Jakie akcesoria muszę dokupić by udostępniać internet na tych sprzętach

(Albatraoz) #1

Witam

System ubuntu, komputer stacjonarny core duo, 3 gb ram, nvidia 440, GA-G31M-ES2L, ale to chyba mało istotne, do rzeczy:

Posiadam internet radiowy, kabelek z anteny idzie do zasilacza, z zasilacza do komputera i tyle. 

Gdy chcę skorzystać z internetu w drugim pokoju (również komputer stacjonarny) odłączam kabel z komputera (ubuntu) i wpinam go do komputera w drugim pomieszczeniu, w pierwszym pokoju (na ubuntu) internet rzecz jasna zostaje odłączony.

Na dole jest jeszcze laptop, który posiada wifi , więc można nim odbierać, w tej chwili jest cały czas offline.

Czy można użyć komputera (tego pierwszego z ubuntu), a raczej co dokupić, tak by oprócz korzystania, udostępniać internet do drugiego pokoju i na dół do laptopa?, a najlepiej, również wtedy gdy jest on wyłączony.

• do stacjonarnego kompa w drugim pokoju z windowsem potrzeba kartę, tyle wiem

• do laptopa nie trzeba nic 

Jak to zorganizować w miarę małym kosztem. proszę o wskazówki, linki, aukcje, wszystko co może być pomocne.

pozdrawiam

(Veers) #2

Potrzebujesz router z wbudowanym Acces Pointem (WiFi) i możliwością klonowania tzw. adresu MAC (klonować musisz adres karty sieciowej do której masz obecnie wpięty kabel z radiówki). Do drugiego komputera musisz dokupić kartę WiFi.

Co konkretnie kupić ? Ciężko doradzać, nie znając budżetu, topologi budynku i potrzeb związanych z budowaną siecią.

(Saphrii) #3

tak, jak wyżej napisał Veers, potrzebujesz router wifi, jednakże:

• funkcjonalność klonowania MAC nie jest tu raczej konieczna (choć dostępna bodaj w każdym współczesnym routerze), skoro ot tak przełączasz kabel między komputerami w 1. i 2. pokoju.

• do komputera w 2. pokoju niekoniecznie musisz kupować kartę WiFi - może łatwiej będzie przeciągnąć kabel (skrętkę) i podłączyć do routera razem z komputerem nr 1.

• topologia budynku, a także materiały z jakich jest wykonany może determinować wybór umiejscowienia instalacji routera, tak by na dole sygnał wifi dla laptopa był optymalny - jeśli miejsce okaże się na tyle karkołomne by dociągnąć tam przewody od komputera 1 i 2, to wygodniej będzie zainwestować w dwie karty wifi dla tych komputerów.

(Albatraoz) #4

Panowie dzięki za pomoc

• Laptopa na dole na razie zostawiam i proszę o odpowiedz na poniższe pytanie:

zasilacz wygląda tak:

28u796q.jpg

czy jeśli kupiłbym coś takiego 

“ADAPTER ROZDZIELACZ LAN RJ-45 NA 2x”

http://allegro.pl/adapter-rozdzielacz-lan-rj-45-na-2x-rj-45-delock-i5818205502.html

to czy mógłbym ten rozdzielacz podłączyć do gniazda LAN i do rozdzielacza podpiąć komputery w dwóch pokojach?

Kable posiadam dwa, tylko non stop trzeba  nimi wachlować.

Czy takie zastosowanie podzieliłoby prędkość łącza na połowę? I czy byłoby możliwe korzystanie jednoczesne z internetu na dwóch kompach?

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki, sory za lamerskie pytania, ale noga totalna jestem jeśli chodzi o sieci :frowning:

(Longhorn2009) #5

Właściwie rozwiązanie tego problemu czyli router już dostałeś. Pod radiówkę wystarczy choćby tani TP link np TL-WR843ND. Zyskasz WiFi i niezależny dostęp do internetu z każdego komputera. Z rozdzielaczami nie kombinuj bo służą do specyficznego celu, w twoim przypadku nie zadziała. 

(Albatraoz) #6

Faktycznie to urządzenie służy do zupełnie czego innego, najlepiej będzie kupić ten TP link, zmieszczę się w stówce, jednak do konfiguracji i podłączenia zamówię technika od dostawcy internetu - on nie będzie zachwycony, bo ta firma też oferuje routery, ale najtańszy za 170 + montaż i konfiguracja. Także średnio mi się to na razie opłaca, dzięki za pomoc.

Longhorn również dzięki, wyczerpałem limit plusów, na pewno nie zapomnę przyznać jutro.

pozdrawiam

(Saphrii) #7

podstawowa konfiguracja domowych routerów jest na tyle banalna, że szkoda brać technika, a i tak przecież za darmo tego nie zrobi.

Końcówkę kabla którą obecnie wpinasz do komputera  nr 1 wepniesz w port WAN routera. Z portów LAN wychodzisz na stacjonarki. Laik może po zalogowaniu się na router uruchomić kratora, który poprowadzi za rączkę, najpewniej sam poustawia wszystko z automatu i po chwili masz internet zarówno po wifi, jak i na portach lan.

Jak Ciebie mimo wszystko to przerasta, warto spytać jakiegoś młodego sąsiada czy za tabliczkę czekolady to ustawi :slight_smile:

(Albatraoz) #8

Poradziłbym sobie spokojnie z konfiguracją, nadmienię jeszcze, że mam w domu takie urządzonko (o którym wcześniej celowo nie wspomniałem)

http://www.dobreprogramy.pl/Andrino-przystawka-telewizyjna-po-polsku,Lab,31307.html

2zdugdg.jpg

Jest na androidzie, podłączyłem do niego internet i ustawiłem jako punkt dostępu, dzięki czemu miałem neta na laptopie po wifi.

Jednakże jest sporo minusów przy takim rozwiązaniu

- brak internetu na dwóch kompach stacjonarnych

• andrino to to totalna lipa i często wiesza, nie bez powodu zaprzestali produkcji i porzucili ten projekt

Nadaje się tylko do odtwarzania muzyki z pendriva, bezprzewodowy pilot-klawiatura jest bardzo wygodny.

PS.

Czekolady nie zamierzam dawać dzieciom za pomoc w konfiguracji, bo statystyki dot.  młodych osób z nadwagą są przerażające :slight_smile: :slight_smile:

g_--x--_-_31307x20120403163554_00.jpg

(Saphrii) #9

No skoro sobie poradzisz, to skąd pomysł z technikiem? :wink: Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, czyli ładne hasełko na router, ładne hasełko na dostęp do wifi szyfrowanie WPA2 AES oraz dla pewności wyłączenie WPS o którym ostatnio dosyć głośno.

ps. to chociaż jabłuszko, albo marchewkę :stuck_out_tongue_winking_eye:

(Albatraoz) #10

Technik i firmowy router = ponad 200 zł

Router z allegro lub morele = 100 zł, najprawdopodobniej bym sobie poradził, ale wątpliwości się pojawią w głowie.

PS.

Kabel który idzie do drugiego pokoju jest złożony z kilku części :smiley:

połączyłem każdy z ośmiu przewodów odpowiednio kolorami, zaizolowałem taśmą i smiga jak ta lala. Nie ma strat. Na elektrodzie pisali, że można tak łączyć, byleby wilgoć się nie dostawała.:smiley:

(Saphrii) #11

Od wątpliwości jest forum, można także przećwiczyć tp-linka na  emulatorze http://www.tp-link.com.pl/emulators.html

PS. Na krótkim odcinku przy 10/100 ujdzie taka partyzantka, skręcić można, tylko ciasno, by jak najmniej było przewodu parowo nieskręconego. Nigdy nie wiadomo kiedy takie coś trafi. W takich wypadkach lepiej zastosować łącznik LSA, lub beczułkę (ale przy niej trzeba mieć zarobione końce)