Jaki zawod ? Jaka szkola ponadgimnazjalna?

Witam. Chodze do 3 gimnazjum… i nie wiem do jakiej szkoły iść :confused: liceum na pewno nie bo mam za słabe oceny i nie chce iść do liceum… myślę o techniku, ale jakim ? Tata jest budowlańcem od ponad 15 lat, często mu pomagam czasami sam np. Układam płytki czy maluję ściany, równam… Nawet dużo umiem i wszyscy mówią, że bardzo dobrże mi to wychodzi. Tata nie chce abym był budowlańcem bo to ciężka praca… Ale on pracę ma bez przerwy w Polsce albo za granicą…

Czy budowlańcy są poszukiwani ? Czy może lepiej wybrać mechanika ? (Cała moja rodzinka ma wspólną pasję -motocykle… dziadek mechanik, tata tez wszystko naprawi… dużo się od nich nauczyłem…) co lepsze ? A może jakiś inny zawód ? Czekam na waszą opinię.

Ogólnie rzecz biorąc, fachowców od wszelkiego rodzaju spraw remontowo-budowlanych - a szczególnie specjalistów typu elektrycy, hydraulicy itp. - na rynku pracy brakuje. Poza tym praca stabilna, bo zawsze ludzie będą remontować mieszkania. Tylko czy do położenia gładzi i odmalowania ścian potrzebna jest jakaś konkretna szkoła? Jeśli technikum, to myślę że kształcące w jakimś konkrentnym kierunku związanym z budowlanką, np. elektryk, hydraulik, cykliniarz czy cokolwiek w tym rodzaju.

 

Ale to zawsze praca fizyczna.

 

Jaki zawód? Wybieraj to co lubisz, i jest w miarę perspektywiczne.

Dobry budowlaniec zawsze będzie miał pracę, szczególnie w wykończeniówce. A, że ten fach lekki nie jest, to druga sprawa. Rynek jest zapchany nieco typem malarz-tynkarz-akrobata, ale dobry fachowiec to skarb.

Mechanik - też znajdzie pracę, ale liczy się doświadczenie oraz wiedza.

Podstawa to wybrać to, co czujesz bardziej - nie jest sztuką wpakować się w bagno, do którego nienawidzisz wstawać rano (bo długo tak nie uciągniesz i rzucisz to w cholerę).

Czasy są jednak oryginalne i zmienne - nowej szkoły jeszcze nie wiąż z tym, że będziesz dany fach wykonywać do emerytury. Znam chemika po studiach, co jest kierownikiem programistów w korpo, jak również takich po ochronie środowiska, a dziś siedzą w reklamie oraz informatyce. Nigdy nie wiesz, jakie ścieżki jeszcze napotkasz.

Żeby być budowlańcem, który maluje ściany, nie trzeba kończyć szkoły. Wybrałbym mechanika. Przyda Ci się to nawet w życiu, jeśli nie w pracy.

Myślę, że zawodem z przyszłością jest zawód psychoterapeuty. Studia nie są proste, ale warto je zrobić. Chcąc zdobyć dobrą pracę, warto udać się staż, które podniesie nasze kompetencje zawodowe. Robi się go w klinikach, takich jak ta: https://psychomedic.pl/staz-dla-psychologow-psycholog-praktyk/