Jakie chłodzenie do komputera

Witam

Chciałbym sobie kupić wentylatory do tej obudowy. Wyczytałem, że są dwa miejsca na nie (mam z tyłu jedno okrągłe miejsce, oraz z boku jedno kwadratowe).

Nie wiem jak się dobiera wentylatory, a więc tak:

  • z tyłu mam takie miejsce na wentylator, które ma szerokość od śrubki do śrubki 9 cm, wysokość tak samo a od śrubki do śrubki po przekątnej 12 cm.

  • z boku, które służy do chłodzenia procesora (mam Intel Pentium 4 3.4 GHz) mam już zamontowane ale te co mam ledwo wydmuchuje powietrze (bardzo powoli się kręci i to nie wina kurzu) (szerokość tej kratki to ok 7,5 cm a wysokość tak samo, i od śrubki do śrubki po przekątnej 10,5 cm)

Więc proszę w wybranie mi najlepszego chłodzenia na procesor oraz do tyłu obudowy, tak aby było dobre, pasowało, ciche i wydajne :wink: Cena obydwu wentylatorów łącznie nie ma przekraczać 150zł.

Więc na wydanie mam maxxx 150zł

Acha, i mógłby mi ktoś wytłumaczyć, jak się liczy, jaki wentylator do danej obudowy się kupuje, bo nie mam zielonego pojęcia (chodzi mi oczywiście o wymiary wentylatora, jakie ma mieć do danej obudowy)

I jeszcze jedno, wyczytałem jeszcze że obydwa miejsca są na wentylatory 80mm ale nie wiem, czy to prawda

Mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi i pomożecie mi.

Wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Więc tak,

  • wentylator 80mm, to wentylator o rozmiarach 80mm x 80mm (nie liczy się przekątna). Bierze się takie wentylatory, jakie masz miejsca w obudowie (od śrubki do śrubki po krawędzi a nie przekątnej)

  • wentyator nad procesorem powinien dmuchać na procka a nie wysysać z niego ciepłe powietrze.

  • podejrzewam, że coś źle pomierzyleś jeśli chodzi o bok obudowy. Nie ma takich wentylatorów :stuck_out_tongue:

  • jeśli obydwa miejsca są na wentylatory 80mm, to polecam te: http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,43417/ sam mam takie 2 (jeden z przodu obudowy wdmuchujący powietrze do środka i jeden założyłem na radiator na procesorze ze starego chłodzenia TermalTake Polo 735. Dodatkowo założyłem na tył obudowy taki sam wentylator, tylko 120mm, który wypompowuje ciepłe powietrze z obudowy. Wszystko chodzi pięknie i cicho a temperatury są niziutkie :]

Zawsze możesz sprawdzić, czy z przodu nie masz miejsca na wentylator i zamontować takie 3 :wink:

Witam

Dzięki za odpowiedź i poradę :slight_smile: Niestety z przodu nie mam miejsca na wentylator. Więc jak mam to zrobić ?? Kupić sobie podany przez Ciebie wentylator na procesor, który będzie dmuchał na niego a nie wydmuchiwał, a z tyłu zamontować też taki sam, tylko on będzie wydmuchiwał powietrze ?? Tylko mam pytanie, jak potem zrobić ustawić żeby jeden wdmuchiwał powietrze, a drugi wydmuchiwał, tzn. czy to zależy tylko od strony zamontowania ?? I jeżeli ktoś zna stronę, na której jest to pokazane, to proszę o link :wink:

Dziękuję i pozdrawiam

Tak to zależy od strony zamontowania, ale o to się nie martw bo na wentylatorze będzie oznaczenie strzałką którędy powietrze będzie wypychane tzn. z której strony.

Ok, wielkie dzięki. A macie jakieś propozycje co do tych wentylatorów, czy ten co podał kamil_w , jest wystarczająco dobry ??

Ja mam taki: http://www.allegro.pl/item385247783__qo … ncja_.html i Tobie polecam lub jeśli lubisz bajery to: http://www.allegro.pl/item385250246__th … _temp.html. Te: http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,43417/ może i ciche ale przepływ powietrza troszkę mały, ale to zależy od Ciebie co wolisz cisze czy wydajność.

Nie potrzebuje i nie chce świecących zabawek :wink: Chcę po prostu dobre, ciche i wydajne chłodzenie, które łącznie (za dwa wentylatory bez przesyłki) wyjdzie mi max 100zł :slight_smile:

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, to proszę pisać

Skoro tak to proszę, gdybym ja miał wydać 100 zł na dwie 80 to brałbym to http://www.allegro.pl/item386377625_xth … _dba_.html przede wszystkim ze względu na ciszę.

Ok, chyba wybiorę sobie te chłodzenie co podałeś finetto.

Dzięki za radę :slight_smile: Pozdrawiam

W dniu 26.06.2008 , o godzinie 13:35 został dopisany post przez me@djohnsc

Hej, dziś dostałem te dwa wentylatory (zamówiłem z komputronika) i mam pytanie, bo pierwszy raz będę coś montował w komputerze i nie mam zielonego pojęcia gdzie te dwa kabelki podłączyć ?? Tzn, jest jeden kabelek, ale rozgałęzia się na dwa o różnych końcówkach, jedna większe (z tego co czytałem i dopasowywałem do zasilacza, która faktycznie pasuje) a drugą nie wiem gdzie “wsadzić”. Czytałem, że do płyty głównej, ale ja nigdzie nie widzę takiego wejścia. Moja płyta główna to Gigabyte GA-945P-S3 I945P S775.

Acha, a czy w ogóle trzeba montować tą mniejszą końcówkę ?? Do czego ona służy i co się stanie jak nie wsadzę jej na swoje miejsce ??

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

to, co opisujesz to przejsciowka molex(duze)-3/4-pin pod wentylator z 12v i 5v - mozesz podlaczyc wentyle pod to lub bezposrednio pod plyte glowna - 3/4-pin wejscia cpu-fan i case-fan lub podobnie

mam problem z rozszyfrowaniem ‘mniejszej koncowki’ - tam wszystko pasuje do siebie, chyba ze sila…

:slight_smile:

clockwork chyba wiem co to może być. Otóż niektóre wentylatory mają dodatkową końcówkę by pod nią podpiąć następny wentylator. Zasilanie bierze bądź to molexem bądź z płyty głównej, ale tylko jeden jest podłączony. Podejrzewam, że to jest właśnie to. Kiedyś kumpel gdy na 8600GT miał pasywa kupił 12 od AC i właśnie miała taką złączkę.

jedyne, co przychodzi mi go glowy, to jakas przejsciowka, np:

TUNZALWEN0019.jpg

gdzie po jednej stronie jest molex a po drugiej 2x12v+2x5v

…lub przejscie z 4-pin na 3-pin

Jeśli to nie jest złączka, o której mówiłem to zapewne to jest adapter dołączony do kompletu, który ma obniżać głośność wentylatora.