Jaki zestaw PC do gier do 4000-4500 zł?

Planuje wymienić moją leciwą już jednostkę na coś porządnego. Komputer ma służyć do gier przez najbliższe kilka lat. Nie będę go podkręcał, bo się na tym nie znam.

Oto moje propozycje. Mile widziana każda sugestja:

Obudowa:
SilentiumPC Aquarius AQ-X70W Pure Black

Zasilacz:
SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

Płyta główna:
Gigabyte Z370 AORUS Gaming 3

RAM:
Corsair 16GB DDR4 (CMK16GX4M2B3000C15)

Grafika:
Palit GeForce GTX 1060 Super JetStream 6GB GDDR5

Procesor:
Intel i5-8400 2.80GHz 9MB BOX

Dyski:
Toshiba P300 2TB 3,5"

oraz

Goodram Iridium Pro 240GB 2,5" (SSDPRIRIDPRO240)

Od razu kilka pytań.
Czym właściwie oprócz wymiarów różnią się te trzy karty i którą wybrać:
(GVN1060WF2OC6GD)
(GVN1060AORUSX6GD)
(GVN1060G1GAMING6GD)
Czy waszym zdaniem opłaca się dołożyć tą stówke na taktowanie ramu 3000mhz?

Wszelkie sugestie mile widziane

Karty różnią się chłodzeniem, a przez to kulturą pracy.
http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=299970
Ten zestaw będzie wydajniejszy. Spójrz o ile 8400 jest szybszy od 7600K https://www.purepc.pl/procesory/test_intel_core_i5_8400_vs_amd_ryzen_5_1600_wojna_szesciu_rdzeni?page=0,10 Procesor nie umożliwia podkręcania. Brakuje jednak tanich płyt głównych pod nowe intele, jeśli nie spieszy ci sie z zakupem warto poczekać na tańsze chipsety. Pamięć aktualnie również jest rekordowo droga. Może nawet korzystniej wziąć 8GB, a ewentualnie kolejne 8 dokupić po obniżkach. Grafika, która jest w zestawie ma pół pasywne chłodzenie, dysk na trwałych kościach mlc. Reszta podobna, poza dyskiem 1TB zamiast 2TB.
Inna alternatywna to zjazd z SSD na 128GB i ram 8GB RAM 3000MHz i robi się miejsce na GTX 1070 WF2.

Dzięki za odpowiedź. Nigdy nie miałem do czynienia z Palit a z Gigabyte mam już jakieś doświadczenia. Jakie są różnice między tymi kartami?
Dzięki za sugestie z procesorem na pewno bardzo przydatna.
Nagrywarkę przełożę ze starej jednostki.
Czyli zasilacz bez problemu uciągnie wszystko?
Chłodzenie pod procek. Kupować lepsze czy montować standardowe.

Chłodzenie palita będzie cichsze od gigabyte i jednocześnie sama karta chłodniejsza. Choć różnice nie są duże. Mówię o wersji WF2 vs JS. Model Gaming X ma wysoką jakość wykonania sekcji zasilania, podświetlanie rgb i kulturę pracy bez zarzutu. Na pewno jest sporo lepiej od np. msi armor. Bardziej te karty rozważałbym pod kątem ceny i idącej za tym opłacalności.
Zasilacz będzie całkowicie wystarczający, tutaj model 450W także byłby wystarczający. Mocniejszy będzie pracował przy niskim obciążeniu więc ma szansę być cichszy.
Akcesoryjne chłodzenie warto dokupić gdy zależy ci na dobrej kulturze pracy. Box Intela jest wystarczający do schłodzenia procesora, szczególnie bez OC. Chłodzenie Spc Fera 3 byłoby okej jeśli miałbyś kupować inne.

Dzięki za zainteresowanie tematem.
Edytowałem pierwszy post, żeby było wiadomo co ostatecznie wybrałem.
Jaka karta będzie lepsza:
Palit GeForce GTX 1060 Super JetStream 6GB GDDR5 (192 bit)
vs
Palit GeForce GTX1060 JetStream 6GB DDR5 192bit
Różnice są marginalne.
Jeżeli chodzi o dysk również wymieniłem zgodnie z sugestią.
Co do ramu:
Corsair Vengeance czy G.Skill
Najwięcej wątpliwości mam co do płyty głównej. Jaki wybór byście polecali. Na chwile obecną nie ma za bardzo w czym wybierać.

Różnice między Jetstream a wersją Super to zwiększone taktowania w tej drugiej wersji. Przy niedużej dopłacić można wziąć wersję Super Jetstream.
W przypadku pamięci nie opłaca się nadmiernie przepłacać, szczególnie że ceny pamięć są aktualnie zawyżone. Dowolne 3000MHz lub szybsze będą okej. Możesz co najwyżej dopasować pod kątem kolorystyki w obudowie.
Co do płyty, masz jakieś dodatkowe wymagania czy ot, ma po prostu działać? Podstawa czyli chipset w obu będzie taka sama, reszta to głównie dodatkowe bajery.

Co do płyty chciałem, żeby miała wi-fi ale na chwile obecną mają ją tylko najdroższe modele a już przekroczyłem budżet. W przyszłości dokupię osobną kartę sieciową. Specjalnych wymagań nie mam, ma być po prostu dobra w swoim przedziale cenowym.Myślę, że poczekam jeszcze z miesiąc, bo wybór nie jest duży.
Jeszcze pytanie czy dokupywać jakieś dodatkowe wentylatory

Wi-Fi lepiej dokupić osobno, modele z wbudowanym, jak zauważyłeś kosztują krocie. Obudowa SPC z koszyka esc ma już 3 wentylatory Sigma Pro. Więcej do zapewnienia dobrego flow w obudowie nie potrzebujesz.

W specyfikacji procka jest zapis, że max taktowanie ramu 2666mhz. Będzie jakaś róznica jak wstawię wyższą?

To częstotliwość natywnie obsługiwana przez CPU, jeśli tylko płyta główna obsługuje większe taktowania to bez problemu taką pamięć będzie działać. Kwestia włączenia X.M.P w BIOS.

Mam wątpliwości graniczące z pewnością, że niestety potrzeba płyty z serii 300. Procek nie będzie do tej pasował.
W niektórych sklepach jest możliwośc aktualizacji biosu. Co myślicie o tym?

Tak, pod 8 gen potrzeba płyt pod Z370. Aktualizacja tutaj nie ma znaczenia.

Jasne, to były dwa osobne pytania ;).
Po prostu nie wiem czy przy zakupie opłaca się brać takie coś w pakiecie skoro płyta jest świeżo po premierze. A co do samej płyty z370 wybór na razie jest praktycznie żaden.

Czemu wybór jest żaden? Spójrz ile mamy modeli w sprzedaży


Aktualizacja BIOS miała sens w przypadku płyt pod np. H110M, które obsługiwały procesory serii Kaby Lake dopiero po aktualizacji BIOS. Ze starym BIOS komputer się nie uruchamiał. Potem nowe rewizje płyt miały już fabrycznie zaktualizowane BIOS’y i aktualizacja stała się zbędna. Oczywiście nadal można wykonać ją samemu. Każda kolejna wersja wnosi poprawki.

Na razie mało jest testów i opinii płyt z370. Która będzie najlepszym wyborem pod mój zestaw?
Te najtańsze nie mają wyjścia optycznego. Pytanie czy to będzie dobrze działać jak podepnę TV pod HDMI a następnie z TV optycznym pod kino.

A co byscie powiedzieli na wymianke SSD na taki: