Jakie dyski do RAID1

(Angelo_7) #1

Witam,

Miałem przyjemność doświadczyć padnięcia dysku w najmniej odpowiednim momencie(3 dni skrobania projektu poszły...). W związku z tym postanowiłem się w jakiś miarę sensowny sposób zabezpieczyć przed takimi niespodziankami i mój wzrok skierowałem na macierze RAID1. Z racji, że temat znam tylko ogólnikowo chciałbym poprosić o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na moje pytania:

1) Czy stosując dwa dyski RAID1 będzie względnie dobrym wyborem aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem jednego z dysków?

2) Czy moja płyta gigabyte ga-p35-ds4 będzie wspierać tą macierz?

3) Najważniejsze pytanie: jakie dyski zakupić?

• Cena 400-500 zł (w przypadku gdyby było na prawdę warto dołożyć byłbym w stanie jeszcze jakaś stówke dołożyć)
  • Pojemność 0,5 - 1 TB
  • Bezawaryjność stawiam wyżej niż prędkość odczytu/zapisu danych. Dyski będą służyć jako magazyn(system mam na osobnym ssd)

Z góry dzięki za pomoc!

(kp1971) #2

Płyta główna obsłuży RAID a dyski np. WD RE4 500 GB WD5003ABYX 64MB cache SATA-II

(Angelo_7) #3

Dzięki za odpowiedź.

Czemu akurat te dyski? A co byś powiedział o tych:

Patrząc na różnice w cenach, myślę że wole trochę dołożyć i zakupić 1TB

(Gural7) #4

Sprawdź jaki masz dysk i kup o takiej samej pojemności .

(kp1971) #5

To był tylko przykład. Te dyski są po prostu dedykowane właśnie do RAID ale faktycznie WD RED też będą dobre.

(Angelo_7) #6

Dobry pomysł! Kupie drugi spalony dysk :wink:

W takim razie zdecyduje się na te WD RED, chyba że może ktoś coś innego poleci?

(GL1zdA) #7

Nie lepiej robić backupy? RAID uchroni cię jedynie przed padem dysków, backup dodatkowo ochroni cię przed wszelkimi błędami typu skasowany plik, nadpisany plik itp.

(Gural7) #8

Jakiś prosty NAS i po kłopocie. .

(Angelo_7) #9

Dla moich potrzeb wystarczy mi zabezpieczenie przed padem dysków. Co do zasady projekty trzymam pod jakąś kontrolą wersji... Szkoda, że tego nie trzymałem :slight_smile: