Jakie algorytmy wykorzystują routery/switche

Witam,

takie pytanie ogólne jak w temacie. Wiem, że Kruskala, Prima, Djikstry.

Ale nie rozumiem tego, założmy, że jest jakaś tam skomplikowana sieć, komputery switche i takie tam są różnie popodłączane, po prostu mamy spory graf ważony.

Jak teraz zadziała jakiś komputer chcąc wysłać dane do innego, jakie algorytmy użyje? Może najpierw zapoda jakiś mini pakiet, aby sprawdzić to i owo.

Wszystko co kto wie niech pisze, bo ja się na tym nie znam - dlatego nie wiem jak konkretnie pytanie postawić, tzn nieco wiem o algorytmice grafowej, ale nic o tych sieciach

pozdro

Poczytaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Trasowanie … nikacja%29 oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Protoko%C5%82y_trasowania jak również zaglądnij do poszczególnych protokołów tam wymienionych.

Routery, przełączniki i mosty “uczą się” adresów. Np. taki przełącznik ma tablicę z zapisem, który port prowadzi do danego adresu MAC. Jeżeli ma przekazać pakiet do nieznanego adresata, wysyła zapytanie po wszystkich portach z wyłączeniem tego, którym dotarł pakiet.

a jest w jakiś sposób użyty Djikstra?

Jeszcze z tych znanych jest Algorytm Bellmana-Forda czy też Forda-Fulkerson’a.

Co do ostatniego pytania to wykorzystywany jest do szukania tzw najkrótszej ścieżki między innymi w algorytmie OSPF oraz nieco mniej popularnym IS-IS.

pzdr

czyli komputer wysyła jakiś mini pakiet i w ten sposób szuka minimalnej ścieżki do docelowego komputera, a dopiero potem wysyła właściwe dane, czy jak to mam rozumieć?

Co kilka minut aktualizują tablice rutingu w swoim otoczeniu,stąd wiedzą jaki jest stan sieci i jakie są najkrótsze drogi dojścia do komputerów w sieci,te mechanizmy są wpisane w same protokoły sieciowe,np. pakiety o stałych numerach za długo krążące po sieci są kasowane,mają swój czas życia,chroni to przed zapchaniem sieci

Witam,

Jestem nieco zadziwiony tym że kolega pyta o algorytmy matematyczne wykorzystywane w protokołach routingu (czyli o coś co czego wielu wielkich administratorów pewnie nie wie), a nie ma zielonego pojęcia jak w mega uproszczeniu działa router lub switch…

Nie wiem czy to coś wniesie do dyskusji, ale najprościej mówiąc:

Cała wiedza co gdzie wysyłać jest w routerach i przełacznikach, a komputer w zasadzie nie ma pojęcia że między nim, a drugim kompem jest 5 routerów i 10 switchy itp.

Komputer po prostu puszcza w kabel pakiet adresowany do x.y.z.v i wie że rdzeń sieci tam go dostarczy (tak bardzoo upraszczając).

Na router wprowadza się pewne dane o sieciach (grupach adresów) do niego przyległych i on dzieli sie nimi z innymi routerami. Routery wiedzą z jakiego interfejsu dowiedziały sie o jakich adresach (znowu bardzoo upraszczając).


Co do komunikacji wewnątrz sieci lokalnej (bez użycia routera) to dane są wysyłane do konkretnych adresów MAC a nie IP. Komp przechowuje w pamieci mapowanie IP-MAC

i jak zna MAC dla danego IP to nim adresuje pakiet i wysyła w sieć a jak nie zna to wstawia adres rozgłoszeniowy FF:FF…:FF z zapytaniem “kto ma taki MAC w sieci”.

Switch cały czas ogląda pakiety które do niego wysyłają podłączone kompy i zapisuje “port na którym przyszedł pakiet” - “MAC nadawcy pakietu”. Potem wie kto jest na jakim porcie podpięty.

Jak ze starości usunie wpis z pamieci to przekazuje otrzymany pakiet na inne swoje porty zalewowo i czeka aż jakiś odpowie, a w efekcie pozostawi wpis w tablicy switcha.

To tak na chłopski rozum (jest tam wiele niedoprecyzowań czy wręcz drobnych błedów dla ułatwienia zrozumienia).

pozdrawiam

To jest temat rzeka,wypożycz sobie książkę o sieciach komputerowych np. Tannenbauma,to co widzisz jako pojedyncza sieć jest stosem protokołów,jest siedem warstw sieciowych w uproszczeniu od programu do sprzętu i do kabla

np. programy działają w warstwie aplikacji,warstwa transportowa zajmuje się podziałem danych na pakiety,numeruje je,do tego każdy pakiet ma sumę kontrolną,żeby stwierdzić poprawność przesyłu,np. dzieli plik kilku megowy na kilkaset pakietów,poczytasz też o wykrywaniu awarii,czy odłączaniu jednej maszyny od sieci,jak ruter to wyłapuje i zamyka przerwany obieg pakietów z tą maszyną

Tak w telegraficznym skrócie. W routingu dynamicznym wykorzystawane są protokołu routingu wektora odległości oraz stanu łącza. Protokoły wektora odległości korzystają między innymi z algorytmu Bellmana-Forda, EIGRP (protokół opracowany przez Cisco) korzysta z algorytmu DUAL, a stanu łącza z algorytmu Dijsktry, nazywanym też algorytmen najkrótszej ścieżki SPF. Algorytm Bellmana-Forda polega na tym, że routery wysyłają swoim sąsiadom okresowe aktualizacje i przesyłają im całe tablice routingu, routery nie znają w ogóle topologii sieci. Protokoły routingu SPF, np. OSPF wysyła pakiety hello w celu poznania swoich sąsiadów, ustanawiają przyległość i wymieniają między sobą pakiety LSP, router zna całą topologię sieci, wie jak sieć wygląda i na tej podstawie wybiera najlepszą trasę i instaluje ją w swojej tablicy routingu.

Jeśli interesują Cię szczegóły, to musiałbyś zajrzeć do jakiejś literatury, bo opisanie tego zajęłoby sporo czasu.

Pozdrawiam!

Jak działa switch i jak wygląda komunikacja w sieci LAN

http://sieci-komputerowe.net/component/content/article/43-inne/110-jak-dziaa-switch-przelacznik

[zawiera animacje flash]

Myśle, że zrozumienie będzie łatwiejsze …

pzdr

Sory za kolor :wink:

bor1904 , czerwony kolor jest zarezerwowany dla administratorów forum, proszę poprawić swój post.