Jakie foldery mogę przenosić z jednej partycji na drugą?

Witam.

Ponieważ niemal co dzień walczę o większą ilość wolnego miejsca na dysku, zwłaszcza dysku *C:* (u mnie ogółem 21 GB, z czego wolne miejsce tylko ok. 3 GB), mam takie do was pytanie jak zoptymalizować jeszcze tę ilość wolnego miejsca ?

Czy bezpieczne jest i czy w ogóle warto usuwać coś i jak z folderów Installer , SoftwareDistribution , Downloaded Installation czy RegisteredPackages z katalogu C:\WINDOWS?

Jeśli nie to czy mogę np. bezpiecznie przenosić różne foldery lub z niepotrzebnych po prostu usunąć z systemowego C:\Program Files np. na rozszerzony D:\ Program Files gdzie jest więcej miejsca ? Oczywiście tylko te, które da się przenieść. Są to różne foldery: gry, programy, przeglądarki (tych chyba nie mogę, bo się domyślnie instalują) i inne foldery będące pozostałościami po deinstalacji, a nie pamiętam z czym są one związane. Pokażę to na screenach z listy tych obiektów według ich rozmiaru: tutaj, tutaj i tutaj

Folder Program Files waży u mnie ok. 4 GB. Dla porównania folder WINDOWS waży 7 GB, a C:\Documents and Settings\user 3,5 GB.

Czasem podczas operacji przenoszenia może wyskoczyć taki komunikat, że: “Po zmianie nazwy, przeniesieniu, niektóre programy mogą przestać działać” i nie wiem czy to będzie bezpieczne ?

Dodam, że czyszczę regularnie komputer programami do tego celu ( CCleaner ), usuwam zawartość SVI , zmniejszyłem też Kosz do 3% max, a pagefile.sys mam ustawiony na stałe 1280 MB (dla C:) czyli 1,25 GB.

Są jeszcze pliki zdublowane, które też potrafią pożreć ok. 2-3 GB miejsca względnie ukrytego, ale to już pewnie inna bajka.

Obecnie większość nowo instalowanych programów staram się instalować na D:\ Program Files , a te na C:\ Program Files pochodzą albo z samodzielnej, domyślnej instalacji, albo są to foldery i programy co do których nie miałem pewności gdzie je instalować (więc wybrałem *C:* ) np. Google , Java czy Flash lub pochodzą z czasów bardzo dawnych instalacji i nie pamiętam - o czym już wspomniałem wyżej z czym mogą być związane (nigdy nie stosowałem tego przenoszenia na tę skalę).

Tak więc tym razem chodzi o dalsze odciążanie zwłaszcza dysku C:\ poprzez przenoszenie na drugą partycję, lub też usuwanie zbędnych obiektów,których nie można usunąć powyższymi sposobami. Tutaj prosiłbym o porady.

Defragmentacja rozmiaru partycji raczej nie wchodzi w grę, choć jest dobry program do tego EASEUS Partition Master Home. Jednak podobno jest to dość ryzykowne (możliwe błędy dysków logicznych). :lol:

Zawsze można powiększyć partycję systemową kosztem następnej partycji - własnie programem EPM Prof. Swoją drogą jeżeli partycja systemowa z Windows 7 zajmuje ci tylko 21 GB to trochę mało - tak 2x tyle byłoby już optymalnie :slight_smile:

Moje dokumenty->Właściwości->Przenieś, nowa lokalizacja D:\Moje dokumenty.

Program Files rozsądnie na D.

Documents and Settings musi pozostać na C

Witaj. Zauważyłem, że kilka GB możesz zaoszczędzić czyniąc swoje gry portable i przez umieszczenie ich na drugim dysku. Folder Document settings jest stanowczo za duży. Zapuściłbym nowego odkurzacza w trybie zaawansowanym, to i niepotrzebne duble by wyczyścił. Też widzę, że jest sporo adobe, bo to też i nero sporo zajmuje. Robię kompilacje i nagrywam w burn aware free i jest bezproblemowo. Pewnie to google, to chrome frame, bo skąd by było takie duże. Przez to frame, to tylko duże zużycie cpu i ram. Folder software dystrybution można wyczyścić, ale tylko w podfolderze download. Co do installerow, to wymaga wnikliwego przeglądu każdego installera względem datowania. Usunąłem bardzo duży installer, bo dotyczył instalacji poprzedniego office. Zachowałem installera z ostatniej instalacji office. Tak samo pousuwałem dużo installerów np. po framework 3, którego dawno się pozbyłem, z uwagi na kłopotliwość programu. Na pc na dysku C mam 5.5 MB zajęte przez system xp i kilka programów. Korzystam z wielu programów portable i swoich gier portable i na psx. Kilka lat mam grania, a obrazy gier robione alcoholem na bin i cue, nie niszczą się tak, jak płytki. Tak na marginesie - po użyciu ccleanera, używam JetClean i pokazuje mi co kilka dni po jakie sto starych, niepotrzebnych wpisów, które pominął ccleaner, a chodzi też o wiele starych, niepotrzebnych ścieżek po odinstalowanych programach.

Dzięki, ale tak w kierunku mojego pytania. Na pewno nie będę dzielił partycji, to jest obarczone poważnym ryzykiem, poza tym nie znam się na tym wystarczająco dobrze. No i są bezpieczniejsze chyba sposoby.

Byłbym również zobowiązany do odniesienia się do wszystkich kwestii poruszonych przeze mnie.

Tzn. Installer itd.

Pytałem jak to jest z tym przenoszeniem bądź usuwaniem z C:\Program Files np. na D:\Program Files. To wszystko.

Chodzi o konkretnie które foldery mogę przenieść lub nawet całkiem usunąć ? Pokazałem w tym celu te screeny.

Chodzi ci o C:\Documents and Settings\user\Moje dokumenty? Gdzie tam masz to _ Przenieś _, bo u mnie tego nie ma, a mam system XP?

Czyli ten folder mogę przenieść, choć jest jest w folderze mojego konta ? Dobrze, ale rozsądniej jest chyba jednak z Program Files bo pierwszy waży 1GB, a drugi 4 GB.

Poza tym chodzi chyba generalnie o możliwość przenoszenia lub usuwania tylko własnoręcznie zainstalowanych programów.

Kolego kakofonix jeżeli powiększysz partycję bezpiecznym programem, i zrobisz to uważnie to naprawdę nic się nie stanie, a co za tym idzie zapomnisz na jakiś czas o zapełniającej się przestrzeni dyskowej. Okresowe odkurzanie i czyszczenie daje tylko chwilowe zmniejszenie partycji - chyba że używasz komputera jako maszyny do pisania więc wystarczy. Odn. powiększenia partycji - jest to naprawdę łatwa sprawa - i jeżeli będziesz postępował zgodnie z zasadami nie będzie żadnego ryzyka (oprócz wyłączenia prądu w czasie operacji zmian ) Ponadto, jest w sieci mnóstwo poradników, nawet tu na forum a i wielu użytkowników pomoże w razie jakiś problemów :slight_smile:

Panie kolego widzisz przekonujesz mnie za wszelką cenę do tego ponownego partycjonowania poprawnie moim zdaniem podzielonego hdd, Ja sam o tym napomknąłem lecz bez przekonania - inni z kolei mówią mi że to akurat w moim przypadku mocno ryzykowne i niezalecane (no bo gdyby była np. awaria prądu, choćby przez ułamek sekundy), a jeśli już to pozasystemowo i to wraz z wcześniejszą defragmentacją dysku. Mam system plików NTFS , a więc mało podatny na fragmentację plików, więc jest to tym bardziej mało przekonujące. Jestem więc w niezłej konfuzji i rozkroku w związku z tym, żeby nie powiedzieć w pewnym szpagacie nazwijmy aksjologicznym i nie wiem co dalej robić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej że gra nie warta jest tej świeczki, a i też są inne przecież na to sposoby.

Raz jeszcze powtarzam - raczej nie zamierzam zmieniać rozmiarów partycji zwłaszcza systemowej, JEŚLI JUŻ to pozasystemowo właśnie.

Mnie tutaj chodzi przede wszystkim o to, **KTÓRE OBIEKTY Z C:\Program Files MOGĘ BEZ JAKICHŚ KOMPLIKACJI PO PROSTU PRZENIEŚĆ NA D:\ Program Files KONKRETNIE BY ODCIĄŻYĆ CHOĆBY TROCHĘ DYSK C:**? :shock:

Jak to poprawnie podzielonego? skoro partycja systemowa ma tylko 21 GB to nie dziwne że stojący na niej system wraz z podstawowymi programami zajmuje zazwyczaj 90% powierzchni. Dodając min. 10 GB już masz wystarczający zapas, by przed dłuższy czas nie myśleć o tym że braknie miejsca. Ale jak chcesz czyścić komputer co kilka dni to cóż…twój sprzęt, twoja sprawa :slight_smile:

No i nie musisz pisać WIELKIMI literami :slight_smile: problemów ze wzrokiem nie mam a podsuwam Ci najbardziej logiczne rozwiązanie w tym przypadku.

A tak swoją drogą: Gdybym moje obawy polegały na tak mało prawdopodobnych przypadkach że (odłączą mi prąd w czasie zmiany partycji) to bym się wcale do komputera nie zbliżał :slight_smile:

kakofonix , Nie upieraj się przy swoim błędnym przekonaniu. Uparłeś się na przenoszenie a najprostszym rozwiązaniem jest zmiana wielkości partycji a nie ponowne partycjonowania jak to Ty uważasz.

Przenoszenie folderów, o których piszesz to tylko proszenie się o kłopoty z działaniem wielu programów i systemu.

PS. Sprawdź czy nie masz zbędnych danych/plików na pulpicie, one też zajmują miejsce na dysku C

PS2. programy “nie ważą” tylko np. mają rozmiar.

Tak, poprawnie podzielonego właśnie bo to jest system preinstalowany, OEM-owski, producent doinstalowuje wtedy mnóstwo różnego oprogramowania na co ja godzić się muszę. Nie dziwota więc, że na *C:* trochę mało miejsca. :expressionless:

Pokażę tutaj zrzut z programu WinDirStat : tutaj

Na dysku *C:* tylko katalog systemowy WINDOWS waży 7 GB, znajdujące się w nim podfoldery Installer 1,6 GB, system32 1,6 GB, assembly 1 GB, $hf_mig$ 890 MB, Microsoft.NET 536 MB, ie8updates 336 MB, SoftwareDistribution 247 MB, Driver Cache 103 MB … i inne mniejsze.

Na C:\Documents and Settings , który waży 4 GB, podfolder mojego konta waży 3,3 GB a znajdujące się w nim podfoldery: Ustawienia lokalne 1,1 GB, Moje dokumenty 950 MB ( *zawartość tego folderu można rozważyć jako tą do przeniesienia na D:* ), Dane aplikacji 634 MB, Pulpit 624 MB, poza tym foldery All Users 498 MB, drugie konto 100 MB.

Folder Pliki 1,8 GB zawierający ważne pliki systemowe, ten folder jest absolutnie nie do ruszenia.

Interesujący nas tutaj głównie folder C:\Program Files ważący ogólnie 3,6 GB i jego liczne podfoldery, które pokazałem na screenach powyżej w poście #1, więc nie będę już ich ponownie wrzucał.

Tutaj właśnie chciałbym się skupić z waszą pomocą co do szczegółów na tym folderze i co z niego ewentualnie mogę przenosić na dysk D:, jakie foldery być może usunąć. Dlatego pisałem grubą czcionką - by zwrócić uwagę na to o co mi tutaj głównie chodzi.

Są tam różnego rodzaju foldery gry, aplikacje, programy, ale także chyba podfoldery systemowe których przeniesienie mogłoby nabruździć w systemie.

Dlatego proszę was o przeanalizowanie i podpowiedź, które z z tego chyba najistotniejszego jeśli chodzi o dalsze odciążanie dysku C:\ folderu obiekty mogę przenieść lub usunąć jeśli trzeba tak by nie doszło do jakichś nieoczekiwanych i niepotrzebnych komplikacji w systemie.

Jeśli będzie trzeba podać więcej szczegółów o poszczególnych folderach jestem gotów je podać.

Ja się nie upieram, to wyższa szkoła jazdy dla zaawansowanych, a Ja takim nie jestem, jeśli jest w to wpisane ryzyko, a jest - Ja wolę w to nie wchodzić. Tym bardziej, że nigdy nie miałem okazji tego robić. Naprawdę wiem to od zaufanych Ekspertów, którzy twierdzą że od tego sposobu lepsze i bezpieczniejsze już byłoby sformatowanie dysków i reinstalacja systemu.

I oni tak właśnie zrobiliby. Więc skoro oni sami tak mówią to tym bardziej.

Powtarzam tym razem kwestia zmiany wielkości partycji dla mnie zakończona i kropka.

Może kiedyś, najpierw inne sposoby. [-X :!:

Na Pulpicie są przecież tylko skróty, być może wśród nich są też zbędne, ale nie sądzę bym wiele na tym zaoszczędził.

Chociaż z drugiej strony folder Pulpit z C:\Document and Settings , a o niego chyba chodzi jak pokazałem ma 600 MB z hakiem. Cóż więc tam takiego musi być ? Tak, ale to nie jest priorytet. :stuck_out_tongue:

Nie zamierzam badać zawartości cukru w cukrze, więc pozwolisz że pozostanę przy tym i będę używał tego łagodnego moim zdaniem eufemizmu wedle uznania. :shock: :shock:

Filozofujesz a nic konkretnego nie robisz [-X

Skoro mówili ci to zaufani eksperci że lepszy jest format tylko dlatego że partycji brakuje miejsca to ja już nie mam więcej pytań :lol: proponuję od razu oddać w ich zręczne ręce komputer, to zrobią ci go tak jak będziesz chciał a przy okazji zapłacisz niemałą kasę :smiley: no ale “kto bogatemu zabroni” :smiley: Zamiast się czegoś samemu nauczyć, co zapewne przyda się w przyszłości to wolisz ratować się półśrodkami, które na dłuższą metę i tak zawiodą, gdyż za tydzień znowu będziesz miał ten sam problem.