Jakie darmowe programy mogę legalnie używać w firmie?

Witam. Zastanawiam się jakie darmowe programy mogę legalnie używać w firmie. Bo są programy darmowe do użytku domowego i komercyjnego. I teraz taki program z licencją freeware mogę używać w firmie czy nie? Np. CCleaner, jkdefrag i inne. I czy mogę np. legalnie używać w fimie Norton Ghost uruchomionego z płyty Hiren’s Boot CD 10? Bo przecież niczego nie instaluję…

Legalnie nie możesz, gdyż samo umieszczenie Ghosta na kompilacji Hirens jest nielegalne.

proponuje wczytać się w licencje programów a jakby co to wujek Google zawsze pomoże :wink:

Określenie freeware to za mało - wiele portali używa tego określenia, ale dokładniej nie precyzuje licencji - w przypadku dobrychprogramów sprawa jest prosta, tzn. jeśli nie ma ograniczenia, to zupełnie free (zakładam, że portal nie popełni błędu, a gdyby tak się stało, to - oczywiście - nie zdejmuje to odpowiedzialności z ciebie. W przypadku innych portali trzeba bardzo uważać - lubię np. programosy.pl, ale w ich przypadku określenie freeware niczego nie oznacza w sensie firmy.

W firmie możesz używać wielu programów opartych na licencji GNU, Dla przykładu http://clonezilla.org/ - zamiast wymienionego przez Ciebie Norton Ghosta.

Więcej o licencjach GNU - http://www.gnu.org/licenses/licenses.pl.html

Więcej o innych licencjach - http://www.gnu.org/licenses/license-list.pl.html

Programy często oznaczone licencją freeware mają wyłączone zastosowania komercyjne.

No niestety najprostszym rozwiązaniem przeczytanie licencji.

Hiren’s Boot CD 10 broń cię panie