Jakie anteny w trudnym terenie

W miejscu docelowym odbioru sygnału na budynku mam zamontowaną antenę UBNT PBE-M5-300. Eksperymentuję z różnymi urządzeniami lecz efekty nie są idealne czy zadowalające.
Odległość w linii prostej nie jest wielka - zaledwie 2.6 km ale na drodze sygnału mam sporych rozmiarów drzewo, duże zaszumienie i mnogość stacji. Przypuszczam, że strefa fresnela nie jest idealna.
Na maszcie testowałem już PBE-M5-400 oraz Rocket M5 + antena 5G-17-90. Rozważam jeszcze do celów testowych zakupić używaną NS5M i zobaczyć jakie będą efekty.
Czy możecie mi przybliżyć do jakich warunków najlepiej stosować powyższe urządzenia?
Na chwilę obecną chyba najlepsze parametry udaje się uzyskać na PBE-M5-400.

5GHz fatalnie penetruje obiekty i ma mniejszy zasięg. Jak masz jakieś obiekty po drodze, to jakiej byś anteny nie użył będzie problem. Jeśli transfery nie przekraczają 100 to lepiej zastosować 2.4GHz, często uzyskuje się lepsze połączenie.

Telewizja naziemna 2 - gie piętro. I ■■■■ drzewo i tramwaj.
Był remont trakcji. Drzewo.
Szczecin -nadajnik super, ale drzewo.
Dobrze, że tego nie oglądam, ale kiedyś sprawdziłem.
\Wyryli w ziemi , położyli światełko do nieba.
Taki skrót myślowy, ale czasami serio , głupi słup
Ludzie cuda na paTYKU KUPUJĄ sprzęty… JA URWA 3 ANTENY ZMIENIŁEM I NIC, bo Drzewa

Na jesień sąsiad ma drzewo wycinać bo mu za duże urosło - upatruję w tym swojej szansy :slight_smile:
Na światło nie mam co liczyć - droga prywatna, działki sąsiadów, nie do przeskoczenia i to wszystko w centrum prawie 100 tyś. miasta.

Czasem ciężko przeskoczyć przeszkody z sygnałem po drodze. Jeżeli ma być to połączenie punkt-punkt to też bym szedł w 2.4Ghz jeżeli nie są potrzebne duże prędkości.
Jeżeli to kierowanie na wieżę z LTE to może warto rzucić okiem czy nie ma czegoś w innym kierunku?
http://beta.btsearch.pl/

A dlaczego akurat 2.4 Ghz ma takie właściwości pokonywania przeszkód?

Poniżej przykład, jakie tłumienie może dać drzewo:


(miej więcej po 9tej minucie)

Jest dwa razy mniej gęste, więc mniej go po drodze się wyłapuje. Podobnie jest np. z dźwiękiem, wysokie tony łatwiej wygłuszyć, ale niskie, basy, niosą się na wsiach z poloneza po wioskach. :red_car:

Tak samo jest z LTE 800 ma zasięg ze 100KM, ale już 2.6 może ze 3 w dobrych warunkach.

W mieście 2.4GHz dalej jak na 100M nie ma szans dobrze działać.
Interferencje zabiją dobre połączenie.
Podejrzewam, że i na 5GHz nie będzie idealnie.

W pomieszczeniu 2.4 idzie 1-2 ściany, czasami nawet mieszkanie obok, 5 zwykle zostaje w pomieszczeniu, jak przez jedną ścianę przejdzie to i tak jest dobrze.

Tym niemniej robiłem połączenia na Ubiquiti po kilka kilometrów, i jak anteny były na dachach wysokich budynków, bez przeszkód, to działało ładnie. Ale zwykle korzystałem z nieco innego pasma, Ubiquiti pozwalają wybrać nieco inne pasmo, dostępne tylko dla ich sprzętu, ale to raczej poprawia bezpieczeństwo nie zasięg.

Nie mam za wielkiego doświadczenia z WiFi przy dużych odelgłościach, jednak interfejs FastEthernet trochę średnio wypada w dzisiejszych czasach. No i też nie mogę nigdzie znaleźć informacji o zasięgu w km. Może spróbuj NanoBeam, np. NBE-5AC-Gen2 - zasięgo do 15km, interfejs GbE. Jeśli jednak masz przeszkody na drodze, może być ciężko.