej Youngyear, bo vulcano i MC robi FSP 8)

tylko tu nie chodzi KTO robi, tylko jak i z jakich komponentow… waga tez sie liczy, a jak puszka trzyma powietrze, to jak moze jeszcze pedzic kompa?

i powiedz mi prosze, ile zabezpieczen i jakie ma ten Logic? skoro naprawiasz, to chyba wiesz na jakich ukladach sa zrobione pfc i koncowki mocy? na ile stopni sa?

pytam, bo nie mialem mozliwosci rozebrania takiego… zasilacza

ps. ja nie pracuje w serwisie, ale przerob tez mam niezly i wystarczy rzut oka do srodka by sie przekonac co warty zasilacz :roll:

Ja mam Chieftec, i polecam.

Feel też jest od Modecoma i też jest na czarnej liście, ale Modecom nie robi zasilaczy tylko dla niego robią inne firmy, Modecom tylko swoje naklejki daje, tak samo jak robi to OCZ, Corsair, Tagan, Be Quiet, Chieftec, Pentagram.

Modecoma MC robił FSP, ale już nie robi, Volcano robi CWT który robi też Chiefteci CFT-XXX-14C i Corsairy VX550, TX750-850 i HX1000.

To 450 W mi wystarczy, czy lepiej wziąć 500?

450W wystarczy, a nawet 400W.

wacek4 ,

A jakie ten zasilacz ma zabezpieczenia? Jaką ma faktyczną moc? Jak trzyma napięcia? Gdzie wiarygodne statystyki nt. jego awaryjności na które się powołujesz?

Osobiście potwierdziłeś defekt w jakości. Nie zaryzykowałbym postawić na Logicu Quada i grafiki z apetytem.

Jestem świadom, że nisko-średnia półka zasiłek pokrzywdzonych przez los [czyt. demonizowanych na forach internetowych przez wszelkiej maści zgraję fanatycznych geeków pragnących władać cyberprzestrzenią i straszących plebs dla rozrywki i dowartościowania] stanowi dobrą ofertę w polskich sklepach komputerowych dla przeciętnego Kowalskiego, ale na litość… Why so serious?

Pozdrawiam.

Znalazłem zasilacz, ale ma w natężeniach podane coś takiego:

natężenie przy napięciu +12V1 19.00 A

natężenie przy napięciu +12V2 19.00 A

natężenie przy napięciu +12V3 19.00 A

Czy te natężenia się sumują czy coś w tym stylu? Mowa tu o tym zasilaczu http://www.komputronik.pl/index.php/product/65286/Podzespo_y_PC/Zasilacze_do_obud_w/Cooler_Master_Real_Power_Pro_520W_Modular.html

Czy będzie działał jak trzeba? A może ktoś miał z nim jakieś doświadczenia? Stwierdziłem, że wezmę zasilacz około 500W na wypadek jakiejś drobnej rozbudowy komputera. Aha a czy standard zasilacza, czyli ATX 12V 2.3, EPS 12V V2.91 będzie kompatybilny? Dotychczas miałem zasilacz o standardzie ATX / ATX 12V 2.2

http://www.agito.pl/zasilacze/ocz-z-ser … r=1:350960

Dłuższa gwarancja, ma mocniejszą linie +12V (44,5A, a CM RP M520 ma 37A), wyższa sprawność potwierdzona certyfikatem 80 Silver.

CM wedle wszelkich znakow robi AcBEL, raczej pomniejszy producent OEM…

teoretyczne 57A (3x 19A) pewnie sa mozliwe przez chwile, sumarycznie (bo i tak zasilacz ma jedna linie wirtualnie rozdzielona na trzy) zdzierzy jakies 40A, czyli moze byc 8)

Chyba wezmę ten w takim razie. http://www.agito.pl/zasilacze/ocz-z-series-550w-sli.221.360713.html?attr=1:350960

Ja też mam Chieftec 400 W i jade na configu E7500 2.93 @ 3.66GHz , GIGABYTE EP35-DS3R ,EVGA GTX 280 OC , CORSAIR 1066MHz CL5 2x1GB ,HDD WD 250 GB ,NAGRYWARKA LG i śmiga na 400W . napięcia sprawdzałem miernikiem 12v to 11.98 , a pod obciążeniem 11.96 więc ok, bo odchył to 5 % w normie ATX a w moim przypadku odchył wynosi ok. 0.4% . Też ostatnio poczytałem o zasiłkach i się najarałem na Corsaira 520 po przeczytaniu tego artykułu: http://www.frazpc.pl/artykuly/555/Porow … /do/450PLN ale stwierdziłem poczekam wstawie nową kartę (przed 8800gt - po EVGA GTX 280)i zobacze ,i co? chodzi jak talala i znalazłem jeszcze to :http://nvision.pl/Demony-predkosci-GeForce-GTX-280-i-GTX-260–Articles-198-ndetails-18.html Po przeczytaniu się uspokoiłem i zacząłem nawet kręcić .Pozdrawiam.