Jakie czynności należy wykonać po zmianie procesora

Mam zamiar kupić procesor, który dzisiaj zamawiam (Pentium D 830) pod stary komputer. Tutaj pojawia się pytanie. Co mam zrobić po włożeniu nowego procesora. Usunąć pastę z starego chłodzenia i nałożyć nową. Jaką mam nałożyć? Znalazłem taką: http://www.morele.net/zalman-pasta-termoprzewodzaca-zm-stg1-3-5g-67436/ Jest ona dobra czy jest jakaś inna, lepsza w tej cenie. Po nałożeniu pasty i zamontowaniu chłodzenia i podpięcia wszystkich kabelków do komputera co robić dalej? Trzeba coś “grzebać” w BIOSie? Czy będzie mnie czekała reinstalacja systemu operacyjnego?

 

Info o sprzęcie:

CPU: Intel Celeron D 336 (będę wymieniał na Pentium D 830) 2.8GHz

Grafika: Intel 82915G/GV/910GL 128MB

RAM: 2x1GB GoodRAM GR800D264L5/1G 400MHz DDR2 + 2x256MB Samsung M3 78T3354CZ3-CD5 266MHz DDR2

Zasilacz: HP 366307-01 300W

OS: Win XP Professional SP3 32-bit

Witać. A czujesz się na siłach by to zrobić samemu ? Sprawdzałeś czy BIOS jest kompatybilny z tym procesorem i masz 100% pewność ? Wiesz że po podmianie procka komputer może nie wystartuje (nie uruchomi się wcale) i trzeba resetować CMOS  poprzez zwrokę ? Jeśli jesteś pewny że dasz radę to napisz, dostaniesz krótkie info co i jak zrobić.

Tak, czuje się na siłach. Co do BIOSu. Wiem, że obsługuje Pentium 4. Dam radę, co ja z tym komputerem nie robiłem. Robiłem dużo. Od bawienia się RAMem po wyjęcie i “badanie” płyty głównej. Tylko jeszcze jaka pasta? No i… jak zrobić to z CMOSem?

Postaw sobie raczej pytanie, co mam zrobić przed wymianą procesora? Otóż, przede wszystkim zaktualizuj BIOS do wersji najnowszej, aby nie było niespodzianki w postaci niemożności uruchomienia komputera po wymianie procesora.

Zdaje mi się, że BIOS mam najnowszy.

 

Strona HP z sterownikami (w tym BIOS): h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=447273&swLangOid=30&swEnvOid=1093

Screen z CPU-Z: http://scr.hu/45gq/kce2s

 

@Poraj właśnie m. in. o to mi chodziło gdy pisałem czy mobo będzie miał kompatybilne z CPU. W update BIOSu raczej wątpię - pewnie leciwy już sprzęt. CMOS będzie Ci potrzebny aby zresetować ustawienia BIOSu do ustawień domyślnych (trzeba zewrzeć piny).

 

  1. Poczytaj gdzie na płycie masz zworki odpowiedzialne za reset CMOS - opcjonalnie pomaga wyjęcie baterii na kilka minut i całkowite odcięcie zasilania od płyty - wyjmij kabel z sieci.

  2. Jak wymontujesz już stary procek wyczyść radiator z pasty - polecam alkohol izopropylowy IPA, ale wątpię abyś go miał a kupować na raz się nie opłaca. Użyj zmywacza do paznokci (ładnie schodzi

  3. Włóż nowy procesor, zamknij socket i nałóż pastę (równie dobrze możesz nałożyć pastę przed włożeniem procka). Nie szalej z tymi drogimi, ta w zupełności Ci wystarczy http://www.morele.net/spire-pasta-termiczna-whitegrease-sp-420-0-3g-364708 jeśli to jest jednorazowa akcja z wymianą CPU. Różnica 2-3 C nie zbawi Cię. Chyba że kombinujesz z podkręcaniem ale to zmień pierw chłodzenie. Zalman to przerost formy nad treścią w Twoim przypadku. 

  4. Nałóż pasty o wielkości ziarnka ryżu na procesor i rozsmaruj zostawiając lekko miejsce na wszystkich brzegach - po dociśnięciu radiatora pasta pokryje nieposmarowaną część.

  5. Uruchom PC. Jeśli startuje bez problemów wejdź do BIOSu i zresetuj go do domyślnych. Jeśli nie - CMOS się kłania.

 

O wyłączeniu komputera z prądu nie piszę bo myślę że wiesz co robisz i znasz jakieś podstawy przy zabawach z elektroniką.

Powodzenia !

 

Co do systemu, na serwisie różne przygody miałem i po wymianie CPU Windows XP wstawał, z płytami głównymi już było gorzej, ale każdy przypadek jest inny. Tak czy siak zrób kopię plików z partycji C aby na wypadek reinstalki nie mieć później problemów.

@wirtualizacjawit Mam jeszcze jedno zmartwienie: W opisie aukcji jest napisane “Procesor refurbished” Co to znaczy i czy mam tego unikać?  Link do aukcji: http://allegro.pl/intel-pentium-d-830-3ghz-2mb-64bit-sl8cn-lga775-fv-i4796114333.html

Sprzęt refurbished to inaczej odnowiony sprzęt z biur/korporacji (najczęściej). W tym wypadku jest to jednoznaczne z tym że jest to procesor używany i przetestowany więc nie powinno być z nim problemu.

Co do OC. Na pewno nie będę podkręcał. Procesor (i może RAM) wymieniam dlatego, że na grach już tak nie siedzę (laptop nie daje już rady), a wolę robić rzeczy takie jak: MS Office, przeglądanie internetu i oglądanie filmów. Może kiedyś będę podkręcał swoją przyszłą platformę:http://www.morele.net/inventory/info/Ivm2E8/ I wtedy kupię sobie takie chłodzenie    http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-spc081-518093/

Jak będziesz chciał podkręcać tą nową platformę to zmień procek na taki gdzie występuje literka K na końcu (jest odblokowany), ale to już kompletnie inny temat.

No właśnie, całkiem inny temat. Dzięki wszystkim za rady. Temat do zamknięcia. Pozdrawiam.