Jakie dyski do RAID1

Witam,

 

Miałem przyjemność doświadczyć padnięcia dysku w najmniej odpowiednim momencie(3 dni skrobania projektu poszły…). W związku z tym postanowiłem się w jakiś miarę sensowny sposób zabezpieczyć przed takimi niespodziankami i mój wzrok skierowałem na macierze RAID1. Z racji, że temat znam tylko ogólnikowo chciałbym poprosić o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na moje pytania:

 

  1. Czy stosując dwa dyski RAID1 będzie względnie dobrym wyborem aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem jednego z dysków?

  2. Czy moja płyta gigabyte ga-p35-ds4 będzie wspierać tą macierz?

  3. Najważniejsze pytanie: jakie dyski zakupić?

  • Cena 400-500 zł (w przypadku gdyby było na prawdę warto dołożyć byłbym w stanie jeszcze jakaś stówke dołożyć)
  • Pojemność 0,5 - 1 TB
  • Bezawaryjność stawiam wyżej niż prędkość odczytu/zapisu danych. Dyski będą służyć jako magazyn(system mam na osobnym ssd)

 

Z góry dzięki za pomoc!

Płyta główna obsłuży RAID a dyski np. WD RE4 500 GB WD5003ABYX 64MB cache SATA-II

Dzięki za odpowiedź.

 

Czemu akurat te dyski? A co byś powiedział o tych:

Patrząc na różnice w cenach, myślę że wole trochę dołożyć i zakupić 1TB

Sprawdź jaki masz dysk i kup o takiej samej pojemności .

To był tylko przykład. Te dyski są po prostu dedykowane właśnie do RAID ale faktycznie WD RED też będą dobre.

 

Dobry pomysł! Kupie drugi spalony dysk :wink:

 

 

W takim razie zdecyduje się na te WD RED, chyba że może ktoś coś innego poleci?

Nie lepiej robić backupy? RAID uchroni cię jedynie przed padem dysków, backup dodatkowo ochroni cię przed wszelkimi błędami typu skasowany plik, nadpisany plik itp.

Jakiś prosty NAS i po kłopocie. .

 

Dla moich potrzeb wystarczy mi zabezpieczenie przed padem dysków. Co do zasady projekty trzymam pod jakąś kontrolą wersji… Szkoda, że tego nie trzymałem :slight_smile: