Jakie chłodzenie zakupić na socket Fm2?

Witam

Zastanawiam się nad zmianą chłodzenia na swoim procesorze , cena do 300-350zł

obecnie mam chłodzenie zakupione razem z procesorem , jakie byście polecili ?

nie podkręcam procka , chce w miarę dobre i przede wszystkim ciche ;]

Mam nadzieję że zmieszczę się w tej kwocie ;]

Oto jakie przeglądałem :

http://allegro.pl/chlodzenie-cpu-akasa- … 45077.html

http://allegro.pl/chlodzenie-oc-thermal … 24381.html

no co chłodzenie takie drogie? na tak starą podstawkę i procesor

Po to żeby chodziło cicho i wydajnie ;] nie jak boxowe

Jaki sens kupować tak drogie chłodzenie skoro nie podkręcasz procesora? :stuck_out_tongue:

Do zwykłej pracy aż nadto wystarczy SilentiumPC Fortis HE1225.

Jak chcesz kupić lepszy, bo może coś ci się w przyszłości odmieni to polecam Thermalright HR-02 Macho BW (16,3cm) - bardzo wydajne i ciche chłodzenie, pozwoli nawet na mocne OC.

Z droższych możesz wybrać bardzo dobre Prolimatech Megahalems / Prolimatech Super Mega , do których możesz dokupić jakiś cichy wentylator lub np. Thermalright Silver Arrow , ale wg mnie już przesada na to tyle wydawać.

Napisz jeszcze jaką masz obudowę, bo nie wiadomo jakie maksymalnie chłodzenie możesz tam zamontować. Być może będziesz musiał przeznaczyć resztę pięniędzy na szerszą obudowę jeśli wybrałbyś np. tego HR-02 Macho, który potrzebuje sporo miejsca.

obudowa taka http://allegro.pl/obudowa-midi-atx-akyg … 47514.html

procesor athlon ii x4 740 3,2 mhz

więc proszę o dopasowanie chłodzenia do tego tutaj ;] cena nie gra roli ;]

pozdrawiam ;]

No to wątpię czy do tej obudowy wejdzie nawet SilentiumPC Fortis , który ma ok. 153mm - wg producenta minimalna szerokość obudowy dla tego chłodzenia to ok. 185mm, a twoja ma 180mm. Zależy to też jednak od konkretnej obudowy i być może uda ci się upchać to chłodzenie. Możesz dla pewności zmierzyć szerokość od procesora do końca obudowy…

Do twojej obudowy wejdzie jednak na pewno SPC Spartan Pro, i tak btw. twoja obudowa to istny piekarnik.

Jeśli zdecydowałbyś się na zmianę obudowy celem włożenia szerszego chłodzenia to polecam np. Zalman Z9 (U3 - z USB3.0) / SilentiumPC Gladius M40 (tutaj nie wejdzie Macho BW, Macho 120 da radę) / Corsair Carbide 300R

a jaka obudowa nie jest tak zwanym : piekarnikiem ?? ;]

co wpływa na to ? rozmieszczenie wentylatorów ? czy rozmiar bo nie wiem ? ;]

Wpływa na to ta cała obudowa… Jakość tych wszystkich obudów firm typu Akyga/Modecom/Trader/iBOX itd. jest bardzo słaba - są tworzone dla komputerów z Allegro (‘gotowców’). Cyrkulacja powietrza w tych obudowach jest słaba przez co gorące powietrze pozostaje w środku. To, że twoja obudowa ma dużo dziurek nie oznacza, że dobrze oddaje ciepło.

Spójrz też na wagę swojej obudowy - ok. 3kg, a np. taki Zalman waży ok. 7kg. Wpływa to między innymi na wibracje spowodowane działaniem dysku twardego - lepsza obudowa często potrafi je zniwelować co poprawi jego żywotność (temperatura oczywiście też).

Hałas w takiej obudowie też oczywiście będzie większy.

I tak można wymieniać dalej… :slight_smile:

Mhm ok rozumiem ;] więc jaką obudowę polecasz do 300zl , żeby taki SPC Spartan Pro miał swobodę wraz z innymi podzespołami w Pc ;]

dodam że mam Usb 2.0 czy któraś z tych wyżej będzie ok ? ;] dodam że gustuje właśnie w firmie typu Corsair ;] zasilacze , pamięć jak dla mnie najlepsza ;]

Chociaż ta też mnie zainteresowała : http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=33 … rule_id=84

Spartan Pro będzie miał swobodę nawet w twojej obecnej obudowie.

Decydując się na jej zmianę to za te około 350zł możesz mieć zestaw SilentiumPC Fortis + Zalman Z9 Plus

Jeśli będzie ci w przyszłości zależeć na portach USB z przodu to weź Zalman Z9 U3 (pamiętaj, że do tej możesz wpakować podanego wyżej Macho Black White ) lub SilentiumPC Gladius M40 , które mają to w zestawie.

Nie wiem jak tobie, ale jak dla mnie ta obudowa wygląda zbyt wieśniacko. :smiley: Zamiast kupować obudowę za 300zł lepiej dopłacić do karty graficznej.

No tak ale jest to piekarnik więc bez nowej obudowy chłodzenia nie mam zamiaru wymieniać ;] w sensie pakować w tą obudowę xD

Jak już to zmienię obudowę i chłodzenie razem ;] więc sumujemy SilentiumPC Fortis + Zalman Z9 Plus wystarczy ? ;]

Oczywiście, że wystarczy. W zestawie z tą obudową masz dodatkowo dwa wentylatory, jedyna wada według mnie to brak filtrów przeciwkurzowych po boku, ale nie każdemu to przeszkadza. Podane chłodzenie pozwoliłoby nawet na dobre OC.

…ja od roku mam obudowę Zalmana Z9 U3 a w niej i5 3570k z chłodzeniem SPC Fortis HE 1225 i bardzo sobie chwalę ten zestaw jest cicho, chłodno i przewiewnie, jednym słowem super.

Polecam.

     image_id: 5237

Do Fortisa można dołożyć wydajny wentylator np. Enermax T.B. Silence UCTB12P (~50zł)

Obroty - 500 ÷ 1500 obr/min (PWM)

Przepływ - 26,51 ÷ 71,25 CFM (45,04 ÷ 121,05 m³/h)

Głośność - 8 ÷ 18 dB

Typ łożyska - Twister

Żywotność - 100 000 h

btw. jakościowo wszystko na najwyższym poziomie.