Jakie forum zamiast phpbb?

Witam

Czy możecie polecić jakieś oprogramowanie forum inne niż phpbb? Chodzi o ładne i przejrzyste forum tematyczne.

Pytanie w stylu:

Napisz więcej czego potrzebujesz, oczekujesz itp…

Rozumiem, oczekuje że ludzie mogą się rejestrować i  pisać posty, jakiś panel zarządzania dla administratora gdzie mógłby dodawać moderatorów którzy nadzorowali by użytkowników.

Możliwość wyświetlania / dodawania reklam.

Ogólnie możliwość avatarów i innych bajerów. Ładny i nowoczesny wygląd lub wybór szablonów.

A tak się spytam, czemu coś innego niż phpbb? Przecież ten silnik to wszystko ma, więc jaki z nim masz problem?

Silnik owszem ale chodzi mi o odświeżony wygląd i poruszanie się po forum wszystkie funkcje nawigacyjne itd. Tutaj szablony różnią się kolorem a jedynie możemy sobie inny baner główny zrobić.

Przecież domyślny styl prosilver jest dobry. Może nie idealny, ale jest i wygodny i nowoczesny. Owszem od strony wizualnej nie jest śliczny, ale ni musi bo to domyślny styl który można zmienić, a nawet by wypadało. Przy czym jest on responsywny i jak na domyślny styl jest całkiem w porządku.

Owszem styl ipb od strony wizualne prezentuje się znacznie lepiej, ale domyślny styl nie musi być najładniejszy tylko uniwersalny. A robiąc swoje forum, należy go dostosować lub poszukać takiego który bardziej nam odpowiada.

bb spokojnie da się przepisać by wyglądało jak ipb. Pomijając fakt ze ipb jest płatne to widać po naszym forum jak ono funkcjonuje w nowej wersji (z supportem włącznie).

Ja dla samego edytora bym zostawił phpbb. Napisz tutaj kilka dłuższych postów i będziesz wiedział dlaczego.

A co powiecie o MyBB warte to jest cokolwiek?

Nie powiedziałeś do czego dokładnie Ci to forum i co Ci nie odpowiada w phpBB więc ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie.

Może to Ci pomoże http://www.forum-software.org/forum-comparator/ipboard-vs-mybb-vs-phpbb3-vs-vbulletin4

Głównie mi chodzi o troszkę lepszy wygląd i strukturę budowy efektów itd niż jest to w przypadku phpBB chyba że można to nadrobić jakimś darmowym szablonem.

W web devie siedzę dobrych kilka lat - oczywiście nie profesjonalnie tylko na tyle ile potrzebuję do własnego użytku i powiem szczerze pierwszy raz się z takim określeniem spotykam.

Tam powinien być przecinek po strukturę :wink:

chodzi o strukturę strony czyli układ przycisków i grafik, budowy efektów czyt. różne przejścia, rozwinięcia okienek (css)

To przecież to jest tylko kwestia tego jaki styl wybierzesz, zresztą sam możesz sobie go poprawić jak się podoba.

Ogólnie, jeśli się nie znasz na tym co robisz - czyli strona/aplikacja internetowa (ciężko stwierdzić w dzisiejszych czasach co jest co) to weź wybierz sobie MyBB.

Jeśli się znasz to wybór jest jeden czyli phpBB.

MyBB jest łatwiejsze i od razu ładniejsze i efektowniejsze niż phpBB, ale zamula i nie nadaje się na duże fora. phpBB wymaga dostosowania pod własne potrzeby jest lekkie bo nie ma wszystkich śmieci od razu tylko sobie doinstalowujesz jeśli są potrzebne w formie pluginów no i jest wydajniejsze.

Ja osobiście nie widzę alternatywy dla phpBB nawet IPB nie jest dobrą alternatywą. phpBB ma swoje wady nie ma co ukrywać, ale jest łatwiejsze do dostosowania niż inne silniki zwłaszcza IPB przez co wady można naprawić na własną rękę o ile się potrafi. Jeśli nie wybiera się gotowca. Stare phpBB faktycznie było gorsze od IPB w 3.1 już są na równi i tylko jest to kwestia tego kto jakie wady jest w stanie przełknąć lub naprawić to wybierze jedno lub drugie. phpBB 3.0 było naprawdę stare, upierdliwe i zacofane względem konkurencji, 3.1 to nadgoniło.

Zresztą phpBB nigdy nie było dla laików, jedynie by przemo które miało zainstalowane duperele od razu dzięki czemu miało taką popularność.

Rozumiem. Dziękuje za obszerną wypowiedź. Pamiętam jak na forum phpbb jakiejś starszej jak 2.X doinstalowanie wtyczki żeby publikować reklamy w formie banneru w postach ( że drugi post jest reklamą) było mocno skomplikowane (jakby się nie dało prościej?) a sam skrypt nie działał najlepiej. I już nie chce mówić o tym że boty rejestrowały się i wszystkie anty-spamowe skrypty sobie nie radziły (CAPTCHA itd) jedynie zostało mi ręczne potwierdzenie rejestracji i aktywowanie użytkowników. A baza od postów rosła w zastraszającym tempie a postów nie było jeszcze setki tysięcy a jedynie kilkanaście tysięcy. I dlatego też zastanawiałem się nad czymś innym. 

Mam forum na phpBB 3.0 od 2011 roku i nie mam żadnego z wymienionych problemów - boty były ale nie ma problemu by zabezpieczyć forum. Jedyne co się nie zmieniło to instalacja modyfikacji. Ale od wersji 3.1 wygląda to zupełnie inaczej, dlatego zamierzam niedługo zaktualizować forum do najnowszej wersji. Do tej pory korzystałem z czystej instalacji i jak wspomniałem 0 problemów.

Dziękuje za odpowiedzi. A czy istnieje podział strony np. górna część to by była Joomla a dolna to byłoby forum phpbb? Da się połączyć dwa takie systemy na jednej stronie? Czy takich rzeczy się nie praktykuje?

Da jest to trudne i w zależności od sposobu integracji może zwiększyć się znacząco obciążenie serwera podczas wykonywania skryptu i w 100% ilość zapytań do bazy danych.

Osobiście chcę niedługo wykonać takie coś ale z wordpressem, są gotowe pluginy, ale miernie sobie z tym radzą albo uzyskany sposób połączenia nie jest dla mnie zadowalający. Na pewno znajdziesz gotowe rozwiązania w internecie, ale zmiany muszą odbyć się zarówno po jednej jak i drugiej stronie mostu, czyli musisz mieć 2 pluginy i po stronie phpbb i joomli.

Odnosząc się tylko do:

Ogólnie integracje dwóch różnych systemów webowych przeprowadza się dość często, przykład dobreprogramy, masz portal i forum. Portal jest autorski, forum IPB i są one połączone że masz wspólne konto i logujesz się do wszystkiego na raz. Czyli integracja kont użytkowników.

Integracja taka o jaką pytasz czyli dodatkowo integracja (phpBB w Joomli) szablonów jest zagadnieniem dużo trudniejszym do zrealizowania w sposób poprawny. Można to zrobić łopatologicznie za pomocą ifreama, ale ma to swoje konsekwencji - problemy z seo. Można to zrobić bez ifreama i w body w kontenerze na treść wstawić html head i body forum, będzie to bardzo nieeleganckie i niezgodne ze standardem i zapewne będzie miało wpływ na seo. Lub można to zrobić dobrze i dostosować styl phpbb tak by nie zawierał tagu html oraz zmodyfikować sekcje head by reagowała na eventy z joomli a nie silnika phpbb, no i wyświetlać tylko to co miałoby się znaleźć w body forum.

Sposób rozwiązania takiej integracji to kwestia tylko tego co chcesz osiągnąć, jeśli w nosie masz seo i chcesz szybko to zrobić to pierwszy lub drugi sposób, ale jeśli tworzysz coś pożądanego co ma nawet zarabiać te sposoby należy odrzucić.

Niezależnie od sposobu realizacji integracji szablonów skrypt będzie bardziej obciążał serwer niż w przypadku samej integracji kont. Owszem można wyświetlać w widgetach jakieś informacje z portalu na forum i odwrotnie przy pomocy choćby kanału rss, ale to tylko wymiana danych a nie integracja na poziomie szablonu.

W związku z powyższym, nie wiem szczerze mówiąc czy praktykuje się taką integrację, jest ona możliwa, ale nie spotkałem się z tym w praktyce - z czystą postacią takiej integracji, raczej jest to próba stworzenia podobnego wyglądu headera strony zarówno na portalu jak i forum od strony graficznej. Z moich testów wynika że gotowe rozwiązania strasznie zamulają przez co nie da się ich zastosować w praktyce. Być może to jest powód czemu się tak nie robi.

Osobiście dla mnie to za mało by takiej integracji nie robić, dlatego na własną rękę chcę ją przeprowadzić, może od razu nie w super wydaniu, ale tylko by sprawdzić na własną rękę jak to będzie działało ponieważ nie mam zaufania do gotowych rozwiązań tego typu i nie wykluczam że były one źle zrealizowane.

Po tym tekście jestem bliższa samobójstwa.