Jakie kodeki i odtwarzacz?


(gizmo21) #1

Póki co nic nie instalowałem na nowym systemie (Windows7 HP 64bity) jeśli idzie o kodeki. Co prawda nie zauważyłem na razie jakiś problemów, ale z tego co pamiętam na starym komputerze zawsze jakieś kodeki instalowałem (chyba K-lite), nie wiem czy teraz też trzeba coś zainstalować? Odtwarzacz chyba jest systemowy, tak więc Windows Media Player, ale nawet nie wiem jaka wersja, bo nigdzie nie widzę by był jakiś numer, może pasowałoby zaktualizować?


(scripter1) #2

Jeśli chodzi o kodeki to windows w standardzie prawie nic nie ma dlatego żeby oglądać filmy w nowszych formatach trzeba instalować kodeki.

Najlepsza paczką jest chyba obecnie K-Lite Mega bo jest to najpełniejsza paczka (są w niej też narzędzia i player które nie są niezbędne i można ich nie instalować).

Taką mała uwaga co do 64-bit że nie każdy odtwarzacz działa poprawnie z kodekami 64-bit.

Co do odtwarzacza to w Win7 jest chyba najświeższy WMP ale nie jest to player z prawdziwego zdarzenia.

Lepszych odtwarzaczy jest cała szeroka gama (http://www.dobreprogramy.pl/Odtwarzacze … ws,22.html) i żaden nie jest zdecydowanie najlepszy, każdy ma swoje słabsze i mocniejsze strony.

Najpopularniejsze są obecnie ALLPlayer (ma własne kodeki ale i używa zainstalowanych w systemie), MPC HC (instaluje kodeki w systemie) i VLC (ma własne kodeki oparte na tym samym kodzie co ffdshow i tylko ich używa), który przypadnie tobie do gustu (możesz też wybrać jakiś inny z bazy DP) to już twoja sprawa (ja osobiście używam ALLPlayer).


(Mojeakwarium) #3

a ja np zauwazylem ze w swoim win7 na wbudowanym WMP jest zdecydowanie ladniejszy obraz niz np PotPlayer…

i tez nie moge sie zdecydowac.dlatego moze ktos bedziemial jakas podpowiedz co by kolorki byly ladne,dobra ostrosc obrazu jak i mozliwosc wyswietlania napisow w wielu formatach?

pozdrawiam!


(system) #4

Instalujesz program VLC http://www.dobreprogramy.pl/VLC-media-p … 13060.html

I zapominasz o kodekach. Ten program już ma w sobie kodeki, odtwarza wszystko… no 99%

Paczek kodeków nie instaluj bo tylko robią bałagan i śmieci w rejestrze i systemie


(scripter1) #5

Ma ale to są tylko kodeki bazowane na ffmpeg (czyli to w zasadzie to samo co ffdshow), ffmpeg i wszystkie jego pochodne (między innymi ffdshow i VLC) odtwarza wiele ale nie ze wszystkim sobie dobrze radzi (czasem są gorsze kolory lub pojawia się pixeloza jak przy uszkodzonym pliku).

Dlatego lepiej jest zainstalować coś co używa różnych kodeków i paczkę która zawiera różne kodeki.

To bzdura (a właściwie półprawda).

Bałagan się robi jak się instaluje różne paczki kodeków a jak się zawsze korzysta z jednej i nie instaluje innych to jest ok.


(system) #6

Nawet najlepsze paczki kodeków nie pomogą ALLPlayer’owi aby wszystko i poprawnie odtwarzał jak o tym mówisz :lol:

Ja pozostaję przy swoim… po prostu autor niech przetestuje VLC a odczuje lekkość i brak problemów… a skórkę do VLC możesz sobie zmienić nawet na taką z WMP

A jeżeli chcesz toporne kodeki na system to instaluj… ja podpowiadam aby jak najmniej instalować i jak najmniej śmiecić w systemie… czym więcej zbędnych rzeczy tym bardziej komp dłużej myśli


(Adam Bialek) #7

@scripter1, może ujawnisz, które kodeki instaluje MPCHC, bo ja używam go od dawna i żadnego kodeka mi nie zainstalował. Ma zestaw własnych kodeków i nic w systemie nie instaluje. Ostatnie wersje MPCHC odtwarzają nawet RMVB.


(scripter1) #8

Dyzio23 , faktycznie mała nieścisłość z mojej strony, dzięki za zwrócenie uwagi.

MPC HC nie instaluje kodeków tylko on jest instalowany domyślnie z paczką K-Lite Mega, myślałem że połączenie jest obustronne ale po twoim poście sprawdziłem dokładniej że jednak nie.

rradek21 , teraz to żeś wyskoczył.

Ja mam ALLPlayera oraz do niego pobrane kodeki z liveupdate (żadnych innych kodeków w systemie ani paczek nie instalowałem) i odtwarza mi wszystko (jak ktoś ma z czymś problem to pomoc jest na http://forum.allplayer.org/).

Na marginesie napiszę że ALL w standardzie ma kilka podstawowych kodeków tylko na swój użytek na których jest w stanie uciągnąć ok 90% formatów, do tego oferuje dodatkowe kodeki też na własny użytek w liveupdate (płatne i free; nieobowiązkowe) i jeszcze do tego jak już na własnych czegoś nie rusza to szuka przez system odpowiednich kodeków wśród tych zainstalowanych w nim.

Oczywiście od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze przypadki że jest z jakimś plikiem problem na ALLPlayerze ale tak samo zdarzają się takie przypadki z MPC HC jak i z VLC (bywa że jakiś plik nie idzie na ALL a idzie na MPC HC a bywa że na odwrót).

Poza tym nadal uważam że warto mieć zainstalowane kodeki w systemie bo jak czasem się trafi jakiś film który trzeba odtworzyć a nie chce iść na twoim ulubionym playerze to wtedy próbujesz go odpalić na systemowym WMP na zainstalowanej paczce kodeków, masz wtedy ok 80% szans że uda się ten plik odtworzyć.

Tak czy inaczej każdy sam musi zdecydować co wybrać.


(Łukash) #9

Kodeki od shark007 pod W7 oraz komponenty x64bit również od sharka+ Media Player Classic Home Cinema x64bit i będziesz bardzo zadowolony :wink:


(Zurek72) #10

Mam dokładnie takie samo zestawienie i wszystko śmiga że aż miło, polecam


(gizmo21) #11

Czyli w skrócie kodeki mimo wszystko trza zainstalować, bo już się pogubiłem? :slight_smile: Jeśli brałbym te K-Lite Mega, to wybrać 64 czy 32 bity, gdzieś czytałem by mimo 64bitowego systemu brać paczkę 32bit?


(system) #12

Dokładnie tak :slight_smile: Też używam VLC i żadne kodeki nie są potrzebne


(scripter1) #13

Sokrates1906 , najprościej sprawę można ująć tak:

Kodeki wyspecjalizowane przeznaczone do konkretnego formatu generalnie lepiej sobie radzą niż uniwersalna biblioteka FFmpeg i jej pochodne (zalicza się do nich też ffdshow).

Jeśli zależy ci na jakości obrazu/dźwięku to zainstaluj sobie jakiś odtwarzacz korzystający z kodeków zainstalowanych w systemie oraz dobrą bogatą paczkę kodeków (żeby odtwarzacz miał wybór i mógł dobrać kodeki najlepsze dla danego pliku) np. K-Lite Mega.

A jeśli nie zależy ci na jakości tylko na tym żeby jakoś grało to zainstaluj jeden z wielu pochodnych biblioteki FFmpeg z własnymi kodekami w typu MPC HC, VLC, MPlayer (jest cała gama jego pochodnych z Dziobasem włącznie) lub jeszcze jakiś inny.

Wybór należy do ciebie.


(gizmo21) #14

A instalując kodeki mam brać wersję 32 czy 64? Tak jak wspominałem gdzie wyczytałem, by mimo systemu 64, brać 32.